Vítr, sucho, kůrovec. Státní firmy krotí těžbu dřeva, ve hře je úplný zákaz

Jan Brož 07. září 2017, 06:00  -  Jan Brož
07. září 2017, 06:00

Obě státní lesnické firmy uposlechly „doporučení“ ministerstva zemědělství a omezily úmyslné těžby dřeva. Soustředí se pouze na kalamitní dříví po vichřici z konce srpna a na zpracování suroviny poškozené kůrovcem. Ministerstvo zvažuje i úplný zákaz těžby.

Podle mluvčího Vojenských lesů a statků Jiřího Sotony dostaly úmyslné těžby už 20. srpna stopku do odvolání. Podobně postupují i Lesy České republiky (LČR). „V současné době jsou veškeré dostupné kapacity využity na přednostní zpracování schnoucích stromů. V kalamitních oblastech se netěží jiné než kůrovcové nebo jiné kalamitní dříví již několik měsíců. V nekalamitních oblastech jsme smrkové těžby omezili, těží se jiné dřeviny a těžba se soustřeďuje především na neodkladné činnosti,“ uvedla mluvčí Eva Jouklová.

Podle zprávy ministra zemědělství pro vládu je následkem vichřice v Česku v současnosti zhruba 1,1 milionů kubíků kalamitního dřeva. Největší škody vítr napáchal na Šumavě, ve východním předhůří Krkonoš, Oderských vrších či Nízkém Jeseníku. K tomu je však potřeba připočíst i dříví, které poničil kůrovec. Loni v Česku lesníci vytěžili 4,42 milionů kubíků kůrovcového dřeva, historicky vůbec nejvyšší množství od doby, kdy se tato statistika zaznamenává. Kůrovcová těžba tak tvořila čtvrtinu veškeré těžby dřeva v Česku. Podobně jako v případě větru byl nejvíce zasažen Moravskoslezský kraj. Jenom pro LČR to podle Jouklové znamená ztrátu ve výši jedné miliardy korun.

Kůrovec a škody způsobené větrem jsou přitom jen následkem problémů. Původní příčinou je sucho a nedostatek vláhy. Stromy jsou dlouhodobě oslabené a snadno zranitelné. „Deficit srážek a vody v půdě nadále trvá. Kumulace stresu v rozsahu i délce trvání je pro řadu stromů limitní. Proto dochází k jejich úhynu bez ohledu na to, zda jsou napadeny kůrovcem, či nikoli. V těchto odumírajících stromech se současně druhotně množí kůrovec,“ vysvětlila Jouklová.

dopočteno na celé území ČR + korekce dle dat ČSÚ
Pozn: Navazující oblast = kraje Jihomoravský, Zlínský, Pardubický (okresy Svitavy, Ústí nad Orlicí), Vysočina (okresy Jihlava, Třebíč, Žďár nad Sázavou) a Jihočeský (okres Jindřichův Hradec).
Zdroj: evidence Lesní ochranné služby

Podle předběžných dat bude přitom letošní stav minimálně srovnatelný. To má za následek nadbytek suroviny, kterou dřevařské závody nestíhají zpracovávat. Situaci navíc komplikuje fakt, že v okolních zemích je situace obdobná a i tamní dřevařské podniky jsou plně vytíženy. Polsko následkem srpnových vichřicí hlásí deset milionů kubíků dřeva, Bavorsko dva miliony. „Bouře zničila tisíce hektarů lesa a práci celých generací majitelů,“ uvedl bavorský ministr zemědělství Helmut Brunner.

Ministerstvo zemědělství dokonce nevylučuje, že přikročí i k neobvyklým opatřením a dočasně úplně zakáže těžbu jehličnatého dříví v celém Česku. To by dopadlo nejen na státní podniky, ale i řady soukromých vlastníků včetně těch, které kůrovec ani vítr nezasáhl. Jen tak je však podle resortu možné zajistit dostatek zpracovatelských kapacit a zpracovat surovinu zavčasu. „Tento krok je nezbytný pro postupné zvládání kalamitní kůrovcové situace v následujících letech,“ uvádí ve zprávě ministerstvo.

O hospodaření se dřevem čtěte také:

Lesům ČR v pololetí vzrostl zisk o 6,3 procenta na 2,88 miliardy. Pomohly vyšší ceny

Vláda chce zakázat privatizaci státních lesůSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
9 otázek, na které se chcete zeptat při žádosti o starobní důchod
V Česku je již 131 dobíjecích stanic pro elektroauta
Z pokuty hned exekuce? To je nový trik některých dodavatelů
Co když se vám cestou z dovolené ztratí či poškodí zavazadla?
Co dělat, když ztratíte vysvědčení... a najednou ho potřebujete
Auta
BMW poprvé ukazuje novou generaci řady 3. Zatím ale jako…
Seat Ibiza 1.0 TGI na brzdě: Jak se liší parametry při spalování CNG a benzinu?
Za stočený tachometr pokuta až půl milionu? Ministerstvo chce vytloukat klín klínem
Jaká jsou nejoblíbenější auta v zemích Evropy? O Octavii se zákazníci perou nejen u nás
Kvíz: Poznáte, kterým autům z 90. let patří tyto interiéry?
Technologie
Skype nakonec čtení a posílání SMS z počítače zprostředkuje. Zřejmě brzy
Nové hry v Originu Access. Burnout Paradise Remastered si odbyl počítačovou premiéru
Windows 10 Insider Preview build 18219 z větve 19H1“ mnoho nenabízí
V Praze už lze nakupovat jízdenky mobilem, ale má to háčky
Tip: Magické tlačítko, které okamžitě ztiší telefon během příchozího hovoru
Hry pro příležitostné hráče