Virtuální zapisovatelky soupeří o přízeň

03. března 2010, 13:03 - Jan Němec
03. března 2010, 13:03

Zatímco ještě před několika lety měl ­zájemce o software pro přepis mluve­né­ho slova v češtině do počítače smůlu, dnes tento produkt prodávají hned dvě firmy. Každá z nich se s vlastním pro­gra­­mem pokouší ­ukous­nout co ­­n­ejvětší podíl na rozvíjejícím se trhu.

„V nemocnicích máme v prodaných licencích drtivou převahu, jsme ve všech krajích,“ tvrdí Vladimír Moravec z CC Novasoft

Autor: Jakub Stadler

Soudní zapisovatelky, asistentky v advokátních kancelářích či sekretářky zabývající se přepisováním se pomalu mohou začít obávat o práci. Z velké části je totiž už dnes může nahradit počítač. V Česku v současnosti existují hned dva komerční systémy pro přepis mluveného slova, jejichž cena s nadsázkou odpovídá jednomu či dvěma měsíčním platům sekretářky. Umí automaticky zapsat diktát a poradí si i se záznamem z diktafonu. Nejde přitom o žádné nedokonalé programy, po nichž byste museli text dlouho kontrolovat a opravovat. Oba systémy jsou dnes na velmi slušné úrovni a mají úspěšnost přes 90 procent. V případě odborných diktátů třeba ve zdravotnictví jsou dokonce téměř bezchybné.

Jak software NovaVoice distribuovaný společností CC Novasoft, tak program NewtonDictate od firmy Newton Technologies se proto začínají rychle prosazovat v praxi. Už dnes diktují do počítače lékaři z mnoha českých nemocnic, počítačový přepis hlasu využívají i někteří právníci i advokáti a v rámci projektu Ministerstva spravedlnosti jej testují i české soudy. Oba dodavatelé technologií pro přepis hlasu si při dobývání trhu ostře konkurují. Příkladem může být třeba loňský spor o ocenění Česká hlava. To získala za software NovaVoice společnost CC Novasoft a Newton pak v médiích zpochybňoval oprávněnost ceny.

Dvě univerzity, dva výzkumy Přepis hlasu či mluveného slova do počítače není žádnou žhavou novinkou. Například společnost IBM poprvé představila software pro rozpoznávání hlasu s názvem ViaVoice už v roce 1997. Později následovaly další a dokonalejší produkty, všechny však pracovaly především s angličtinou. Čeština pro zahraniční firmy nebyla zajímavá. Vzhledem k velikosti českého trhu a složitosti jazyka by se vývoj nevyplatil. „Software pro přepis hlasu nás zaujal na konferenci v Curychu. Fungoval jen v angličtině, nebyl nijak dokonalý, ale dokázal i tak ušetřit při přepisu televizního a rozhlasového vysílání třetinu času,“ vzpomíná Petr Herian ze společnosti Newton, zabývající se monitoringem médií. Firma se proto v roce 2005 začala poohlížet po podobném řešení i v češtině. „Začali jsme u IBM a dalších zahraničních firem. Buď je to ale vůbec nezajímalo, nebo si za vývoj řekly o desítky až stovky milionů korun,“ dodává Herian. Vývojem rozpoznávání hlasu se ale zabývalo několik českých univerzit – v Brně, Liberci a Plzni. Newton Technologies se nakonec na spolupráci dohodla s týmem profesora Jana Nouzy z Liberecké univerzity. Projekt katedry kybernetiky na Západočeské univerzitě v Plzni vedený profesorem Josefem Psutkou a docentem Luďkem Müllerem si zase vyhlédla společnost CC Novasoft. Ta hledala doplňkovou aktivitu ke své hlavní činnosti, konzultacím k systému SAP. V obou případech funguje symbióza komerčních firem s akademickým prostředím podobně. Univerzity mají na starost především vývoj technologie a dostávají za to určité procento z prodeje softwaru. Komerční firmy na vývoji spolupracují, jejich hlavním úkolem je ale zajistit, aby programy vydělávaly. |SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY|
|
Test přepisovačů hlasu: opravdu to funguje|
Jedním z limitů nasazení programů v praxi byly zpočátku především vysoké nároky na hardwarové vybavení počítače. První verze programů vyžadovaly minimálně dvoujádrový procesor a velkou operační paměť. V nemocnicích či na soudech jsou ale takové počítače spíše výjimkou. Proto museli vývojáři přizpůsobit fungování softwaru i na slabších strojích. „Po úpravách jsou minimální požadavky na vybavení počítače mnohem nižší. Stačí procesor Pentium 4. Jinak řečeno, NovaVoice poběží i na zhruba tři roky starém počítači,“ konstatuje Vladimír Moravec z CC Novasoft. Méně výkonným počítačům se přizpůsobila i společnost Newton.
Každý obor má svůj slovník Využití programů pro rozpoznání hlasu v praxi je poměrně široké. Logicky najdou uplatnění všude tam, kde je potřeba hodně diktovat, psát či přepisovat z audiozáznamu. Obě soupeřící firmy se proto v první řadě zaměřily na lékaře, nemocnice, advokáty či soudce. Přestože technologie programů NovaVoice a NewtonDictate jsou díky nezávislému vývoji na dvou univerzitách odlišné, běžný uživatel rozdíl prakticky nepozná. I srovnatelnost programů konkurenci zostřuje. „Tím, že český trh je malý, se u výběrových řízení poměrně často potkáváme,“ říká Herian z Newton Technologies. Aktuálně najdete nejvíc komerčních uživatelů „e-zapisovatelek“ v nemocnicích. Dodavatelé přizpůsobili své produkty lékařským potřebám a pro jednotlivé obory vytvořili speciální slovníky s jejich odbornými výrazy. „Připravili jsme speciální slovníky například pro lékaře z chirurgie, radiologie, histologie, patologie a připravujeme i další obory,“ potvrzuje Vladimír Moravec z CC Novasoft. P
odobně postupuje podle Petra Heriana i Newton. Vlastní slovníky pak mají i „nelékařské“ obory, například advokáti a soudci. Cena za software pro přepis hlasu do počítače se pohybuje v desítkách tisíc korun a liší se právě podle náročnosti konkrétních oborových slovníků.
Souboj o nemocnice**

Zjistit, jaký mají oba soupeři na trhu podíl, je nyní prakticky nemožné. „Pokud by se tržní podíl měřil počtem subjektů, které program využívají, tak bychom asi zvítězili,“ tvrdí Petr Herian. Newton Technologies totiž zvítězil ve výběrovém řízení na testování rozpoznání hlasu u soudů. Díky tomu, že CC Novasoft údajně kvůli administrativní chybě nestihl podat přihlášku, NewtonDictate dodal podle Heriana zhruba dva tisíce licencí pro české soudy formou pronájmu.

Co do počtu prodaných licencí je podle něj pozice obou konkurentů zhruba vyrovnaná. S tím ale nesouhlasí Vladimír Moravec. „Můj názor je, že ve zdravotnictví máme převahu. Vzhledem k tomu, že na soudech se ještě žádné prodeje neuskutečnily, při jednoduchém součtu prodaných licencí vyznívá konkurenční boj zatím v náš prospěch,“ konstatuje Moravec.

Jak je tomu doopravdy? Společnost Newton Technologies na soudech díky vyhranému výběrovému řízení vede – její produkt si mohli vyzkoušet prakticky všichni soudci. Oproti tomu CC Novasoft aktuálně svůj justiční slovník testuje pouze na krajském soudu v Praze. Ve zdravotnictví je situace ještě méně přehledná. Obě firmy spolu v nemocnicích soupeří a podle Petra Heriana není výjimkou, že v rámci jedné nemocnice různá oddělení používají software od různých dodavatelů. „My i Novasoft působíme například ve Všeobecné fakultní nemocnici, v Motole nebo v IKEM,“ tvrdí Petr Herian. Software pro přepis hlasu se vedle nemocnic ve velkých městech prosazuje i v menších zdravotnických zařízeních. I ty zvolily řešení od jedné či druhé firmy. Žádné nezávislé statistiky o počtech licencí nebo uživatelů ale neexistují.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít