Vláda přežila díky komunistům

04. dubna 2005, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ, DUŠAN ŠRÁMEK
04. dubna 2005, 00:00

Návrh na vyslovení nedůvěry koaliční vládě v pátek neuspěl. Rozhodli o tom komunističtí poslanci, kteří se zdrželi hlasování. HLASOVÁNÍ O NEDŮVĚŘE Pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo pouze 78 zákonodárců. Jen o dva méně vládu otevřeně podpořilo a čtyřiačtyřicet poslanců se hlasování zdrželo.

Návrh na vyslovení nedůvěry koaliční vládě v pátek neuspěl. Rozhodli o tom komunističtí poslanci, kteří se zdrželi hlasování. HLASOVÁNÍ O NEDŮVĚŘE

Pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo pouze 78 zákonodárců. Jen o dva méně vládu otevřeně podpořilo a čtyřiačtyřicet poslanců se hlasování zdrželo. Vedle jedenačtyřiceti komunistů též Táňa Fišerová, Svatopluk Karásek a Robert Vokáč z US-DEU - ti především kvůli podpoře KSČM.

Ta vadí i ministrovi informatiky Vladimíru Mlynářovi (US-DEU), který v době uzávěrky Profitu avizoval, že podá demisi i v případě, že jeho strana kompletně z vlády nevystoupí. Demisi avizoval též ministr bez portfeje Jaroslav Bureš. Dále o ní uvažují ministryně školství Petra Buzková, ministr průmyslu a obchodu Milan Urban a ministr kultury Pavel Dostál, všichni za ČSSD.

ROZHODOVALI SE JEŠTĚ PŘED HLASOVÁNÍM Během rozpravy a těsně před hlasováním byla ve sněmovně napjatá atmosféra. I když se dal předpokládat výsledek, komunisté do poslední chvíle nesdělili, zda vládě umožní přežít, či nikoli. Sami neměli jednotný názor a o ko-nečném stanovisku jednali ještě několik minut před hlasováním.

ODS považuje podle svého předsedy Mirka Topolánka výsledky hlasování za nejzávažnější politickou krizi od roku 1989. „Ukazuje se, kdo je kdo a kdo za kým stojí,“ dodal Topolánek. KSČM: VOLÍME „MENŠÍ ZLO“ Premiér slíbil, že vláda bude nadále plnit své programové prohlášení, přičemž odmítl výtky ODS týkající se kupříkladu toho, že se nesnižují daně. „Není to pravda. Třeba firmám klesly,“ nechal se slyšet. Poslankyně Hana Orgoníková (ČSSD) upozornila, že koruna vůči euru posílila v době, kdy byl zřejmý výsledek hlasování.

Podle ministra obrany Karla Kühnla (US-DEU) se KSČM tím, že vládu nenechala padnout, přihlásila k jejímu programu ekonomických reforem i zahraniční politiky. To komunisté odmítli. Podle předsedy jejich poslaneckého klubu Pavla Kováčika jen dali přednost „menšímu zlu“ před Modrou šancí ODS, která podle jejich názoru přinese užitek jen „horním deseti tisícům“. Po vládě požadují jen zákony o majetkových přiznáních nad deset milionů korun a o střetu zájmů.

Poslanec Petr Nečas (ODS) nesouhlasí s tím, že jeho strana podporuje jen bohaté. Řekl, že podle předvolebních průzkumů je mezi voliči jeho strany řada lidí s příjmy kolem dvanácti tisíc korun měsíčně.

KRIZE SE MŮŽE TÁHNOUT JEŠTĚ DLOUHO Pátečním hlasováním o nedůvěře vládě Stanislava Grosse vládní krize ještě neskončila. Do hry nyní vstoupí prezident republiky. Klaus již opakovaně sdělil, že jakoukoli variantu, při níž by se komunisté spolupodíleli na výkonné moci, nepřipustí. Ústava mu sice v případě pouhého doplnění vládního týmu příliš prostoru nenechává, přesto může využít některých mezer v jejím textu. Neexistuje totiž žádný termín, dokdy musí přijmout demisi odstoupivších ministrů a jmenovat nové.

Prezident může výměnu ministrů v extrémním případě blokovat až do termínu řádných voleb. Pokud by nebyli jmenováni jejich nástupci, podle ústavy by dotyčné rezorty měli řídit ministři v demisi. Tiskový mluvčí KDU-ČSL Ondřej Jakob ale Profitu sdělil, že lidovci podáním čtvrteční demise s vládou skončili. To ovšem může ochromit činnost dotčených rezortů - tedy dopravy, životního prostředí a zahraničních věcí a paralyzovat celý kabinet.

Protože neexistuje žádný termín pro přijetí demise, může Klaus pod nejrůznějšími záminkami žádat od Grosse přijetí záruk jako podmínku pro doplnění kabinetu. To prokázal ostatně okamžitě po skončení hlasování, kdy vyzval premiéra, aby požádal sněmovnu o důvěru. Prezident chce mít jistotu, že vláda má většinovou podporu, což byl i jeho požadavek při schvalování Grossovy vlády po demisi Vladimíra Špidly. Gross sice vzápětí Klausův požadavek odmítl, protože prý jde nad rámec ústavních pravomocí, prezidentova neústupnost v této věci však může způsobit patovou situaci, kvůli které se vládní krize může protáhnout do nedohledna.

Foto autor| foto: Martin Pinkas

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít