Vinařské trendy: dopřejte si chuť dálek

05. června 2010, 14:05 - Renata Lichtenegerová
05. června 2010, 14:05

Česká produkce pokrývá jen polovinu poptávky tuzemských milovníků vína. Na trhu se stále rozšiřuje nabídka zahraničních značek. Čím dál tím větší oblibě se těší růžová a aromatická bílá vína.

Autor: Jakub Stadler

Pryč jsou doby, kdy českému trhu vévodila česká a moravská vína jako Ludmila, Bušek z Velhartic, Svíčka či Sklepmistr, která se nejčastěji prodávala v litrových lahvích.

„Dnešní konzument se přiklání spíše ke kvalitnějším odrůdovým vínům. Víno je stále více považováno za elegantní a vytříbený nápoj,“ říká Johana Brčičová ze společnosti Peal, která do tuzemska dováží vína z Chile, Portugalska, Španělska, Bulharska a Francie.

Provozuje také patnáct vlastních vinoték s názvem Don Pealo. Před dvaceti lety činila roční spotřeba vína v Česku patnáct litrů na osobu. V loňském roce to bylo o dvacet litrů více. Šedesát procent lidí nakupuje víno v supermarketech. Lépe znalí chodí do vinoték, jejichž obliba stále roste. Tuzemská produkce může pokrýt pouze polovinu spotřeby.

Nabídka zahraničních vín na trhu se stále rozšiřuje. „Nejvýznamnější roli pro nás hraje dovoz vín z Chile, Portugalska a Španělska. Češi ale stále více poptávají i vína z Austrálie a Argentiny. Prodej vína z Bulharska, Maďarska, Francie a Jihoafrické republiky naopak stagnuje nebo klesá,“ konstatuje Brčičová. Trendem v oblasti dovozu ze zahraničí jsou podle ní růžová a aromatická bílá vína.

Réva španělských misionářů Z chillských značek doporučuje společnost Peal vína Aromo a William Fevre. Rodí se v údolích Maule a Maipo Valley, největší chilské oblasti, kde se pěstuje vinná réva. Klima je zde mimořádně příznivé. Ve dne dosahují teploty 30 °C a v noci kolem 10 °C. Právě teplotní výkyvy v době vegetace a především při dozrávání hroznů jsou pro budoucí víno tím nejlepším. Révu přivezli na území dnešního Chile španělští misionáři. První vinice byly vysázeny kolem roku 1550. „Sklepní hospodářství je dnes ve všech významnějších vinařských podnicích v Chile na nejvyšší úrovni. Nová generace chilských vinohradníků je vzdělaná a má osobní zkušenosti z celého vinařského světa,“ konstatuje Brčičová. Víno s kapkou brandy**

Králem portugalských vín je pro mnohé konzumenty portské. Jeho mateřskou oblastí je údolí řeky Douro na severu země. Portské se začalo vyrábět koncem 17. století. Víno z Portugalska se tehdy dováželo do Británie. Nedosahovalo ale příliš vysoké kvality a cestou po moři se kazilo. Aby ho obchodníci pro převoz stabilizovali, začali do něho přidávat brandy. A první portské bylo na světě. Pravým gurmánům doporučuje firma Peal například víno Porto Réccua Vintage.

Také Španělsko hraje ve světě vína důležitou roli. Se svými 1,2 miliony hektarů je největším vinařským územím v Evropě. V množství produkce je mírně předčí pouze Francie a Itálie. Společnost Peal dováží ze Španělska širokou škálu stolních, ale i odrůdových vín. „Nově dovážíme španělská vína z oblasti La Mancha, typické Tempranillo a Verdejo,“ přibližuje Brčičová. Dalšími novinkami jsou podle ní bulharská vína Oriachovitza, francouzská vína z oblasti Bordeaux a v tuzemsku velmi populární italské Lambrusco z regionu Emilia Romagna. „Výhledově uvažujeme o dovozu vín z Argentiny a Jižní Afriky,“ říká Brčičová.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít