Vize pro blízkou budoucnost

28. května 2007, 00:00 - PETR BÝM
28. května 2007, 00:00

INTELIGENTNÍ DŮM Topení, větrání, veškerou audiovizuální techniku a leccos dalšího ovládne v blízké budoucnosti počítač. Tomu bude uživatel vydávat jen globální příkazy. „Inteligentní dům“, jak se podobným systémům obvykle říká, přinese novou kvalitu bydlení a finanční úspory.

INTELIGENTNÍ DŮM Topení, větrání, veškerou audiovizuální techniku a leccos dalšího ovládne v blízké budoucnosti počítač. Tomu bude uživatel vydávat jen globální příkazy. „Inteligentní dům“, jak se podobným systémům obvykle říká, přinese novou kvalitu bydlení a finanční úspory.

Bydlení třetího tisíciletí, digitální dům, i-Home, domácí automatizace nebo dokonce „domotika“. Všechny toto pojmy označují totéž - dům či byt, kde jsou veškeré technologické procesy řízeny centrálním počítačem. Přesněji řečeno: ovládání všech technologických systémů je soustředěno do jednoho uživatelského rozhraní. V tom je hlavní půvab inteligentního domu: veškeré funkce lze ovládat z jednoho místa.

A protože kapacity výpočetní techniky jsou vlastně neomezené, lze počet funkcí také donekonečna rozšiřovat. Z dnešní praxe stojí za zmínku automatické zavlažování (na základě měření vlhkosti půdy a úrovně teploty či klimatických srážek), z té budoucí snad využití biometrických parametrů uživatelů při vstupu do domu.

Inteligentní bydlení uživatelům přináší komfort, bezpečí, a v neposlední řadě i úspory, hlavně v oblasti spotřeby energií. Podle většiny prodejců to jsou úspory - při optimálním nastavení celého systémů - velmi podstatné. „Inteligentní dům představuje investici, jejíž návratnost se pohybuje mezi pěti a deseti lety, v žádném případě to nejsou vyhozené peníze,“ tvrdí Pavel Arazim ze společnosti MediaControl, která inteligentní domy projektuje.

CO VŠECHNO UMÍ

„Inteligentní dům dokáže propojit veškerou domácí techniku a sjednotit její ovládání,“ vysvětluje Miroslav Valeš z firmy s příznačným názvem IQDům, která se projektováním a instalacemi inteligentních bytových systémů zabývá od roku 2003.

V první řadě jde o efektivní ovládání tepelných zdrojů a celého topného systému, což také přináší největší úspory. Může jít o různě složité systémy, od nastavení teplot v každé místnosti a zvláštních režimů (typicky třeba temperování v době nepřítomnosti uživatele) až po různé časové programy (teplota se nastavuje podle denní doby).

Pokročilé systémy umějí topný systém propojit s ventilací a klimatizací, ohřevem teplé vody a stíněním (žaluzie, markýzy). Mohou též měřit spotřebu energií a také řídit její odběr (například spouštění spotřebičů s neaktuálními úkoly podle dodávek takzvaného nočního proudu). Výsledkem je ideální klima, ale také snížení provozních nákladů domácnosti. „Tímto způsobem lze výdaje za energie snížit až o 30 procent,“ říká Valeš.

V inteligentním domě či bytu lze takto řídit i osvětlení místností, audiovizuální techniku, vytápění bazénu či už zmíněné zavlažování. Vedle ovládání těchto „tradičních“ technologií ovšem inteligentní domy nabízejí další služby. Jde o elektronickou ostrahu objektu s poplašným systémem, monitorovací kamerový systém a kontrolu vstupu do objektu.

Všechny funkce, respektive celý systém se řídí z jednoho ovladače (obvykle je vybaven dotykovým displejem). To pochopitelně nebrání tomu, aby takových řídicích jednotek nebylo více - například pevná v každé místnosti a navíc jedna mobilní (není vyloučeno ani řízení celého systému pouhým hlasem).

DNES JEŠTĚ LUXUS

Dobrou zprávou pro zájemce o inteligentní bydlení je skutečnost, že projektování a instalace nepředstavují žádné podstatnější časové zdržení výstavby. „Je ovšem dobré počítat se systémem už v prvních fázích projektu. Pozdější instalace je obtížná a drahá,“ tvrdí Leoš Grelich ze společnosti Siemens.

Méně příjemnou zprávou je cena: jako každá nová technologie je dnes z hlediska pořizovatele inteligentní dům poměrně drahý. Vzhledem k mnoha možným variantám, jak z hlediska funkcí, tak konkrétních zařízení, nelze cenu přesně stanovit. Odvíjí se od složitosti celého systému, délky kabeláže, počtu senzorů, ovladačů a dalších náležitostí. Přesto lze pořizovací náklady alespoň na nejobecnější úrovni definovat. „Slušný systém lze pořídit za cenu 2700 korun na metr čtvereční ploch,“ tvrdí Pavel Arazim. To znamená, že cenu bytu o ploše 80 metrů čtverečních by „inteligence“ zvedla takřka o 220 tisíc korun. Už to samo o sobě tuto výbavu jednoznačně posouvá do vyšších kategorií rezidenční výstavby. „Mluvíme o bytech, kde se cena pohybuje nad úrovní 60 tisíc korun za metr plochy,“ potvrzuje Mário Lelovský ze slovenské firmy BaSys. Miroslav Valeš toto tvrzení relativizuje: „Lze postupovat po etapách - jednak lze funkce postupně přidávat, jednak je možné systém rozšiřovat po místnostech. Důležitá je kabeláž, páteř celého systému. Připravit takový základ v běžném rodinném domě představuje náklady mezi 150 a 250 tisíci korunami.“

HLÁSÍ SE PRVNÍ ZÁJEMCI

Podle prodejců ovšem cena není jejich největším problémem. „Mnoho lidí vůbec neví, oč se jedná,“ konstatuje Arazim. Vedle toho se projevují obavy ze složitosti celého systému a potíží s jeho ovládáním. „Lidé stojí o špičkové technologie, ale trvají na jednoduché obsluze, nesnášejí tlusté manuály,“ doplňuje Lelovský. Celkem neopodstatněný je strach z kolapsu celého systému při přerušení dodávek elektrického proudu. „Musíte si uvědomit, že bez proudu nefunguje ani běžný dům či byt. Navíc je systém nastaven tak, aby se nastartoval ihned po obnově dodávek elektrického proudu,“ vysvětluje Valeš. A dodává, že pro jednoho zvláště náročného klienta projektoval i záložní zdroj - dieselagregát, který se automaticky spouští právě při výpadcích proudu.

Zájem přesto všechno postupně roste. Vzorový inteligentní dům firmy BaSys navštěvují stovky lidí měsíčně. V Praze prezentuje inteligentní byt například společnost Central Park Prague. A pomalu startuje i prodej. „Bytové instalace počítáme v desítkách,“ dodává Pavel Arazim. *

CO UMÍ ŘÍDIT INTELIGENTNÍ DŮM - topení - klimatizaci - stínění (žaluzie)- osvětlení - audiovizuální techniku zavlažování zahrad - bezpečnostní systémy, detekci a odstraňování poruch všech systémů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít