Vláda přerušila jednání o novém loterijním zákonu

29. února 2012, 19:41 - MediaFax
29. února 2012, 19:41

Jednání o komplexní úpravě, která stanovuje pravidla pro provozování sázkových her a obcím dává pravomoc hazard na svém území zakázat, vláda Petra Nečase (ODS) na své středeční schůzi přerušila. Agentuře Mediafax to sdělil důvěryhodný zdroj obeznámený s jednáním.

Foto: Profimedia.cz

Vláda projednávání předlohy na několik týdnů přerušila, neboť si nechá zpracovat analýzy,“ prohlásil na tiskovém brífinku premiér. Podle jeho slov se posudky budou týkat jak případných rizik zákona (jako jsou například mezinárodní arbitráže), tak i kompatibility loterijního zákona s právem Evropské unie.

Nový loterijní zákon v základních obrysech přejímá ustanovení, na kterých se vládní koalice shodla na konci loňského roku a která platí od 1. ledna 2012. Provozovatelé sázkových her budou mít například nadále povinnost odvádět státu a obcím 20 procent z částky, o kterou se liší přijaté sázky od vyplacených výher.

Norma kromě toho ale zavádí i novou terminologii. Výherní automaty a videoloterijní terminály sjednocuje pod označení “hra provozovaná prostřednictvím technického herního zařízení obsluhovaného přímo účastníkem sázkové hry“. Pro tuto hru předloha určuje jednotná pravidla.

Jednotlivá herní zařízení, stejně jako další sázkové hry, by podle návrhu měl povolovat specializovaný finanční úřad. Obec by mohla obecně závaznou vyhláškou provozování některých hazardních her omezit nebo na svém území zcela zakázat. Kromě „her provozovaných prostřednictví technického herního zařízení obsluhovaného přímo účastníkem sázkové hry“ se tato kompetence vztahuje i na kasinové hry, bingo a turnaje malého rozsahu.

Zákon pamatuje i na situaci, kdy specializovaný finanční úřad povolení k některé ze sázkových her na území obce vydal, ta ale přitom obecně závaznou vyhláškou provozování takové hry později omezila nebo zakázala. V takovém případě sice úřad povolení zruší, ale až po roce ode dne, kdy uvedená vyhláška začala účinkovat.  Obce dostanou podle normy 80 procent z části daně z her provozovaných technickým zařízením a 30 procent z dalších sázkových her.

Úprava nově dělí sázkové hry do dvou skupin. V první jsou povolované hry, do kterých mají spadat i turnaje a nové hry provozované pomocí technických herních zařízení obsluhovaných sázejícím. Druhou skupinu tvoří ohlašované hry. Sem zákon řadí tomboly, u nichž je celková výše výher vyšší než 100 tisíc korun a soutěže, ankety a jiné akce o ceny, kde celková výše výher nesmí přesáhnout částku dva miliony korun.

Zákon se mimo jiné zabývá také rozlišením herních prostor, ve kterých bude možné sázkové hry provozovat. Lišit se budou druhem her, které v nich mohou být provozovány a takzvanou mírou hazardu.  Norma si klade za cíl také zohlednit technický vývoj a rozmach internetu. Návrh tak poprvé podrobně vymezuje pravidla a podmínky zejména u internetových kurzovních sázek. Jejich provozovatel bude muset zajistit, aby měl specializovaný finanční úřad dálkový a nepřetržitý přístup ke všem herním a finančním datům nezbytným pro výkon správního dozoru.

Provozovatel internetových kurzových sázek bude muset zajistit, že každá transakce související s uskutečněním každé hry bude chronologicky zaznamenávána technickým herním zařízením. Způsob zadávání a vyhodnocování jedné hry musí být jednotný, nezpochybnitelný a neovlivnitelný zásahem provozovatele nebo třetí osoby.

Zákon o sázkových hrách připravilo ministerstvo financí a má nahradit normu, která funguje s úpravami od roku 1990. Od té doby se přitom zvýšil jednak zájem veřejnosti o tyto hry, ale i počet jejich provozovatelů. Dalšími změnami prošla zařízení, na nichž je hazard provozovaný. A navíc se stále se vyvíjejí nové typy her, na které už původní, přes 20 let starý zákon nestačí.  Nový zákon má začít účinkovat od 1. ledna 2013, nejdřív ho musí ale schválit ještě parlament a podepsat prezident.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít