Víno roku 2007

14. prosince 2007, 12:18 - Milan Ballík
14. prosince 2007, 12:18

I letos zvítězilo chilské

Již potřetí v režii týdeníku EURO, tentokrát v moderním prostředí vinného baru Grand Cru, byly vyhlášeny výsledky soutěže Víno roku. Hoteliéři, restauratéři i vybraní sommeliéei se mohli seznámit s vítěznými víny, která nejvíce chutnala novinářům. Již tradičně šlo o výběr z vín, která prošla hodnocením v pravidelné rubrice přílohy EURO light. Vínem roku 2007 se stalo víno chilského původu. Také v předešlém ročníku zvítězilo víno z této země, shodou okolností dokonce od stejné dovozní společnosti. To svědčí o tom, že dobře volí svůj sortiment. Na první pohled se může zdát, že letos poněkud zaostala tuzemská vína. Ale i když proti minulému roku má Česko v první desítce o jednoho zástupce méně a nejlépe hodnocený domácí vzorek se tentokrát nevešel na medailová místa, nebral bych tyto výsledky jako ústup z pozic. Čtvrtý Müller Thurgau z Pavlova, vítěz Ceny Jindřicha Ševčíka pro nejlépe se umístivší tuzemské víno, se usadil za víny, jež byla magazínem Wine Spectator „ohodnocena“ známkou vysoko přes devadesát bodů. Z tohoto hlediska je umístění pavlovské millerky jistě úspěchem stejně jako pozice růžáku Labín ze sklepa mělnického Viléma Krause, který první desítku uzavírá. Vzhledem k letos mimořádně zdatným soupeřům je potěšující, že to nejlepší z domácí produkce je schopné udržet s nimi krok. Příjemné je i zjištění, že vysoká kvalita obeslaných vín svědčí o stoupajícím zájmu o soutěž i hodnocení v příloze EURO light. V přívětivé atmosféře dosud méně známého vinného baru se úspěšně ujal pohoštění kuchařský tým restaurace Zátiší. Všichni zúčastnění se seznámili s TOP deseti víny EURO, okusili vítězná a jednomyslně potvrdili, že jsou hodna dosažených umístění.

TOP 10
Nejlepší vína roku 2007 v soutěži týdeníku EURO 1. Pinot Noir Esencia, Grand Reserve 2004, Villard, Chile – Vino Andino
Když se přidá i vyrovnaná hořčinka, chuťový výraz se zaoblí, srovná do odrůdového charakteru a odeznívá ve vzácné souhře všech přítomných komponent. Ač hotové k pití, má víno před sebou značný potenciál k dalšímu vyzrání, důkazem je jeho báječný vývoj v čase po nalití do sklenky.

2. Grans-Fassian Leiwener Laurentiuslay Riesling 2005 - Spätlese trocken ”S” – OHMS, s. r. o.
Důrazně si o slovo řeknou syté minerální stopy, které podepřou a zvýrazní celý projev, srovnají se na jednu rovinu s ovocem a ke konečnému odeznění kráčejí společně v příjemně živém, bohatém dokonale harmonicky vystupujícím šiku.

3. Château Dereszla Tokaji Aszú 5 Puttonyos 2000 - Neubauer & syn
Chuť je nesena příjemnou, neznásilňující přítomností kyselin a podpořena lehýnkým minerálním vstupem před dozněním. Celkový projev - včetně příjemné viskozity - působí dojmem, že víno je starší a z vyšší kategorie.

4. Müller Thurgau 2006 pozdní sběr, Vinařství Pavlov – Bohemia sekt, a. s.
K nádechu travin, ovoce a decentně nahořklého jádra se vzápětí přitočí kyseliny, aby doušek oživily a spirálou jej vynesly až k živoucímu, trochu rošťáckému, dlouze a vesele odeznívajícímu závěru. Příjemné víno, kterému vyšší vyzrálost nic neubrala z lehkého hravého projevu, což se u této odrůdy leckdy stává.

5. Caballo loco No 7, Valdivieso, Chile - Vino Andino
Jako předešlé „kobyly“, tak i v pořadí sedmá v sobě nese základní vzorec, který Jorge Coderch – „Caballo loco“ – vdechl již do prvního vína toho jména. Vzorec velkého, francouzsky komponovaného vína, ozvláštněného použitím ( pokaždé jiných a v jiném poměru) vlastních odrůd.

6. Pascal Toso Malbec Cabernet Sauvignon 2001, Red Wine – Mendoza, Argentina – Jaroslav Kšána
Nečekaně lehké, až éterické tělo, možná díky nižšímu podílu alkoholu, nese do krajnosti vyvážený, naležením plný, přitom však hravě dovádivý doběh, kdy se v samém závěru zplna projeví francouzská stylizace tohoto vína.

7. Piper-Heidsieck Brut Divin Blanc de Blancs - Maxxium Czech, s. r. o.
Neagresivní, ovšem všudypřítomný nádech espritní stařinky dodá noblesu, balonky oxidu, deroucí se k hladině přispějí živým, povzbuzujícím dojmem. K originalitě chuti přidá něco i zpoza hlavního plánu vyčuhující akord reveňového charakteru, podporující živé a mladistvé vzezření vína.

8. Catena Malbec 2004, Mendoza - Bodega Mendoza Zapata – BestWines
Doušek oblažuje vyrovnaným, ne až tak tělnatým vývojem, kdy se až v samém závěru přidávají uměřené taniny, noblesně podtrhující elegantní, obsažný, nesmírně ale také živoucí doběh. Malbec je ukázkou toho, co dokáže tahle sorta v poměrně drsných podmínkách andských úbočí, ale také strategie, již už přes dvacet let razí sklepy Zapata.

9. Chardonnay 2006 suché, Weingut Elfenhof, Rust
Chuť je plná a důrazná. O to se stará příjemný, nikoliv však ovládající podíl kyselinek v samém závěru. Díky jim je chuť živá a svěží, ne tak „uplácnutá“. Celek má dlouhý, obsažný doběh, charakterizovaný zaobleným, vyrovnaným projevem všech vstupů. Ač mladé, prezentuje se víno vytříbeným „hotovým“ projevem.

10. Labín 2006 Rulandské modré rosé, suché, České zemské víno – Mělnické vinařství Kraus
Ve chvíli, kdy by opanoval celkové vyznění, „červený“ lehýnkým tříslem okořeněný part moudře ustoupí a s nenápadnou kontrolou zpovzdálí dá plně vyznít taktům svěžesti, stoupajícímu tahu a neobyčejné živosti vína. Výsledný doběh dlouho odeznívá v kombinaci obou charakterů, srovnaných do jednotného vzájemně se podporujícího výrazu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 tipů, proč se vyplatí operativní leasing
Prodám auto. Zn.: rychle a výhodně
Může vás šéf nutit, abyste zůstali v práci přesčas?
Kde o Vánocích čekají na váš dobrý skutek?
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Auta
I nástupce Subaru WRX STI dostane hybridní pohon. Ale…
Nový Volkswagen Touareg se představí v dubnu v Číně. Bude to hybrid
Test Range Rover Velar D300: Takhle má vypadat SUV
Retro: Ostré hatchbacky jsou s námi skoro 50 let. VW Golf GTI nebyl první
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude hlavně autonomní vozy
Technologie
Vědci vytvořili nejmenší vánoční přání. Na poštovní známku by se jich vešlo 200 milionů
Hodnota všech kryptoměn je 30krát vyšší než na začátku roku
Intel chce hardwarově uzamknout systém ME, nebude možné se vrátit na starší firmware
Epson Moverio BT-300: vyzkoušeli jsme létání s dronem v brýlích pro rozšířenou realitu
Američané natočí remake seriálu IT Crowd. Zkusí to už potřetí
Hry pro příležitostné hráče