Průzkum: Většina českých manažerů je ochotná bojovat o zakázky neférově - Euro.cz

Přihlášení

Průzkum: Většina českých manažerů je ochotná bojovat o zakázky neférově

, čtk,
Průzkum: Většina českých manažerů je ochotná bojovat o zakázky neférově
Zdroj: Dominik Bachůrek - Euro

Šest z deseti (64 procent) českých a osm z deseti (82 procent) slovenských manažerů je připraveno o zakázky bojovat neférově, ukazuje průzkum společnosti EY. Světový průměr je 36 procent, ve střední a východní Evropě pak 40 procent.

Mezi manažery, kteří by považovali za ospravedlnitelné použít nadstandardní náklady na reprezentaci firmy v době ekonomické krize, je pak Slovensko na prvním místě žebříčku, Česko na třetím, druhé bylo Japonsko. Průzkum od loňského října do letošního ledna prováděla společnost v 55 světových státech vždy na 50 respondentech z řad manažerů.

O tom, že korupce je v jejich státu rozšířená, je přesvědčeno 56 procent českých a dvě třetiny slovenských respondentů. „Přes velké rozdíly v řadě postojů mají Češi a Slováci bohužel jedno společné: Jedná se o vysokou toleranci k využití neetických nástrojů v podnikání, ať se jedná o přímý úplatek nebo poskytování drahých dárků a zábavy obchodním partnerům,“ uvedl Tomáš Kafka z oddělení investigativních služeb a řešení sporů společnosti pro Česko a Slovensko. Česká republika si ale v tomto mezinárodním srovnání oproti roku 2014 polepšila nejvíce ze všech států, o 13 procentních bodů. Slovensko se naopak o deset procentních bodů zhoršilo.

Pokud si budou manažeři myslet, že jejich okolí uplácí, je pro ně jednodušší přidat se k úplatkářům také. Například 44 procent slovenských manažerů by uplácela kvůli získání nebo udržení zakázky, v České republice jde o 12 procent, světový průměr je 13 procent.


Závislost na adrenalinu. Proč úspěšní manažeři riskují život?

Skialpinistický závod Patrouille des Glaciers, ilustrační foto


Na otázku, zda evidují manažeři v posledních dvou letech větší spáchaný podvod vevnitř ve firmě, jich odpovědělo v ČR kladně šest procent, na Slovensku pak čtyři procenta, například v Belgii jde o 20 procent, v Německu a Dánsku po 18 procentech respondentů. „Nízký podíl odhalených podvodů v českých a slovenských firmách není důkazem vyšší integrity. Naopak ukazuje, že naše firmy stále neumí podvody správně detekovat,“ vysvětlil manažer oddělení investigativních služeb a řešení sporů EY Radim Bureš. Bureš byl do května 2016 programovým ředitelem české pobočky Transparency International. Podle Kafky firmy často sepíší vnitřní směrnici a proškolí zaměstnance bez reálnější podpory whistleblowingu.

Korupci jako riziko pro podnikání vidí světově 36 procent odpovídajících, v Česku pak 48 procent, na Slovensku 54 procent. Oba tyto státy jsou na vrchních pozicích žebříčku evropských zemí. V rozvinutých zemích jde o pětinu respondentů.

Z průzkumu také mimo jiné plyne, že čeští i slovenští manažeři podceňují rizika kyberútoků. V Česku je za vysokou hrozbu pro podnikání označilo 26 procent respondentů, nejméně v Evropě. Na Slovensku pak 32 procent odpovídajících.

Dále čtěte:

Češi tráví v práci více času než Němci, mzdu ale mají třetinovou

Krutý email bankovního šéfa: Jak to, že nejste ve dvě ráno na pracovišti?

15 důvodů, proč ještě nejste bohatí. A nejspíš ani nebudete