Vinu prý nesou hlavně školy

28. května 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
28. května 2007, 00:00

NEDOSTATEK IT SPECIALISTŮ Firmy působící v České republice se začínají potýkat s nedostatkem kvalitních odborníků na informační technologie. Vysoké školy jich totiž „dodávají“ málo a s nedostatečným vzděláním. v České republice pracuje v současnosti přibližně 233 tisíc odborníků na informační technologie.

NEDOSTATEK IT SPECIALISTŮ Firmy působící v České republice se začínají potýkat s nedostatkem kvalitních odborníků na informační technologie. Vysoké školy jich totiž „dodávají“ málo a s nedostatečným vzděláním.

v České republice pracuje v současnosti přibližně 233 tisíc odborníků na informační technologie. Jen v loňském roce navíc firmy poptávaly další čtyři tisícovky absolventů IT oborů. Přestože počet přijatých uchazečů o studium informačních technologií na českých vysokých i vyšších odborných školách každoročně stoupá, nestačí vysokou poptávku uspokojovat. Značná část absolventů navíc nesplňuje požadavky společností na úroveň znalostí. Firmy proto musí do jejich dalšího vzdělávání investovat nemalé částky, nebo „importovat“ experty ze zahraničí.

Takové jsou výsledky studie o konkurenceschopnosti absolventů IT oborů na českém trhu práce, kterou vypracovala Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) ve spolupráci se Sdružením pro informační společnost, České společnosti pro systémovou integraci a České asociace manažerů úseků informačních technologií (CACIO). V následujících třech letech bude podle studie poptávka firem po specialistech převyšovat nabídku.

BAKALÁŘI NEPROSPĚLI

Výsledky studie nejsou příliš optimistické. Vedle nedostatku absolventů je podle vedoucího katedry IT na VŠE Jiřího Voříška problémem hlavně nízká úroveň získaného vzdělání, která neodpovídá požadavkům firem. Nespokojenost s počtem a kvalitou absolventů potvrzuje i Antonín Carda z CACIO. „Požadavkům firem nevyhovují téměř žádní absolventi bakalářských oborů. 84 procent těchto absolventů muselo před příchodem do praxe projít 100 a více dny školení, aby získali minimální požadované znalosti,“ upozorňuje Voříšek.

V případě magisterských oborů je podle něj situace o něco lepší. Polovina těchto absolventů požadavky firem víceméně splňovala a stačilo jim šedesát a méně dnů školení.

FIRMY SE POOHLÍŽEJÍ JINDE

Nedostatek kvalitních absolventů škol se odráží i na zvýšené poptávce po zahraničních expertech. „Firmy nedostatek tuzemských odborníků řeší přijímáním zahraničních expertů z východu i západu,“ tvrdí Voříšek. „Druhou možností je pak přijímání absolventů jiných oborů i za cenu vysokých nákladů na jejich doškolení,“ dodává.

A jaký je podle autorů studie recept na řešení nedostatku expertů? „Pokud si chce Česko udržet a dále rozvíjet status země, kde jsou ve velkém rozsahu produkovány IT služby s vysokou přidanou hodnotou, musí se zásadně změnit přístup škol k výuce,“ doporučuje Jiří Voříšek. K tomu je podle něj také potřeba, aby firmy samy vyvíjely větší tlak na školy. Ty by pak měly přizpůsobit své studijní plány praktickým požadavkům na absolventy. Další možností je hodnocení škol nikoliv podle počtu absolventů, ale podle schopnosti reagovat na požadavky trhu práce.

|HLAVNÍ ZJIŠTĚNÍ STUDIE v Česku působí 233 000 expertů na informační technologie až 85 procent odborníků pracuje ve firmách do 50 zaměstnanců mezi kvalitou učiva na vysokých a vyšších odborných školách jsou významné rozdíly firmy upřednostňují absolventy se širokým spektrem znalostí v praxi neobstojí absolutní většina absolventů bakalářských oborů pouze polovina absolventů magisterských oborů splňuje požadavky firem na znalosti |

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít