Vláda ČR zmrazila výdaje na výzkum a vývoj

03. července 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
03. července 2009, 00:00

Vláda ČR na svém zasedání 29. června rozhodla o zmrazení výdajů na výzkum a vývoj na úrovni roku 2009 v závislosti na ekonomickém vývoji. Přitom dle EU by právě výzkum a vývoj měl hrát významnou roli při znovunastartování evropské ekonomiky.

Autor: Profit

Vláda schválila 29. června státní rozpočet pro výzkum, vývoj a inovace na rok 2010 s výhledem na léta 2011 a 2012. Vláda zmenšila objem finančních prostředků, které původně měly být investovány do rozvoje vědy, výzkumu a inovací a to s ohledem na současnou ekonomickou situaci. Česká věda by tak v příštím roce měla mít k dispozici 24,84 miliard korun a v následujících dvou letech by se tato částka neměla měnit. Dle informací ze zasedání Rady pro výzkum a vývoj ze dne 12. června dojde ke zkrácení výdajů na vědu a výzkum v roce 2010 o 11,10%. Porostou pouze tzv. závazné výdaje, což jsou náklady na povinné kofinancování projektů financovaných EU.

Zároveň se mění koncepce rozdělování prostředků veřejných financí. V příštích letech by tak měla být posílena ta část rozpočtu, o níž musí jednotlivé instituce soutěžit. Více peněz by tak měla získat Grantová agentura ČR a také nově vzniklá Technická agentura. Současně by mělo mít více finančních prostředků k dispozici i ministerstvo průmyslu a obchodu, což znamená větší podporu výzkumu aplikovatelného ve výrobě. Naopak s menším rozpočtem bude v příštích letech pracovat Akademie věd (4,61 miliard korun 2010 a 2,81 miliard korun 2012), která provádí hlavně základní výzkum.

Pro Akademii věd je schválený návrh v této podobě nepřijatelný a Akademický sněm jej v prohlášení z 30. června označil za likvidační. Zároveň vyzval vládu, aby znovu uvážila, zda celkové posílení investic do výzkumu a vývoje nebude nejlepším způsobem, jak čelit současné ekonomické krizi. Dle Akademie věd je schválený návrh především výsledkem lobbingu různých skupin z oblasti průmyslu a obchodu.

Svaz průmyslu a dopravy ČR naopak v tiskové zprávě tvrdí, že Akademie věd ve svém stanovisku nereflektuje dopady krize. V porovnání s vyspělými zeměmi ČR více investuje do základního výzkumu než do aplikovaného. Prezident svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl k tomu řekl: „Priority Akademie věd jsou jako před dvaceti lety. Svět se však změnil a vyspělé země daleko více akcentují aplikovaný výzkum.“

Více na EurActiv.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít