Víno v Zámečku? Raději ať spadne!

21. září 2012, 13:43 - Robert Šimek, Profit
21. září 2012, 13:43

Larischovu vilu v Pardubicích, známou také jako Zámeček, kde svoje poslední chvíle před popravou strávili obyvatelé Ležáků, koupila soukromá firma DDSV Partners a chce v ní skladovat víno. To se ovšem nelíbí historikům, kteří by objekt rádi zachovali jako pietní místo.

Zámeček, stojící v areálu bývalého podniku Tesla, je v současnosti v havarijním stavu. Reprezentativní sál má odstrojený a provizorně podepřený dřevěný strop, poškozené jsou podlahy a původní omítky opadávají až na zdivo. Kraj ani město o budovu v minulosti nestály, ačkoli ji společnost Foxconn, nástupce pardubické Tesly, nabízela za symbolickou cenu.

Zájemce se našel až nyní. Jednatelka DDSV Partners Dita Doubravová potvrzuje, že firma chce po rekonstrukci využívat objekt ke skladování vína. „Sklepení má na to vhodné podmínky,“ uvádí.

Místní lidé ale z této varianty nadšení nejsou. Právě v místech, kde by měl sklad vzniknout, totiž před sedmdesáti lety trpěli obyvatelé vypálených Ležáků. „Odehrály se zde poslední výslechy pardubického gestapa,“ přiblížil historik Jiří Kotyk. Občanské sdružení za záchranu Zámečku Pardubice by proto rádo vybudovalo v objektu muzeum heydrichiády.

Larischova vilu v Pardubicích na konci 19. století

„Chceme, aby alespoň část sklepení, kde se děly ty nacistické hrůzy, byla zpřístupněna veřejnosti,“ řekl předseda sdružení Tomáš Novotný. S jednatelkou DDSV Partners chce ještě mluvit. Ta ovšem na svém podnikatelském záměru nevidí nic špatného.

Novorenesanční budovu Zámečku postavil roku 1885 architekt František Schmoranz starší pro Jiřího Larische-Mönicha – potomka slavného uhlobaronského rodu. Ten vilu vlastnil do roku 1897, poté ji prodal rakouskému hraběti Alfonsi Henckelovi. Jeho rodina držela Zámeček až do roku 1928, kdy ho koupil textilní obchodník Alois Erhart pro svou dceru Ludmilu, provdanou Bidlovou. Ve 30. letech měl vilu pronajatou říšskoněmecký hrabě Leopold Fugger, pravděpodobný informátor německé rozvědky. Po něm budovu koupilo město, které sem umístilo jezdecké jednotky Školy důstojníků v záloze.


Také čtěte: Památky na odstřel? Kráčely tudy dějiny, teď se sypou na hlavu


Nejvíc je však Zámeček spojován s koncem druhé světové války, kdy byla budova v majetku praporu německého policejního pluku z Kolína. U tří dřevěných sloupů zde bylo během devatenácti dnů popraveno 194 českých občanů převážně z Pardubic a okolí. Jeden den (24. června 1942) byl vyhrazen na popravu obyvatel obce Ležáky. Obyvatelé této vesnice včetně dětí byli před popravou vězněni a vyslýcháni v rozsáhlém sklepení vily. Po válce se v areálu krátce usídlila Škola důstojnického dorostu a od roku 1956 patřil Zámeček Tesle. Ta ho využívala především jako kancelářské a skladové prostory. V posledních letech objekt chátrá.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít