Vítek napadne rozhodnutí lucemburských úřadů o převzetí Orco Property Group - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vítek napadne rozhodnutí lucemburských úřadů o převzetí Orco Property Group

, čtk,
Vítek napadne rozhodnutí lucemburských úřadů o převzetí Orco Property Group
Zdroj: čtk

Český miliardář Radovan Vítek je podle informací webu švýcarské veřejnoprávní televize RTS na 9. července předvolán k lucemburskému soudu, kde napadne rozhodnutí tamějšího orgánu pro finanční dozor. Podle realitní skupiny CPI Property Group, v níž je Vítek většinovým vlastníkem, se ale 9. července žádné žádné soudní stání neočekává, soud pouze určí kalendář pro tento spor.

Podle výroku úřadu Vítek manipuloval s akciemi firmy Orco Property Group (nyní CPI FIM), která se zaměřuje na investice do nemovitostí a nyní mu patří. Pokud u soudu prohraje, bude podle švýcarského webu muset zaplatit miliardy dolarů. „Informace, které pocházejí ze švýcarského serveru RTS, jsou nesprávné a zavádějící. V tomto administrativním sporu se rozhodně nejedná o miliardy ani o náhradě škody. Navíc web RTS míchá lucemburský případ, kde Radovan Vítek zažaloval rozhodnutí lucemburského regulátora z prosince roku 2017 s americkou žalobou proti panu Vítkovi z roku 2019,“ sdělil ČTK mluvčí CPI Property Group Jakub Velen.

Vítek se podle RTS spolu se zakladatelem Orco Jeanem-Françoisem Ottem tajně domlouval na převzetí této společnosti takovým způsobem, aby za ni zaplatil méně peněz díky obejití právních předpisů. Zároveň mohly tyto praktiky poškodit ostatní akcionáře, píše RTS. Podle předsedy lucemburského správního soudu Marca Sünnena padne rozsudek nejdříve letos na podzim.

Jak uvádí ve svém komentáři RTS, bude tento soudní výrok zajímat i Spojené státy. Vítek totiž v této zemí čelí spolu s bankou J&T žalobě ve stejné záležitosti v přepočtu téměř za 70 miliard korun. Tu na něj v New Yorku letos v dubnu podal fond Kingstown a společnost Investhold Marka Čmejly a Jiřího Diviše, známých z kauzy Mostecké uhelné. Bývalí uhlobaroni tvrdí, že Vítek vytvořil kriminální strukturu, přes kterou je při převzetí Orco připravil o více než miliardu dolarů (zhruba 23 miliard korun), a žádají po něm odškodnění ve výši trojnásobku způsobené škody, tedy kolem 70 miliard korun. Skupina CPI obvinění odmítla.


Přepych v Dalmácii: miliardář Vítek investuje v Chorvatsku půl miliardy


Vítkův přítel a blízký spolupracovník Philippe Magistretti, který šéfuje firmě CMA provozující vleky ve švýcarské rekreační oblasti Crans-Montana, již český miliardář vlastní, označil vyšetřování v Lucembursku a USA za „starou historii, která nemá žádné opodstatnění“. Řekl to zpravodajskému pořadu švýcarské televize RTS 19h30.

Vyjádření samotného Vítka se švýcarskému médiu dosud získat nepodařilo. Jeho firma CPI nicméně ve svém dubnovém sdělení podle webu RTS obvinění vznesená proti Vítkovi odmítla a uvedla, že záměrem Kingstownu a Investholdu je „způsobit co největší škody pověsti (CPI)“.

Podle webu RTS vyšetřuje švýcarské aktivity českého podnikatele tamější správa. Ze zprávy s názvem Altenburger z června 2018, která vznikla na podnět několika obcí v jihošvýcarském kantonu Valais, vyplývá, že Vítek se údajně dopustit podvodu a nesrovnalostí v řízení své švýcarské firmy CMA Immobilier. Podle zdroje, který oslovil pořad 19h30, ale kantonální policie šetření neuzavře před začátkem podzimu. „Myslím, že jsme nic špatného neudělali, všechno se vysvětlí,“ řekl k této věci pořadu 19h30 Magistretti.

Společnost Orco vznikla v roce 1991 a je investorem, developerem a správcem nemovitostí v oblasti realit a hotelnictví ve střední Evropě. Podniká hlavně v Praze a v Berlíně.

Podle loňského žebříčku časopisu Forbes čtvrtý nejbohatší Čech převzal Orco prostřednictvím své firmy CPI Property Group v roce 2016. Letos v dubnu změnila Orco Property Group název na CPI FIM. CPI patří k největším realitním investorům v České republice, kde je také jedním z předních majitelů maloobchodních ploch. Společnost má sídlo v Lucembursku a její akcie jsou obchodované na frankfurtské burze.

Čtěte také:

V srdci Londýna: realitní magnát Vítek nakupoval ve Westminsteru

Vítek si půjčil v Japonsku. CPI prodala dluhopisy za více než dvě miliardy

Vítek tiší spory ve Švýcarsku. Koupil zpět firmu za 800 milionů korun

Vítkova CPI vydala v Hongkongu dluhopisy za 1,3 miliardy korun