Vídeň hostí přehlídku evropských startupů. Mezi nimi září i dosud neznámí Češi - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vídeň hostí přehlídku evropských startupů. Mezi nimi září i dosud neznámí Češi

,
Vídeň hostí přehlídku evropských startupů. Mezi nimi září i dosud neznámí Češi
Zdroj: Pio Neer

Největší středoevropský festival startupové scény Pioneers právě probíhá ve vídeňském Hofburgu. Své investory tu hledají i nejnadějnější české technologické firmy. Letos jsou v kurzu hlavně nové nápady využívající umělou inteligenci.

Když se vystudovaný biotechnolog Pavel Konečný loni vrátil do Čech z australského Sydney, kde čtyři roky pracoval v technologické společnosti Accenture, chtěl prorazit v něčem originálním, co dosud nikdo nedokázal. Nakonec mu pomohli kamárádi.

Jeden z nich při návštěvě autoservisu nechápal, proč automechanikům v dnešní době trvá tak dlouho, než podle zvuku motoru poznají jeho závadu. To Pavla Konečného zaujalo.

Dodnes na světě nikdo příliš nevyužívá umělou inteligenci právě při poznávání poruch strojů prostřednictvím zvuků. Druhý z kamárádů – muzikant – brzy přinesl do vznikajícího startupu „hudební know-how“. Tak se zrodil Neuron Soundware – firma, kterou dnes obdivují i lidé z Microsoftu a Silicon Valley.

Pavel Konečný a jeho spolupracovníci vytvořili software postavený na takzvaných neuronových sítích, které částečně simulují chování mozku. Software sítě „trénuje“ tak, aby aplikace dokázala sama poznat mechanické poruchy v různých strojích.

 Martin Křivánek COO (vlevo), Pavel Konečný CEO (vpravo)

„Nejdříve se nahrají až stovky tisíc záznamů zvuků a umělé inteligenci se řekne, jak má správně znít například motor v autě. V případě odlišností pak „robot“ ukrytý v malé krabičce sám hlásí chyby,“ vysvětluje Konečný.

Neuron Soundware založený loni začal záhy spolupracovat na prvních projektech s německým Siemensem a s Deutsche Bahn. „Před podpisem je nyní dohoda se Škodou Auto a pokračují vyjednávání o možné spolupráci také s německou automobilkou Daimler,“ upřesňuje Pavel Konečný. Netají se tím, že chce ze svého nového podnikání vybudovat globální firmu. K tomu mimo jiné hledá investici za miliony korun.

Teď se připojil k české výpravě na nejvýznamnější středoevropský festival startupů Pioneers, který každoročně probíhá ve vídeňském císařském paláci Hofburg. Setkávají se tady mimo jiné majitelé nadějných startupů s lačnými investory do venture kapitálu.


Přečtěte si také:

Milion korun a stáž v Silicon Valley. Google podpořil české startupy

Ilustrační foto


Mezi sedmičku nejtalentovanějších českých začínajících firem ho zařadila pražská společnost Techsquare, která každý rok několik startupů z Česka do Vídně doveze a představí je místnímu publiku.

Letos je festival Pioneers ve znamení především rychle se rozvíjející umělé inteligence, proto se do české výpravy vedle Neuron Soundware prosadili i například mladí nadšenci ze startupu Rossum. Jejich umělá inteligence umožňuje číst dokumenty podobným způsobem, jako to dělají lidé. Cílem zhruba desítky českých expertů je porozumění struktuře a sémantice dokumentů, navíc rychle a ve velkých objemech. Aktuálně Rossum učí svou neuronovou síť rozumět fakturám.

„Máme ambici stát se světovou jedničkou právě v získávání a zpracování dat z účetních dokumentů – oblasti, v níž dodnes dominuje do značné míry manuální stereotypní práce,“ říká jeden ze zakladatelů Rossumu Tomáš Gogár.

Rossum už získal důležitou investici od českých internetových pionýrů z Mitonu a dokonce už se podílí i na vzniku nového startupu Vize.it, který se snaží v posledních dvou měsících vyvíjet vizuální umělou inteligenci pro rozpoznávání obrazu.

České výpravy pořádané Techsquarem se účastní také startup ThreatMark. Trojice jeho zakladatelů hledá možnosti, jak zabránit kybernetickým útokům na bankovní účty. Z nasbíraných zkušeností se dnes vyvíjí umělá inteligence, která dokáže rozpoznat, zda se do účtu v internetovém bankovnictví přihlašuje jeho pravý majitel. ThreatMark umožňuje bankám analyzovat, jak se skutečný majitel účtu chová.


Českým startupům se daří:

Velká čtyřka. Mezi evropské „rakety“ patří i firmy z Česka

Zoot


Robot se naučí vzorce jeho chování, zařízení a adresy, ze kterých přistupuje, jak hýbe myší a kde s ní kliká, jaké částky, kdy a kam převádí, jaké využívá prohlížeče či jaký má biometrický profil.

Ve Vídni se právě teď prezentuje také pražský startup Angee se svým chytrým zařízením pro bezpečnou domácnost, firma IP Fabric nabízející nástroj pro efektivní řízení síťové infrastruktury velkých korporací, platforma FetView pro digitalizaci lékařské dokumentace v oblasti porodnictví a gynekologie či Stories – nástroj pro analýzu trendů ovlivňujících finanční výsledky firem.

Čtěte také:

Místo dronů by zboží a jídlo mohly rozvážet roboty. Už byly i v Praze

Český Zuckerberg chce ovládnout světový cestovatelský byznys. Denně prodá letenky za 50 milionů

České Liftago chce startovat v Budapešti