Virtuální mapy jsou vítanou pomůckou

07. října 2002, 00:00 - Vlastimil Zima
07. října 2002, 00:00

Vědět, do čeho člověk jde, je v životě potřeba pořád. Třeba proto, aby v Pelhřimově zbytečně nehledal krematorium. Dřív, tedy před deseti, patnácti lety, se turista mohl spolehnout jen na tištěné mapy či informace od zcestovalých přátel a jejich trofejní mapové úlovky z cest.

Vědět, do čeho člověk jde, je v životě potřeba pořád. Třeba proto, aby v Pelhřimově zbytečně nehledal krematorium.

Dřív, tedy před deseti, patnácti lety, se turista mohl spolehnout jen na tištěné mapy či informace od zcestovalých přátel a jejich trofejní mapové úlovky z cest. V některých případech, třeba v Moskvě, neměl ale šanci sehnat podrobnou mapu. K dispozici bylo jen stylizované schéma, podle kterého se nechal najít mimo trasy metra leda tak Kreml, Běloruské nádraží či Říční přístav. U nás sice měli turisté poměrně lepší situaci. Byla tu tradice značených turistických cest a větší města se nebála, že by podrobná vydání městských map zneužil ideový nepřítel. Obchodní cestující nebo obyčejný návštěvník menších měst a městeček, který přijel do neznáma, musel přicestovat v úřední hodiny národního výboru, aby se tam mohl podívat na mapu. Nejlepší nakonec stejně bylo poptávat se po hospodách a kolemjdoucích. Ty doby jsou již pryč a mapy si dnes v rámci propagace nechávají zhotovovat nejen města a regiony, ale i větší obce. V současné době se nabídka kartografických informací díky internetu nebývale rozšiřuje. Kromě toho, že mají mapy v tištěné i virtuální podobě prakticky všechna velká města, je možné se před cestou orientovat i v řadě okresních a menších městeček. Server Uzdroje.cz poskytuje v mapové sekci více než 130 plánů měst. Jsou natolik podrobné, že je v nich možné vyhledávat a lokalizovat místa s přesností konkrétní ulice. Třeba v Dobříši, Humpolci, Kadani, Vlašimi, Vsetíně a dalších obcích. „Zvýšením počtu plánů měst poskytovaných naším internetovým portálem Uzdroje.cz v mapové oblasti Mapy Uzdroje.cz vycházíme vstříc požadavkům mnohých uživatelů, kteří si žádali i plány měst menších,“ komentuje Dalibor Kaláb, manažer internetových projektů společnosti CP Online. „Mapy Uzdroje.cz jsou jednou z nejnavštěvovanějších oblastí našeho internetového portálu.“ Mapové podklady pro internetový portál Uzdroje.cz vyvíjí a dodává společnost T-Mapy, spol. s r. o., která má s vývojem a poskytováním mapových podkladů bohaté zkušenosti. „Spolupráce s internetovým portálem je pro nás jednou z nejvýznamnějších referencí,“ tvrdí Ivana Chylíková, obchodní zástupkyně společnosti T-Mapy. „Díky portálu Uzdroje.cz znají uživatelé internetu naši mapovou službu, kterou nabízíme ve spolupráci s kartografickým nakladatelstvím Shocart. Názory a spokojenost desetitisíců spokojených uživatelů jsou pro nás důležitou zpětnou vazbou, kterou využíváme při vývoji našich produktů“.

Svět je přece jen malý

* Americké studentky, které navštívily přátele v malém městě nedaleko Prahy, vyjádřily přání projít se samy po městečku a navštívit kostel. Nechtěly žádný doprovod, a protože neexistuje mapka, přišla ke slovu tužka a papír. Dívky po procházce poprosily, zda by si mohly sednout k počítači. Připojily se na internet a za chvíli hostitele volaly k sobě. „Kdybys nevěděl, kde nás v Severní Karolíně hledat, tak si ve vyhledavači zadáš město a na mapě se ti ukáže dům, ve kterém bydlíme.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít