Porcování ČEZ. Rumunský majetek české firmy si chtějí rozdělit tamní státní společnosti - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Porcování ČEZ. Rumunský majetek české firmy si chtějí rozdělit tamní státní společnosti

,
Porcování ČEZ. Rumunský majetek české firmy si chtějí rozdělit tamní státní společnosti
Zdroj: ČEZ

Státem kontrolovaná společnost Hidroelectrica, která je největším výrobcem elektřiny v Rumunsku, má zájem o tamní větrné farmy české energetické skupiny ČEZ. Další polostátní rumunská firma Electrica by pak měla převzít distribuční soustavu, kterou ČEZ rovněž nabídl k prodeji. Informuje o tom rumunský tisk.

Akcionáři společnosti Hidroelectrica rozhodnou 12. prosince na valné hromadě, zda se tendru zúčastní a najmou si poradenskou firmu, která jim s nabídkou pomůže, přičemž management už navrhl vyčlenit 10 milionů eur (255 milionů korun) na náklady spojené s potenciálním převzetím aktiv. Hidroenergetica má současně zájem také o aktiva italské společnosti Enel, která rovněž plánuje divestice.

Rumunské firmy nebudou jediné, kdo se uchází o tamní aktiva ČEZ. Mezi potenciálními zájemci jsou firmy z Číny či Portugalska, avšak většinou se jedná o investiční fondy. Tamní tisk spekuluje až o dvaceti zájemcích, přičemž podle informací webu Euro.cz se na nabídku dívají i tuzemští miliardáři Daniel Křetínský a Pavel Tykač.

ČEZ patří k největším investorům v rumunské větrné energetice. V balkánské zemi provozuje obnovitelné zdroje o celkovém výkonu 622 MW. V letech 2010–2012 vybudoval v lokalitách Fantanele a Cogealac největší pevninskou větrnou farmu v Evropě. V provincii Dobrudža nedaleko Černého moře se na nachází 240 turbín s jednotkovým instalovaným výkonem 2,5 MW. Na západě země poblíž města Reşita vlastní ČEZ čtyři přehradní nádrže s malými vodními elektrárnami. Po rekonstrukci činí instalovaný výkon 22 MW.

Distribuční společnost ve vlastnictví ČEZ, Distributie Energie Oltenia, o kterou projevila zájem Electrica, působí v jihozápadní části Rumunska. Zajišťuje dodávky pro více než 1,4 milionu oprávněných zákazníků. ČEZ v Rumunsku prodává i plyn a zajišťuje energetické služby.

ČEZ na rumunský trh vstoupil v roce 2005 akvizicí jedné z distribučních firem. Zájem prodat svá aktiva v zemi oznámil letos v září. Ponechat si chce pouze společnosti, které se zabývají aktivitami v moderních energetických službách (ESCO), a část tradingu.

Dozvuky nákupního šílenství: ČEZ počítá náklady balkánského dobrodružství

 Balkánská expanze ČEZ, ilustrační foto

Dále čtěte:

Zisk ČEZ stoupl za tři čtvrtletí o polovinu na 13,6 miliard korun, pomohl růst cen elektřiny

Smlouva s ČEZ o stavbě nového bloku je lepší než garance, tvrdí Babiš. Stát tím získá větší kontrolu

Stavět, či nestavět jaderný reaktor. Korejci i další zájemci si možná budou muset počkat

Dostavbu jádra bude platit ČEZ. V případě problémů ji ale bude dotovat stát

ČEZ přijde o výjimku z povinného zveřejňování smluv, bude ale v mírnějším režimu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze