Vítkovice budou s Brity odstavovat jaderné elektrárny. Objem spolupráce dosáhne 3,5 miliardy - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vítkovice budou s Brity odstavovat jaderné elektrárny. Objem spolupráce dosáhne 3,5 miliardy

, čtk,
Vítkovice budou s Brity odstavovat jaderné elektrárny. Objem spolupráce dosáhne 3,5 miliardy
Zdroj: IAEA Imagebank CC BY-SA 2.0 Flickr

Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) podepsala s renomovanou britskou společností TSP Engineering Ltd. dohodu o spolupráci, která se týká takzvaného decommissioningu, tedy činností a produktů spojených s řízeným ukončováním provozu jaderných elektráren, a dodávek pro obranný průmysl. Objem spolupráce by měl během pěti let dosáhnout zhruba 3,5 miliardy korun.

„První společné dodávky budou zahrnovat kontejnery pro transport kontaminovaného materiálu v areálech jaderných elektráren odstavovaných z provozu ve Velké Británii,“ uvedla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. V oblasti obranného průmyslu se chtějí firmy soustředit na komponenty pro strategické ponorky.

Podle generálního ředitele VHM Martina Bednarze je decommissioning atomových bloků strategickou šancí pro budoucnost firmy. „Naší výhodou je uzavřený výrobní cyklus, od ocelárny přes hi-tech kování k finálnímu výrobku, například kontejneru,“ uvedl Bednarz. Dodal, že dohoda s Brity zahrnuje také speciální zařízení nutné pro odstavování jaderných elektráren včetně trenažérů pro výcvik personálu.


Tahanice o Vítkovice: exekutor donutil miliardáře Berana vrátit akcie Světlíkovi

  David Beran


Vítkovice Heavy Machinery jsou producentem špičkových ocelí a výrobků z nich, včetně produktů pro energetiku. Mají zhruba 1100 zaměstnanců. Firma patří do strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka.

TSP Engineering je tradičním dodavatelem speciálních transportních technologií pro nukleární materiály ve Velké Británii, Evropě a Japonsku.

Přečtěte si také:

Vítkovice Heavy Machinery pod novým managementem

Vítkovice Power Engineering půjdou do konkurzu, rozhodl soud

Věřitelé Vítkovic neschválili znalecký posudek na 1,2 miliardy

Vítkovice Power Engineering opustí až 300 zaměstnanců. Někteří budou propuštěni