Virtuální radnice na podnikatele nezapomínají

05. listopadu 2007, 00:00 - Tomáš Stingl
05. listopadu 2007, 00:00

Najdete na webových stránkách vašeho města rady potřebné pro podnikání? Otestovali jsme portály radnic několika okresních měst. Na většině z nich nezbytné informace najdete. Rozdíl je ale v tom, kde to dá kolik práce.

Informace na webu Najdete na webových stránkách vašeho města rady potřebné pro podnikání? Otestovali jsme portály radnic několika okresních měst. Na většině z nich nezbytné informace najdete. Rozdíl je ale v tom, kde to dá kolik práce.

Když Profit před rokem testoval internetové stránky krajských úřadů, dopadla některá hejtmanství neslavně. Mnohdy neposkytovala podnikatelům důležité informace, často například na svých stránkách úplně opomíjela veřejné zakázky.

Tentokrát jsme se pokusili prověřit okresní města. A to z pohledu podnikatele, který chce rychle a bez složitého vyhledávání najít na webu městského úřadu rady pro podnikání nebo pro investorský vstup do dané lokality. Tedy zejména avíza veřejných soutěží, informace o volných plochách v průmyslové zóně nebo kontaktní údaje na úředníky, se kterými musí podnikatel jednat. Sledovali jsme především, zda mají tyto weby samostatnou zvláštní sekci pro podnikatele, nebo naopak živnostník musí k potřebným údajům dlouho bloudit přes labyrint hypertextových odkazů.

Pro test jsme náhodně zvolili okresní města začínající na písmena K a L. Na stránky městských úřadů jsme se přihlašovali opakovaně v rozmezí 22. až 30. října. Za zmínku stojí, že portály byly vždy přístupné – ani jednou jsme žádný nenachytali při výpadku.

Zakázka na kanály a průmyslová zóna

Na rozdíl od dřívějšího testu krajských úřadů dopadla města dobře. Prakticky na všech testovaných webech se dříve nebo později dopídíte většiny informací, které byste mohli jako podnikatelé nebo investoři hledat. Rozdíl je ovšem v tom, s jakým uživatelským pohodlím.

Možná nejlépe zpracované stránky má v tomto ohledu Liberec. Zřejmě se promítlo, že jde o velké a zároveň krajské město. Hned při otevření stránek libereckého magistrátu vám stačí kliknout na horní lištu na odkaz podnikatel, který je ve výši vašich očí. Na dalším rozcestníku už během několika vteřin snadno najdete oblast, která vás zajímá. Jedinou slabinou je to, že v kolonce „Veřejné zakázky“ najdete jen proklik na informační portál o veřejných zakázkách, který spravuje Česká pošta.

To Klatovy publikují zadání veřejných zakázek hned na úvodní stránce webu. V době testu tam visela poptávka po dodavateli dešťové kanalizace a firmě, která vypracuje studii rizik území znečištěného chemikáliemi. Obě zakázky byly popsány stručně a výstižně včetně kontaktů na odpovědného úředníka a cenového rozpětí. V samostatné kolonce „Info pro podnikatele“ najde investor charakteristiku ekonomiky Klatov a tamější průmyslové zóny.

Výborně má vizitku průmyslové zóny na webu zpracovanou také karvinský magistrát. Zahrnuje mapky i údaje o volných pozemcích. Seznam veřejných zakázek najdete na úřední desce. Jen rady pro podnikatele jsou přece jen trochu schovány.

Pokud si totiž na horní liště kliknete na „Magistrát“, v levém sloupci se nabídne lákavý odkaz „Živnostníci“. Přes něj ale budete přesměrováni jen na stránky ministerstva průmyslu a obchodu. Informace se ve skutečnosti schovávají ve složce „Služby občanům“. Pak najděte ještě podsložku „Podnikání“. Zde uvedené rady jsou ovšem formulovány výborně – velmi stručně a jasně. Žádné paragrafy, jen konkrétní instrukce krok za krokem, třeba jak nahlásit dočasné přerušení živnosti nebo změnu adresy firmy.

TESTOVANÉ STRÁNKY

Liberec - www.liberec.cz

Litoměřice - radnice.litomerice.cz

Louny - www.mulouny.cz

Karlovy Vary - www.mmkv.cz

Karviná - www.karvina.org

Kladno - www.mestokladno.cz

Klatovy - www.klatovynet.cz/mukt

Kolín - www.mukolin.cz

Kroměříž - www.mesto-kromeriz.cz

Kutná Hora - www.mu.kutnahora.cz

Jasno na první pohled

Hned na úvodní stránce města Kladna bije do očí barevný rozcestník. Pokud kliknete na ikonku podnikatel, investor, dostanete rozsáhlou vizitku města. Ta shrnuje historii místního průmyslu a možnosti využití obrovské průmyslové zóny včetně její mapy. Virtuální úřední deska má samostatný oddíl veřejných zakázek. Aktuální nabídka z posledních dní například poptávala laserový měřič rychlosti pro městskou policii.

Intuitivní ovládání nabízejí stránky lounského městského úřadu. Na liště je kolonka „Investice“. Pod ní najdete popis průmyslové zóny i upozornění na aktuální aukce. K výpisu veřejných zakázek se dostanete rychle přes úřední desku.

Co dělat, když…?

Na stránkách Kroměříže sice samostatná podnikatelská rubrika chybí, k potřebným radám se ale snadno dostanete přes šikovnou utilitku v sekci „Potřebuji vyřídit“. Zde vyberete z dlouhého seznamu, co potřebujete zjistit – třeba jaké povinnosti máte při evidenci odpadů. Objeví se stránka, na které je jednoduše vysvětleno, co musíte splňovat a na kterého úředníka se máte konkrétně obrátit. Rovnou si zde též můžete stáhnout příslušné dokumenty.

Obdobnou službu najdete na webových stránkách Kolína. Funkci rádce pro podnikatele tam hraje složka „Jak žádat o“. I na stránkách karlovarského magistrátu je místo přehledného oddílu pro podnikatele záložka „Co dělat když.“ V ní je rozptýleno mnoho užitečných rad pro živnostníka, ale ten se musí nejprve zorientovat ve velmi košatém stromu podadresářů.

Méně je někdy více, více je někdy méně

Poslední dva portály představují určité protipóly. Web městského úřadu v Kutné Hoře vyniká na první pohled určitou strohostí a stručností. Veřejné zakázky mají nicméně hned v hlavním menu vlastní odkaz. Poradnu (i) pro podnikatele najdete pod odkazem „Životní situace“. Opačným extrémem jsou na první pohled stránky litoměřické radnice. Na úvodní stránce je v nabídce vše od harmonogramů čištění chodníků až po termíny přistavení velkokapacitních kontejnerů. Odkaz „Životní situace“ je tentokrát jen proklikem na Portál veřejné správy. Ucelenou poradnu pro podnikatele ale na litoměřickém webu nenajdete, po kýžené informaci musíte metodou pokus-omyl pátrat v dlouhém seznamu kolonek v levém sloupci. Méně by bylo tentokrát možná více.

Celkově ale platí, že i přes některé drobné vady na kráse najdete na testovaných portálech většinu informací, které vám mohou být při podnikání platné. Takže pokud se vám nedaří nějakou potřebnou radu najít na stránkách ministerstev nebo krajských úřadů, zkuste ctít pořekadlo, že košile je bližší než kabát. Třeba vše potřebné najdete přímo na stránkách vašeho města a navíc rovnou s odkazem na odpovědné úředníky.

A pokud virtuální radnice vašeho města nefunguje dobře, napište nám o tom.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít