Vhodná místa pro investici

17. května 2011, 18:40 - Miroslav Křížek
17. května 2011, 18:40

Státem podpořené oblasti mohou využít malé i velké firmy

Už v roce 1876 založil jeden z neplodnějších vynálezců všech dob Thomas Alva Edison výzkumnou laboratoř v Menlo Parku v New Jersey. Vytvořil tak na jednom místě nejlepší možné podmínky pro své podnikání založené na výzkumu, vývoji, inovacích a následné výrobě svých vynálezů. My o více než sto let později vytváříme v podstatě to samé – strategické průmyslové zóny, ve kterých jsou podmínky a zázemí pro rozvoj moderního, a v ideálním případě také inovativního podnikání. Některé jsou zaplněné více, jiné méně, podstatné je však to, že investovat v srdci Evropy se vyplatí. Snažíme se o tom přesvědčit tuzemské i zahraniční investory, kteří se už oklepali z krize a jejichž chuť investovat stoupá.

Budoucnost patří výzkumu

Investiční projekty, které přicházejí do České republiky, se v posledních letech výrazně změnily. Zatímco ve svých počátcích agentura CzechInvest zprostředkovávala výhradně investice do zpracovatelského průmyslu, v loňském roce už byla skladba projektů diametrálně odlišná. Každá druhá investice směřovala do strategických služeb a téměř třetina do technologických center. Nejedná se však zdaleka o jediný posun. Všímáme si rovněž investorů, kteří přicházejí s menšími projekty, a mají logicky zájem o menší pozemky. Tyto trendy jsou pozitivní, i když se na první pohled může zdát, že v kontextu se strategickými průmyslovými zónami způsobují spíše problémy. Jenže právě výzkum, vývoj, inovace, technologicky náročné projekty a vývoj softwaru představují sektory, ve kterých je ekonomická budoucnost této země. U projektů ze zmíněných oblastí je totiž méně pravděpodobné, že se přemístí na východ. Nepřinášejí sice tolik pracovních míst, představují však perspektivu jak pro zaměstnance, tak pro obce, kraje a Českou republiku jako celek. Nové trendy jsme zachytili včas, vlastníci strategických průmyslových zón se jim přizpůsobují a vytvářejí takové podmínky, aby v zónách našly ideální místo pro rozvoj byznysu i menší a náročnější projekty. Zaznamenali jsme rovněž zvýšený zájem investorů o nájemní haly. Do budoucna proto předpokládáme, že do strategických průmyslových zón budou kromě investorů vstupovat také developeři.

Zaplnit, co je nachystáno

Připravené strategické průmyslové zóny už tedy máme. Fakt, že jsou v kurzu, ukázala i hojná účast na konferenci „Průmyslové zóny v České republice“, kterou uspořádala agentura CzechInvest 26. dubna pod záštitou ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka. Budování nových strategických průmyslových zón není na pořadu dne. Musíme se soustředit zejména na obsazování těch stávajících. Vyžaduje to profesionální přístup státní správy, samosprávy a soukromých subjektů. Celý proces by mohl výrazně usnadnit konkurenceschopný zákon o investičních pobídkách a efektivnější čerpání podpory z fondů Evropské unie. Aktuální otázkou, kterou se CzechInvest intenzivně zabývá, je také novela zákona o odvodech za vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu. Vnímáme podněty firem, analytické informace předáváme ministerstvu průmyslu a obchodu a spolupracujeme při řešení situace. I z toho je zřejmé, že obsazení strategických průmyslových zón vyžaduje tým odborníků nejen pro vyhledávání a oslovování investorů, ale v rovněž v souvislosti s následnou péčí. Mohu potvrdit, že takové experty Česká republika má.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít