Vítejte ve zlých časech

16. prosince 2011, 16:08 - Vadim Fojtík
16. prosince 2011, 16:08

Ceny ročních kontaktů na dodávky silové elektřiny klesají, obchodníci věští dlouhou ekonomickou recesi

Dobojováno. Skončil rok nejtvrdších střetů o drobné odběratele elektřiny a zemního plynu. Jen u proudu by mělo do konce letoška změnit svého dodavatele dle předběžných odhadů obchodníků až půl milionu maloodběratelů z řad domácností a živnostníků. „Ještě před rokem předpovídali někteří odborníci celkově půl milionu změn. Jak ale vyplývá z aktuálních údajů a našich propočtů, momentálně jsme u obou druhů energie na 748 tisících změn a do konce roku to může být až osm set tisíc,“ říká jednatel a spolumajitel společnosti Bohemia Energy Jiří Písařík. Firma patří mezi tři největší nezávislé obchodníky s elektřinou, orientuje se především na maloodběratele. Ze statistik Operátora trhu s elektřinou je zřejmé, že za prvních jedenáct měsíců letošního roku změnilo dodavatele elektřiny přes čtyři sta tisíc maloodběratelů, tedy domácností, živnostníků a drobných podnikatelů. Dramatický nárůst údajů se očekává v prosinci, navíc část statistiky se projeví až v lednových číslech. „V prosinci a lednu lze očekávat nejvíce změn,“ potvrdil očekávání Písařík. Nejvíce klientů odchází především od historicky největších dodavatelů elektřiny, tedy společností ČEZ, E. ON a Pražská energetika.

Brutální rok

Obchodníci komentují letošní rok doslova jako brutální. Kategorie maloodběr elektřiny byla ještě koncem loňského roku jednou z mála, kde se kvůli relativně vysokým maržím dalo něco málo vydělat. A právě tato skutečnost přitáhla nové obchodníky, což se na jedné straně projevilo v podobě obrovské konkurence a na straně druhé v podobě dramatického poklesu marží. „Ještě loni jsme prodávali elektřinu s marží od jednoho do tří procent. Letos budeme rádi, když dosáhneme zhruba jednoho procenta,“ komentoval situaci jeden z obchodníků. Jak navíc dodal, u nově získaných klientů jsou marže dokonce záporné. „Nulové nebo záporné marže? Záleží, koho se na to zeptáte. Pokud menších obchodníků, kteří nemají vybudované klientské portfolio, pak říkají pravdu,“ konstatoval Písařík. O tom, jak složité a nákladné je získat nového odběratele, malého zákazníka s ročním odběrem kolem sta megawatt elektřiny, udává na následujícím příkladu. „Dostane na stůl osm nabídek od různých obchodníků. Pokud chcete v takové konkurenci uspět, musíte se vzdát marže.“ Jednatel Bohemia Energy je přesvědčen, že u větších obchodníků s vybudovaným portfoliem dlouhodobějších klientů se výdělky z prodeje elektřiny zákazníkům pohybují ve vlnách. „Někdy za čtvrtletí nevyděláte vůbec nic, někdy dvojnásobně, hodně záleží na tom, za jakou cenu se vám podaří na trhu koupit elektřinu,“ dodává Písařík. O tom, že je na trhu opravdu velká konkurence, svědčí i praktiky některých menších obchodníků. Ti totiž nemají finanční prostředky na reklamu, takže na lov klientů posílají své obchodníky. Přesvědčování klientů k podpisu smlouvy pak někdy hraničí až s psychickým a občas i fyzickým nátlakem. „Pán ve špatně padnoucím saku, za kterým se linul pach levné voňavky, přede mnou začal mávat nějakými papíry, tvrdil, že pokud mu nepodepíšu novou tříletou smlouvu na odběr elektřiny, odpojí mi elektroměr a naúčtují pokutu v řádech deseti tisíců korun,“ popisuje zkušenosti s podomním obchodníkem obyvatel pražských Nuslí. Dotyčnou osobu vyhodil z bytu. „Vím ale, že u dvou starších paní z domu uspěl. Ty se teď snaží novou smlouvu vypovědět,“ dodal. Proti podobným praktikám se chystá zasáhnout i Energetický regulační úřad. Dle informací týdeníku Euro totiž regulátor připravuje pravidla, která podomní prodej elektřiny a zemního plynu výrazně zpřísní. ERÚ zvažuje, že podobní prodej energií by mohly v blízké budoucnosti vykonávat jen osoby s platnou licencí udělenou regulátorem. Získají ji teprve v okamžiku, kdy složí přísné zkoušky, ve hře je i složení finanční kauce. „Poté, co byla schválena novela energetického zákona, máme větší pravomoci v ochraně práv spotřebitelů. Pro mě je to zásadní, protože domácnosti jsou nejvíce ohroženy a umějí se nejméně chránit. Denně dostávám deset až 30 stížností na různé společnosti,“ uvedla již dříve v médiích šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Čekání na recesi

„Letos se na trhu projevil i dvoukomoditní systém, kdy se firmy, dříve prodávající výhradně plyn, vrhly i na obchodování s elektřinou a naopak,“ popisuje aktuální stav ředitel společnosti Lumius Miloň Vojnar. Firma se specializuje především na dodávky elektřiny a zemního plynu velkoodběratelům. Jak říká Vojnar, na trhu dodávek pro velké odběratele je obdobná situace jako u maloodběratelů. „Zhruba patnáct firem bojuje o to, kdo si urve co největší díl na trhu.“ V roce 2005, kdy se otevřel trh s elektřinou pro největší odběratele, dosahovaly marže z prodeje proudu zhruba čtyř až pěti procent. „Dnes jsme horko těžko na úrovni kolem jednoho procenta,“ upřesňuje Vojnar. Takřka totožná je i situace na trhu se zemním plynem. „Obecně platí pravidlo, kdo prodával elektřinu a začal stejně podnikat i se zemním plynem, prodává posledně zmíněné médium mnohdy se ztrátou, jen proto, aby pro sebe co nejrychleji urval alespoň část odběratelů. Obdobné je to i s elektřinou. Tohle vše vede k jedinému, deformují se ceny energií na českém trhu,“ konstatoval další z obchodníků, který si s ohledem na citlivost této informace nepřál být jmenován. Rušno je i na pražské energetické burze. Ceny silové elektřiny klesají již několik týdnů po sobě. Zatímco u dvanáctiměsíčního kontraktu pro rok 2012 se ještě v září prodávala megawatthodina za 56,7 eura, v polovině prosince to již bylo necelých jedenapadesát eur. Srovnatelná situace je i u dlouhodobých kontraktů pro léta 2013 a 2014. Letos v říjnu bylo možné koupit dvanáctiměsíční kontrakt pro rok 2013 v ceně kolem 55 eur za megawatthodinu, v prosinci již zhruba za 51 eur. „Obchodníci se chystají na krizi, nemají důvěru ve vývoj ekonomiky, a to nejen v příštím roce, ale ani v letech 2013 a 2014,“ komentoval vývoj Vojnar. „Trh nevěří, že ekonomická recese bude krátkodobá záležitost,“ dodal. Propadem cen ale pro výrobce elektřiny špatné zprávy nekončí. Minimálně v následujícím roce musejí počítat i s propadem celkových prodejů. Vojnar předpokládá, že v meziročním srovnání poklesne v příštím roce tuzemská spotřeba elektřiny minimálně u velkoodběratelů zhruba o deset procent. „U plynu to bude patrně ještě dramatičtější, celkový vývoj spotřeby zde ale ovlivní i venkovní klima,“ prorokuje.
Ani tak dramatický vývoj ještě neznamená, že ceny energií pro koncové odběratele poklesnou. U zemního plynu bude záležet na mnoha dalších faktorech, kromě jiného vývoj kurzu koruny vůči dolaru a cenový vývoj pro příští rok lze jen stěží předpovědět. U elektřiny je to o něco lehčí. I kvůli tomu, že do konečných cen jsou zakalkulovány i povinné výkupy proudu vyrobeného v obnovitelných zdrojích a další služby, lze pro příští léta počítat s jejím dalším zdražováním. Potvrdil to ostatně i šéf společnosti ČEPS Vladimír Tošovský: „Pokud se budeme bavit o celkové ceně pro konečného zákazníka, ta prostě poroste, kvůli všem vlivům, které na ni působí“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít