Videohry mohou být politické, studia se ale mají politice vyhnout, řekl šéf Epic Games Sweeney - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Videohry mohou být politické, studia se ale mají politice vyhnout, řekl šéf Epic Games Sweeney

,
Videohry mohou být politické, studia se ale mají politice vyhnout, řekl šéf Epic Games Sweeney
Zdroj: Profimedia.cz

Podle ředitele studia Epic Games Tima Sweeneyho musí být herní firmy politicky neutrální. Není důvod do herního průmyslu zatahovat témata, která rozdělují společnost, tvrdí Sweeney.

Pokud se přeci jen ve hrách politické názory objeví, musí jít o názor tvůrců. Ne o tah marketingového oddělení, řekl Sweeney na lasvegaské konferenci D.I.C.E. „(Herní) platformy musí být neutrální,“ dodal.

Sweeney před šéfy dalších studií mluvil o více současných problémech herního průmyslu. Zkritizoval například byznysovém modely Facebooku a Googlu, které nabízejí bezplatné služby výměnou za „ztrátu soukromí a svobody“.

Dotkl se také problematiky takzvaných lootboxů, tedy beden s náhodným obsahem, které se v řadě her prodávají za reálné peníze. „Chceme být jako Las Vegas s herními automaty…nebo být respektovanými tvůrci produktů, kterým mohou zákazníci věřit?“ položil přítomným řečnickou otázku. Některé státy považují lootboxy za formu hazardu. Belgie a Nizozemsko je ve hrách zcela zakázaly.

Sweeneyho prohlášení volnosti tvůrců zapadá do dlouhodobé strategie Epic Games, připomněl web The Verge. „Epic podporuje právo na vyjádření názorů na politiku a lidské práva,“ uvedl již dříve zástupce studia s tím, že by Epic nikdy nepotrestal hráče za komentáře k politickému dění. Studio naráželo na rozhodnutí svého konkurenta Blizzard potrestat hráče a moderátory za vyjádření podpory demonstrantům v Hongkongu.

Studio Epic Games strojí za hitem Fortnite. Podle dat z minulého roku měl Fortnite 250 milionů registrovaných hráčů. Od svého spuštění v roce 2017 získala více než dvě desítky ocenění. Tim Sweeney je zakladatelem a ředitelem Epic Games. Magazín Forbes hodnotu jeho majetku odhaduje na čtyři a půl miliardy dolarů.

Počet hráčů hry Fortnite (v milionech)
Videohry mohou být politické, studia se ale mají politice vyhnout, řekl šéf Epic Games Sweeney
5 (100%) 2 hlasování
Diskuze