Veronika Jonášová: Německý recept - Euro.cz

Přihlášení

Veronika Jonášová: Německý recept

, Veronika Jonášová,
Veronika Jonášová: Německý recept
Zdroj: Dominik Bachurek

V Česku skončila další vlna zápisů do mateřských škol. Letos odmítly 60 tisíc dětí, o deset tisíc víc než loni.
Tříleté děti byly skoro bez šance. Pro rodiče malých dětí je to často katastrofa, která je odsuzuje k životu na hranici bídy.

O tomto tématu jsem přesně před rokem točila reportáž a příběhy rodičů se mne dotkly. Často se kvůli absenci místa ve školce nemohou vrátit do práce, nemají z čeho platit hypotéky a padají do propasti zadluženosti.

Ani v Německu nejsou místa ve školkách. Přesto se Němci snaží situaci řešit, zatímco v Česku se prostě čeká, až odroste generace dětí silných ročníků 2008–2011, které mají smůlu. Od roku 1996 mají v Německu ze zákona na místo ve školce nárok děti starší tří let.

Německý úřad „Jugendamt“ musí rodičům takové míst sehnat, pokud ho nenajdou sami, a to v dojezdové vzdálenosti od místa bydliště, což je zhruba půl hodiny městskou hromadnou dopravou. V německém parlamentu se navíc teď horlivě diskutuje o novém zákonu, podle kterého by právo na školku měly mít dokonce děti od jednoho roku. Platit by měl už od srpna.

Je to logické, protože německé matky se právě po roce věku dítěte často už vracejí do práce. Nejen já, ale i všichni Němci jsou zvědaví, jak se s tímhle zákonem popasují v realitě. Školky nafouknout nelze. Už teď je například jasné, že bude nutné zvýšit počet dětí ve třídách. Pokud se to povede, bylo by užitečné, kdyby si Česko vzalo z Německa inspiraci.

Potěšilo by to nejen rodiče, ale i zaměstnavatele, kteří si nemohou dovolit čekat na matky po mateřské často ani tři roky, natož čtyři…


Čtěte také:

Základních škol je přebytek, mateřských nedostatek

Království za školku

Škola od devíti a zrušení známek pro první stupeň, navrhuje ČSSD


Autorka je redaktorkou České televize