Většinou zaměstnáme každého

05. června 2006, 00:00 - (duš)
05. června 2006, 00:00

VÍT VOLHEJN, SPOLEČNOST FINESKO: Společnost Finesko se věnuje hlavně finančním službám, vymáhání a odkupu pohledávek a poskytování úvěrů. Více než polovina zaměstnanců této společnosti spadá do kategorie osob se změněnou pracovní schopností. * Základní kapitál vaší firmy je 50 milionů a společnost stále roste.

VÍT VOLHEJN, SPOLEČNOST FINESKO: Společnost Finesko se věnuje hlavně finančním službám, vymáhání a odkupu pohledávek a poskytování úvěrů. Více než polovina zaměstnanců této společnosti spadá do kategorie osob se změněnou pracovní schopností.

Základní kapitál vaší firmy je 50 milionů a společnost stále roste. Kolik postižených zaměstnáváte?

V současné době zaměstnáváme zhruba 70 lidí. Z toho 40 zaměstnanců spadá do kategorie osob se změněnou pracovní schopností. Firmu Finesko jsme založili před devíti lety s pětadvaceti zaměstnanci a už od počátku jsme zaměstnávali více než 50 procent osob se změněnou pracovní schopností. My dlouhodobě tyto osoby vyhledáváme a zaměstnáváme je. V podstatě se dá říci, že pokud se nám takový člověk přihlásí, snažíme se pro něho najít nějakou práci a většinou ho přijmeme.

Co vás vedlo k cílenému zaměstnání těchto osob? Prvotní impulzy byly dva. Prvním z nich byla snaha pomoci lidem, kteří mají na trhu práce horší uplatnění. Druhým důvodem bylo legislativní zvýhodnění zaměstnavatelů, kteří tyto lidi zaměstnávají. V současné době však dochází k tomu, že se neustále mění podmínky pro zaměstnavatele s více jak 50 procenty postižených zaměstnanců, takže je problém s plánováním. K zásadní změně došlo před pěti lety, kdy se zcela změnil systém přidělování dotací a podpor. Pro nás to znamenalo z roku na rok snížení tržeb o čtyři miliony korun. Bylo to pro nás velmi obtížné, ale zvládli jsme to. Bohužel se znovu připravují další změny v zákonech, které nám způsobí problémy. Jaký druh práce u vás postižení vykonávají? Například telefonicky vymáhají pohledávky, tisknou a rozesílají písemné upomínky dlužníkům. Někteří dělají domácí práci. Lidé s ekonomickým vzděláním u nás zpracovávají účetní doklady nebo vyhledávají informace na internetu. Vyznáte se v legislativě sami nebo si musíte platit právníky? Naše firma je členem Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených, takže informace o zákonech a změnách získáváme právě od ní. Toto sdružení se zabývá také lobbováním v parlamentu a usiluje o změnu některých zákonů tak, aby byly pro nás příznivé. Jaké postižení a vzdělání mají vaši zaměstnanci? Zaměstnáváme lidi s různým postižením i vzděláním. V oblasti východních Čech pro nás pracují lidé manuálně. Část zaměstnanců pracuje z domova, kde vážou mašle a dělají z nich balíčky. Každý týden jim rozvážíme práci a hotové výrobky pak svážíme. Někteří naši zaměstnanci mají střední nebo vysokoškolské vzdělání. Převážně zaměstnáváme lidi s běžným postižením, ale samozřejmě, že máme zaměstnance i s velmi těžkým postižením. Zaměstnáváme lidi se silnou cukrovkou, s oční vadou, s únavovým syndromem, s nemocnými zády, ale i vozíčkáře. Takovým příkladem může být náš zaměstnanec, který je účetní a pro nás pracuje z domova. Nebo máme zaměstnance, který není schopen se pohybovat sám mimo svůj domov ani pokoj. Tento zaměstnanec pro nás vykonává práci na počítači. V jeho případě máme vyšší náklady, protože mu platíme připojení na internet i telefon. Starosti a problémy zaměstnavatelů postižených jsou od běžných podnikatelů asi trochu odlišné. V čem spočívá hlavní rozdíl?

Hlavním problémem, který musíme řešit, je velká nemocnost našich lidí. V momentu, kdy dostaneme velkou zakázku a onemocní nám polovina lidí, tak nám to pochopitelně zkomplikuje situaci. Aby k tomuto nedocházelo a byli jsme dlouhodobě schopni plnit své závazky, musíme zaměstnávat dvojnásobné množství lidí. Vytváříme si tak rezervy, abychom pokryli tyto výpadky. Jsme pak spolehliví z pohledu našich odběratelů.

Mají zaměstnavatelé postižených větší náklady?

Ano. Máme vyšší náklady na mzdy, protože zaměstnáváme větší množství lidí, než skutečně potřebujeme. Další náklady máme na rozvážení a svážení práce domácím pracovníkům.

Myslíte si, že pomoc od státu je dostatečná?

Problémem je nestabilnost systému. Neustále se mění podmínky. Seženeme pro postižené zaměstnance novou zakázku, přijmeme nové lidi a za rok zjistíme, že se změnily zákony a najednou je to pro nás nevýhodné. Přál bych si dvě věci:

Za prvé, aby zákonodárci zohlednili vysokou nemocnost zaměstnanců se sníženou pracovní schopností.

Za druhé, abychom se vždy o připravovaných změnách dozvídali v dostatečném předstihu. Musíme se na každou změnu připravit a neustálé změny zákonů nám komplikují život.

Finesko také poskytuje takzvané náhradní plnění. Jaká je v tomto směru informovanost českých firem? Myslím, že informovanost firem stoupá. Těm, kteří nezaměstnávají čtyři procenta postižených nebo neodebírají zboží a služby od firem poskytujících náhradní plnění, hrozí sankce. Když hrozí finanční ztráta, každý si raději ohlídá, aby svou povinnost ze zákona splnil. Bohužel legislativa umožňuje dvojí výklad, a tak některé firmy zneužívají možnost náhradního plnění. Děje se tak pomocí přefakturovávání. Tím nás tyto firmy ale poškozují. Právě kvůli obcházení zákona o skutečné náhradní plnění není takový zájem, jaký by být měl. * JAK NA NÁHRADNÍ PLNĚNÍ?**

Nejprve je nutné zjistit, kolik peněz firma odvedla kvůli neplnění povinného podílu (nezaměstnala požadovaný počet invalidů a neodebrala od nich zboží) za uplynulý rok. Druhým krokem je úvaha o tom, jaký druh zboží, služeb či materiálu chceme odebírat od firem či chráněných dílen, které náhradní plnění poskytují. Zbývá najít a zkontaktovat vybranou firmu. Hledat lze například na stránkách www.nahradniplneni.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 1…
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké provedení Bentaygy
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít