Vietnamští delegáti zdravili v češtině

17. září 2007, 00:00 - Tomáš Stingl
17. září 2007, 00:00

Téměř 70 miliard korun. Tak obrovské sousto představují kontrakty, které minulý týden podepsali vietnamští byznysmeni během obchodní mise v České republice. Mnozí z nich mluvili při jednáních česky. Právě to symbolizuje hlavní přednost obchodu mezi zeměmi, které pojí mimořádné historické pouto.

Export do Vietnamu Téměř 70 miliard korun. Tak obrovské sousto představují kontrakty, které minulý týden podepsali vietnamští byznysmeni během obchodní mise v České republice. Mnozí z nich mluvili při jednáních česky. Právě to symbolizuje hlavní přednost obchodu mezi zeměmi, které pojí mimořádné historické pouto.

Odstartovat nové kolo obchodu mezi Vietnamem a Českem. To byl cíl obchodní delegace vedené vietnamským premiérem Nguyen Tan Dungem s asi padesáti vietnamskými podnikateli, která minulý týden navštívila Českou republiku. Už jen sedm hlavních kontraktů, během setkání podepsaných, má v úhrnu rekordní hodnotu 69 miliard korun. Největším projektem je stavba černouhelné elektrárny ve Vietnamu za 60 miliard korun. Zajistí ji česká elektrárenská společnost ČEZ a její dceřiná firma Škoda Praha.

Vedle toho ale měla mise nalákat i menší firmy k obchodům do asijského státu, který se zdá být v mnoha ohledech pro české investice zemí zaslíbenou. Má v poslední době výborné hospodářské výsledky a s Českem úzce spolupracuje už 57 let.

CzechTrade otevře pobočku v Ho či minově Městě

Teď navíc na podnikatele čeká série nových impulzů pro to, aby se zaměřili na Vietnam. „V listopadu otevře CzechTrade své zastoupení v Ho Či Minově Městě,“ informovala Jana Falathová z této vládní agentury. „Pobočku povede zkušený zástupce Luboš Marek,“ dodala. V listopadu by měl také na obchodní misi do Vietnamu odletět ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, kterého doprovodí početná skupina českých byznysmenů.

Český premiér Mirek Topolánek při setkání se svým vietnamským protějškem připomněl i další pozitivum. „Vietnam se letos stal členem Mezinárodní obchodní organizace WTO, je tak pro nás ještě zajímavějším partnerem,“ řekl Topolánek. „Vzájemná obchodní výměna loni sice o 41 procent vzrostla, ale pořád představuje jen 160 milionů dolarů ročně. Máme na víc. Takže se snažte, podnikatelé, vláda se vám pokusí pomoci,“ vzkázal českým firmám Topolánek.

Armáda přivezla přes 300 milionů dolarů

Kromě hlavní „civilní“ vietnamské mise navštívila minulý týden Prahu a Ostravu také delegace vietnamského ministerstva obrany. „Přivezla nabídnout zakázky za více než 300 milionů dolarů,“ zdůraznila Jana Falathová z agentury CzechTrade. „Právě rezort obrany totiž zastřešuje i mnohé civilní podniky, například z oblasti výroby obuvi, oděvů nebo také turistického ruchu,“ podotýká Falathová.

„Vztahy našich zemí mají obrovskou tradici. A to už od roku 1950, kdy přišla do Československa první vlna vietnamských studentů. Na tom můžeme stavět,“ připomněl šéf delegace vietnamského ministerstva obrany Tran Trung Tin. „Ve Vietnamu již působí desítky českých firem, ale stále je to málo. Hodně si slibujeme právě od otevření pobočky Czech-

Trade,“ uvedla Nguyen Thi Thu Hien z Hanojské agentury pro export a import. Podle ní je teď pro české podniky nejvyšší čas do Vietnamu dorazit, protože se do atraktivní země začali tlačit investoři. „Mezi ty klíčové patří firmy z Japonska, Jižní Koreje a Singapuru. Právě letos začínají prudce růst také investice od amerických firem. Co se týče Evropy, zatím hodně investují skandinávské země,“ dodává Nguyen Thi Thu Hien.

Češi mají ovšem oproti konkurentům z jiných států zásadní výhodu. Tisíce Vietnamců prošlo českými vysokými školami a nyní mnozí z nich tvoří elitu tamější společnosti. „Vždyť i několik členů vietnamské vlády hovoří česky,“ připomíná Marcel Winter, předseda Česko-vietnamské společnosti. To podle něj českým firmám výrazně usnadňuje vstup na rozvíjející se východoasijský trh. Navíc je spojujícím můstkem i komunita více než 40 tisíc Vietnamců, kteří trvale žijí v Česku.

Růst o osm procent ročně

Vietnam přitom v poslední době láká úctyhodnými makroekonomickými ukazateli. Hrubý domácí produkt země rostl v předešlých pěti letech průměrně téměř o osm procent za rok. Po Číně se tak jedná o druhý nejrychleji rostoucí východoasijský trh. Země je orientována na export, který se oproti roku 1996 zvýšil téměř pětinásobně. Ve Vietnamu se též bleskově rozvíjí turistický ruch. Ten zaznamenal za poslední dekádu čtyřnásobný růst. Loni tak přijelo do země již 3,5 milionu zahraničních turistů.

Přes 84 milionů Vietnamců představuje jednak dostatečnou zásobárnu pracovních sil, zároveň ale také postupně bohatnoucí spotřebitele. „Ve Vietnamu se rychle rozvíjí střední vrstva, i malá investice do tohoto nastupujícího trhu tak může mít v budoucnu velkou hodnotu,“ říká Zbyněk Babor, který podniká již dva roky v Ho Či Minově Městě, kde vede kancelář společnosti PPF. Firma začíná nabízet Vietnamcům prodej na splátky, ať už se to týká černých a bílých domácích spotřebičů nebo počítačů.

Raději přes soukromého prostředníka

Ve Vietnamu sice plynule funguje podnikání, vzhledem k socialistické orientaci země má ale stále silné slovo stát. Podle doporučení zastupitelského úřadu České republiky v Hanoji je důležité mít na vědomí, že partnerem při investičních celcích jsou zatím pouze státní podniky.

Jejich pracovníci však nemívají přílišnou motivaci k navazování nových kontaktů. Je proto nutný místní soukromý prostředník, který bude hájit zájmy české firmy a stimulovat ke spolupráci partnerský státní podnik. I pro kusové dodávky doporučuje zastupitelský úřad nalézt soukromého místního prostředníka a zejména návštěvu některého ze specializovaných veletrhů.

Kývání neznamená souhlas

Jak ve Vietnamu probíhá obchodní jednání? Při schůzce je nutné znát některé kulturní odlišnosti, které se projevují v gestikulaci i v celkovém průběhu jednání. Až vám bude například váš vietnamský partner přikyvovat, nemyslete si, že to automaticky znamená souhlas. Mohli byste zplakat nad výdělkem.  Zmíněné kývání se totiž nerovná souhlasu. Spíš znamená: „Bedlivě vás poslouchám.“ Také pokud vám Vietnamec řekne „rozumím“, znamená to spíše zdvořilostní frázi. „Ve Vietnamu nikdo neřekne, že nerozumí. Proto se raději ještě následně slušně přesvědčte, že váš partner správně pochopil všechny detaily jednání,“ doporučuje předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Atmosféra jednání by měla být celkově přátelská. Nikdy nezvyšujte hlas, to by vedlo k tomu, že by mohli partneři z jednání dokonce odejít. Usmívejte se, Vietnamci to činí za všech okolností. „I když se ve Vietnamu třeba srazí dvě motorky, řidiči se také stále usmívají a v poklidu dohodnou nápravu. V Česku už by si dávno nadávali do blbců,“ ilustruje Winter. Na jednání si také určitě nezapomeňte vzít vizitky, pro Vietnamce je jejich předání důležitým momentem začátku schůzky.

Všechna zmíněná doporučení platí dvojnásob, pokud jedete na jednání do samotného Vietnamu. Tam jste hosty a tím spíš je potřeba respektovat zvyklosti země. I při jednání s vietnamskými podnikateli v Česku se ale samozřejmě vyplatí některé odlišnosti znát a mít je při schůzce na vědomí.

Vietnamská socialistická republika

Hlavní město: Hanoj

Rozloha: 329 tisíc km2

Počet obyvatel: 84 milionů

Jazyky: vietnamština, dále jsou rozšířeny čínština, francouzština a angličtina

0vietnamský dong (kurz se pohybuje kolem úrovně 16 000 dongů za jeden americký dolar)

S čím mohou české firmy uspět ve vietnamu

čistírny odpadních vod

spalovny odpadků

lodní motory

práškové mléko

minipivovary

balicí stroje

dieselové lokomotivy

chladírenská zařízení

farmaceutické výrobky

zdravotnická zařízení

užitkové a broušené sklo, křišťálové lustry

obuvnické a textilní stroje

obráběcí a tvářecí stroje

tiskařské a polygrafické stroje

soupravy příměstské kolejové dopravy

čerpadla a zavlažovací systémy

Pramen: zastupitelský úřad ČR v Hanoji

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít