Virus zastavil v Británii továrnu na zpracování jaderného odpadu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Virus zastavil v Británii továrnu na zpracování jaderného odpadu

,
Virus zastavil v Británii továrnu na zpracování jaderného odpadu
Zdroj: Nigel Wilkins / Alamy / Profimedia

Továrna na zpracování jaderného odpadu v Sellafieldu musí zavřít, protože osm procent zaměstnanců musí být kvůli šíření koronaviru v domácí karanténě. Celkem komplex zaměstnává 11 500 lidí. Nedostatek lidí by mohl ohrozit bezpečnost provozu, kde se zpracovává vyhořelé jaderné palivo z elektráren.

Největší komplex na zpracování jaderného paliva na britských ostrovech musí z bezpečnostních důvodů uzavřít svůj provoz. Továrna Magnox v hrabství Cumbria na severozápadu Anglie se potýká s nedostatkem zaměstnanců, protože se mezi nimi vyskytl případ nákazy virem SARS-CoV-2. Více než tisícovka z 11 500 zaměstnanců jaderného komplexu Sellafield musí zůstat v karanténě.

Proto musí továrna na zpracování paliva v řádu dní ukončit provoz. Mluvčí továrny uvedl, že v izolaci jsou lidé, kteří mají symptomy onemocnění, ale i lidé bez nich. „Naše reakce musí zajistit bezpečnost a ochranu veřejnosti, našich pracovníků i životního prostředí za všech okolností,“ oznámil bezpečnostní ředitel Mark Neate.

I přes maximální ochranu ale část zaměstnanců musí stále chodit do práce, než dojde k úplnému zavření továrny, protože provoz má přímý dopad na jadernou bezpečnost země, napsal Neate zaměstnancům.


Ten svetr si nesvlíkej. Česko objevilo nečekaného vůdce pro těžké časy


Zpracování odpadu i z Německa a Japonska

Se zpracováním jaderného odpadu z britských reaktorů začala Magnox v roce 1964, kdy z vyhořelého paliva oddělovala uran a plutonium, které se mohou dále využívat. V minulosti zde zpracovávala i jaderný odpad z Německa a Japonska.

Průmyslový komplex proto bývá považován za jeden z nejnebezpečnějších jaderných provozů v Evropě. Byl zde postaven i první komerčně využívaný jaderný reaktor na světě Calder Hall, který dodával elektřinu do sítě od roku 1956.

V posledních letech se význam zpracování jaderného odpadu snižuje, protože se ekonomicky přestává vyplácet. Uranu je totiž na světovém trhu dostatek. Proto továrna na zpracování odpadu měla podle původních plánů do konce roku ukončit provoz.

V České republice zpřísnila společnost ČEZ, provozovatel jaderných elektráren Temelín a Dukovany, kontrolu zdravotního stavu svých zaměstnanců. U vstupu se jim měří teplota. Chce tím zabránit potenciálnímu rozšíření nemoci mezi pracovníky jaderných elektráren.

Virus zastavil v Británii továrnu na zpracování jaderného odpadu
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze