Vítkovicím se přihlásilo na 500 věřitelů. Požadují 74 miliard

10. listopadu 2016, 17:42 - čtk
10. listopadu 2016, 17:42

Téměř 500 věřitelů přihlásilo do insolvenčního řízení se společností Vítkovice Power Engineering (VPE) ze strojírenského holdingu ostravského miliardáře Jana Světlíka pohledávky dohromady za víc než 74,3 miliardy korun. Insolvenční správce David Vandrovec ale nakonec uznal pohledávky jen za 3,7 miliardy korun. Drtivá většina popřených pohledávek je podmíněných. Insolvenční správce doporučil řešit úpadek firmy reorganizací.

Mezi největší věřitele patří banky - Česká spořitelna, Komerční banka a HSBC, z firem pak například skupina ZVVZ. Zpráva insolvenčního správce, která má 1814 stran, byla zveřejněna v insolvenčním rejstříku.

Ostravský soud poslal firmu VPE do úpadku v srpnu. Za loňský rok společnost vykázala ztrátu téměř 454 milionů korun a ve ztrátě skončí podle insolvenčního správce i letos, ztráta se odhaduje na 335 milionů.

Server ihned.cz uvedl, že Vandrovec si ve zprávě stěžuje na kooperaci s manažery VPE i na vnitřní fungování firmy. „Dlužník nemá s ohledem na velikost a složitost svých zakázek dostatečně nastavené projektové řízení, procesy a v principu ani informační systémy,“ uvedl správce v dokumentu.

Nefunkční vnitřní systémy se podle Vandrovce projevují i při spolupráci správce, jeho ekonomických poradců ze společnosti Tarpan Partners a vedení Vítkovice Power Engineering. „Žádost o zaslání seznamu běžících smluv, kterých je zhruba 70 tisíc, si namísto pár kliknutí v registru smluv údajně vyžádala 1,5 měsíce práce 29 zaměstnanců firmy,“ uvedl server.

Přes všechny výhrady ale insolvenční správce doporučil reorganizaci firmy, která je podle něj lepším řešením než konkurz a rozprodej VPE. Server uvedl, že správce ale klade několik podmínek - firma potřebuje nový krizový management, musí si zajistit provozní financování a správce navrhuje také omezení dispozičních práv Vítkovic s jejich majetkem.

Hutní montáže jsou na prodej. Zájemci už se hlásí. Čtěte více:

Klíčová firma Vítkovic na prodej. Světlík nabízí Hutní montáže

Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková řekla, že doporučení a názor insolvenčního správce bere firma v potaz, ale ne vše lze jednoznačně akceptovat s ohledem na charakter společnosti, například na její působení v zahraničí, kde je jiná legislativa a dlouhodobě budované osobní vztahy důležité pro obchod. „Nicméně stále se snažíme připravit průchozí reorganizační plán, který by byl podle našeho mínění nejlepším řešením pro věřitele, partnery, běžící zakázky i zaměstnance. Stanoviska se přirozeně vyjasňují postupně. V tom nevidíme nic negativního - ani ze strany pana správce, ani ze strany naší. Objem dat, která poskytujeme, je enormní a to při normálním chodu podniku. Čili mnohé věci si vyjasňujeme doslova 'za běhu',“ řekla mluvčí.

Jak se úpadek VPE bude řešit, budou rozhodovat věřitelé na schůzi na konci listopadu. Jsou dvě možnosti: reorganizace, nebo konkurz. Při konkurzu by se majetek firmy začal rozprodávat a výtěžek by si rozdělili věřitelé. Při reorganizaci by podnik fungoval dál podle schváleného reorganizačního plánu.

Vítkovice Power Engineering patří k hlavním součástem skupiny Vítkovice Machinery Group. Zabývají se výstavbou a dodávkami elektráren. Do problémů se firma dostala kvůli potížím s výstavbou elektárny Adularya v Turecku i kvůli krizi evropské energetiky. Firma zaměstnává 1200 lidí. Insolvenční návrh na ni podala brněnská společnost Wetag, později se k němu připojilo i představenstvo samotné krachující firmy.

Problémy mají i další firmy ze skupiny, v úpadku skončily rovněž Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi. Situaci skupiny chce Světlík řešit mimo jiné prodejem některých dceřiných společností, například Hutních montáží.


Dále čtěte:

Kdo zachrání Vítkovice?

Světlík vytvořil pro svůj lahvárenský podnik nový holding


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít