Vítěz získá firmu s mnoha rozpory

12. ledna 2004, 00:00 - (rd)
12. ledna 2004, 00:00

VÍTĚZ PRIVATIZACE ZÍSKÁ ZISKOVOU FIRMU. ZÁROVEŇ ALE I SPOLEČNOST, KTERÁ JEŠTĚ ZÁPASÍ S NÁVYKY MONOPOLNÍHO HRÁČE, KTERÝ MŮŽE VŠECHNO A VŽDY.

VÍTĚZ PRIVATIZACE ZÍSKÁ ZISKOVOU FIRMU. ZÁROVEŇ ALE I SPOLEČNOST, KTERÁ JEŠTĚ ZÁPASÍ S NÁVYKY MONOPOLNÍHO HRÁČE, KTERÝ MŮŽE VŠECHNO A VŽDY.

Nemine prakticky měsíc, kdy by se konkurenti proti chování Telecomu důrazně neohrazovali. Ať už jde o tarify pro hlasové služby nebo připojení na internet. Český Telecom je také jednou z mediálně nejvděčnějších společností, protože svým chováním často připomíná příslovečného slona v porcelánu. Například zdraží textové zprávy zasílané z telefonních budek, aby je v zápětí po tlaku veřejnosti dočasně zlevnil. Telecom navíc dlouhodobě postihuje velká nepříjemnost - ubývají mu zákazníci. A to i přes určité změny, především ve vstřícnějším chování směrem ke klientovi. Největší podíl na ztrátě klientů mají mobilní operátoři. Mobil dnes již nevlastní málokdo, zatímco lidí s pevnou linkou stále ubývá. Telecom se snaží proti tomu bojovat i lepšími tarify (viz strana 22). Ale boj s mobilními operátory je takřka předem prohraný. Telecom by se měl proto výrazněji zaměřit na firemní sektor a především na datové služby. Tam je totiž budoucnost fixních operátorů. Změnit chování je úkolem nového ředitele Telecomu Gabriela Berdára. Zatím dva nejviditelnější kroky, které učinil, byly propuštění pětiny zaměstnanců a zlepšení nabídky na vysokorychlostní připojení k internetu. Právě s internetem má Český Telecom největší potíže. Dlouho odkládal zavedení vysokorychlostního internetu ADSL a u připojení přes telefon (dial-up) zase nechce zavést paušální poplatek za časově neomezený přístup k síti. Telecom se u dial-upu vymlouval na nařízení regulátora České telekomunikačního úřadu, který svým rozhodnutím stanovil minimální poplatky mezi operátory za internet. Cenové rozhodnutí však bylo teď čerstvě zrušeno, čeká se tedy, zda přeci jen Telecom vyrukuje s paušálním poplatek za připojení k síti. U ADSL za loňský rok nainstalovala firma celkově pouhých 14 100 přípojek. Všeobecně se předpokládalo, že ADSL získá téměř dvojnásobek zájemců. Pozitivem tak zůstává, že se alespoň snižují ceny ADSL, které však stále nejsou dostatečně nízké jako v okolních zemích.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít