Většinu provozu platím sám

11. dubna 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
11. dubna 2005, 00:00

K téměř stovce spolků a divadel v Praze nedávno přibylo další. Naplno již začalo fungovat Divadlo Na Jezerce, které vede herec Jan Hrušínský. Dvě stě let stará secesní budova v Praze-Nuslích byla dříve majetkem České televize. V posledních letech ale chátrala.

Jan Hrušínský foto: Divadlo Na Jezerce

K téměř stovce spolků a divadel v Praze nedávno přibylo další. Naplno již začalo fungovat Divadlo Na Jezerce, které vede herec Jan Hrušínský. Dvě stě let stará secesní budova v Praze-Nuslích byla dříve majetkem České televize. V posledních letech ale chátrala. O opravu se postarala Praha 4 a zrenovovanou budovu dala do pronájmu Divadelnímu spolku Jana Hrušínského. Rekonstrukce byla velkorysá a přišla zhruba na 70 milionů korun. „Jde skutečně o krásné prostředí, divadelní sál je vybaven elevací hlediště s 205 velmi pohodlnými křesly, bezbariérovým přístupem a klimatizací. Je zde také možnost příjemného posezení v restauraci Opona,“ říká Hrušínský. Příslušník slavného hereckého rodu má přitom k Jezerce osobní pouto. Bydlí v těsném sousedství a jak sám vzpomíná, v protilehlém parku prožíval v mládí první lásky. DIVÁKŮ CHODÍ HODNĚ, ALE… Během prvních měsíců se Divadlu Na Jezerce zatím daří dobře. „Od 2. prosince 2004, kdy jsme zde zahájili činnost, máme téměř 90procentní návštěvnost,“ pochvaluje si principál. I toto divadlo ale samozřejmě řeší obvyklý problém s penězi. „Zcela soběstačné pochopitelně není. Z větší části financuji jeho provoz zatím sám. Věřím, že tak, jako si nás již všimli diváci, všimnou si i ti, kdo mají možnost kulturu podporovat.“ Hrušínský sice oceňuje přístup státu -kromě Prahy 4 přispěl divadlu i magistrát. Stejně jako většina ostatních soukromých spolků by ale i ansámbl Jezerky uvítal samozřejmě vyšší příspěvek. „Pro letošní rok jsme získali z rozpočtu hlavního města menší částku, než jakou bychom k optimálnímu provozu divadla potřebovali. Jsme nuceni hledat další zdroje i jinde,“ konstatuje Hrušínský. Sponzoři jsou ale už rozebraní. „Je pravda, že většina z nich má v tuto chvíli smlouvy s divadly, která tu působí déle.“ Společnost se tak snaží získat peníze mimo jiné i pronájmem nebytových prostor, kterých nabízí asi 300 m2. JE LIBO HŘEBEJKA?

Repertoár divadelního spolku je průnikem mezi diváckou atraktivitou a vkusem. „Pracujeme se špičkovými režiséry jako jsou Jan Hřebejk, Ondřej Sokol, Zdeněk Zelenka, Lukáš Hlavica či Lída Engelová. Divákům se snažíme předkládat inteligentní a zábavná představení,“ říká Hrušínský. V programu Jezerky tak lze najít třeba komedii Woodyho Allena nebo hudební představení o životě Karla Hašlera.

První ohlasy diváků, které je možné číst například na internetových stránkách divadla, nešetří nadšením. Jak ale ukazují zkušenosti starších soukromých scén, úspěch u diváků k prosperitě divadla sám o sobě nestačí. Peníze je třeba hledat na všech frontách. A Jezerka se hlásí o svůj podíl na koláči, na kterém v Praze hoduje již příliš mnoho divadelních spolků. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít