Věřitelé kontra Gladiolus 1:0

25. března 2011, 21:10 - Vadim Fojtík
25. března 2011, 21:10

Hušákovy šance na „přežití“ se blíží nule

Mám předepsaný speciální osobní režim, dle kterého musím upravit i svůj pracovní rytmus, hlásal v polovině minulého týdne na tiskové konferenci šéf Sazky Aleš Hušák. Komentoval tak svůj nedávný pobyt v nemocnici. Po lékařích jeho pracovní režim „upravil“ i soudce Jaromír Harmach, který má na starost insolvenční řízení s loterijní firmou. Povolal si totiž na pátek 25. března k výslechu hlavní aktéry případu Sazka v čele se šéfem loterijní firmy Alešem Hušákem. Kromě něho stihl za dvě a půl hodiny vyzpovídat i místopředsedu představenstva Sazky Romana Ječmínka, právního zástupce loterijní firmy Jaromíra Císaře, zástupce společnosti Moranda Tomáše Rybáře a právního zástupce skupiny KKCG Davida Koláčka.

Výbor věřitelů

Po jednání Městský soud v Praze jmenoval prozatímní pětičlenný věřitelský výbor, který má posoudit především schválení úvěru ve výši až 2,5 miliardy korun od společnosti Gladiolus. Na poskytnutí úvěru se předběžně dohodla Sazka se společnostmi Penta a E-Invest. Posledně dvě zmíněné firmy založily Gladiolus kvůli záchranářským pracím v Sazce. Pro šéfa loterijní společnosti Hušáka je schválení úvěru klíčové. Z těchto peněz chce zaplatit nejpalčivější dluhy, navíc mu dohoda s E-Investem a Pentou zaručuje – alespoň prozatím – setrvání ve vedení Sazky. A s tím údajně i záruky, že nikdo nebude zpětně kontrolovat hospodaření Sazky. Jmenování pětičlenného věřitelského výboru ale jeho šance na „přežití“ citelně snižuje. Výbor totiž tvoří největší rivalové Penty a E-Investu v boji o loterijní firmu a současně i její největší věřitelé: společnost PPF prostřednictvím firem Moranda a Siderius (PPF koupila pohledávky od největšího věřitele Radovana Vítka), společnost KKCG, ovládaná podnikatelem Karlem Komárkem mladším, GTECH Corporation a Česká spořitelna. „Hlavním úkolem prozatímního věřitelského výboru bude posoudit úvěrové smlouvy se společností Gladiolus. Stanovisko je povinen předložit soudu ve lhůtě pěti dnů,“ uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.
A právě složení věřitelského výboru napovídá, že s úvěrem od firmy Gladiolus Sazka, respektive Hušák, patrně počítat nemůže. K majetkovému vstupu do Sazky mají výrazně nakročeno firmy PPF a KKCG, které již dříve oznámily společný postup v této záležitosti. Krom největšího dílu pohledávek za Sazkou disponují dle informací týdeníku EURO i největším balíkem dluhopisů, jejichž prostřednictvím loterijní firma financovala výstavbu O2 areny.
„PPF vítá ustavení předběžného věřitelského výboru a opětovné ustavení předběžného insolvenčního správce do funkce. Jde však jen o první z řady kroků, které bude ještě nutno udělat pro obnovení důvěry v Sazku. Prioritou PPF zůstává dosáhnout co nejrychleji obnovení výplaty výher a plného provozu sázkových terminálů,“ komentoval rozhodnutí soudu mluvčí PPF Group Milan Tománek. Skupina PPF je i stoprocentním vlastníkem vydavatelství Euronews, které vydává týdeník EURO. Dle dobře informovaných zdrojů navíc PPF i KKCG počítají s tím, že Sazka bude v budoucnu finančně přispívat na fungování českého sportu, a naopak nepočítají s dalším působením Hušáka v čele Sazky. S jeho setrváním ve vedení firmy a s pravidelným finančním příspěvkem současným akcionářům firmy, tedy sportovním svazům, naopak počítá ve svém návrhu další zájemce o Sazku – firma Gladiolus. I proto současný šéf loterijní firmy tak vehementně bojuje za tuto variantu. Jak bude Hušák, kterého stále údajně podporuje i takřka 70procentní akcionář Sazky ČSTV, postupovat dál, není jasné. Mluvčí loterijní firmy Jan Tuna pouze konstatoval, že firma bere na vědomí páteční usnesení Městského soudu v Praze. Později se Hušák k insolvenčnímu návrhu připojil.

Velký návrat správce

Z výše uvedeného je patrné, že páteční rozhodnutí o zvolení věřitelského výboru Hušáka a jeho spřízněnce nikterak nepotěšilo. A aby toho nebylo málo, soudce Harmach navíc koncem týdne jmenoval i předběžného insolvenčního správce. Na tento post dosadil Josefa Cupku. Což je pikantní, protože stejný předběžný správce byl přesně před týdnem ze své funkce Vrchním soudem v Praze odvolán. Právě na Cupkovu žádost soud zakázal Sazce nakládat s majetkem, jehož hodnota přesahuje půl milionu korun, bez souhlasu předběžného insolvenčního správce. A tentýž předběžný správce u soudu rovněž prosadil zákaz podpisu smlouvy mezi Sazkou a firmou Gladiolus o poskytnutí půlmiliardového úvěru. Šéf Sazky Hušák bude patrně přes víkend hledat možnosti, jak současnou situaci zachránit a zvrátit ve svůj prospěch. Lze předpokládat, že se pokusí Harmachovo rozhodnutí s pomocí svých advokátů rozporovat. Patrně to očekávají i některé ze zainteresovaných stran, které ještě před pátečním rozhodnutím soudu reagovaly s tím, že verdikt jen určí směr, kterým se budou ubírat následné soudní spory. Možná i proto Hušák krátce po jednání soudu přítomným novinářům oznámil, že si bere do pondělí čas na další rozhodnutí. Do té doby se měl rozhodnout, zda podá vlastní insolvenční návrh, nebo se připojí k už podanému návrhu místopředsedy představenstva loterijní firmy Romana Ječmínka. V pozdních pátečních hodinách Hušák boj vzdal a odhodlal se k návrhu připojit. Ostatně o tom, že v kauze jde o hodně, svědčí i informace, které zveřejnil server Aktuálně.cz. Konstatoval, že v rozhodování, ve kterém jde o miliardy korun, se angažují i vlivné postavy české justice. Svá tvrzení server podložil tím, že soudce Harmach se kvůli Sazce minulé pondělí setkal s místopředsedou pražského vrchního soudu Jaroslavem Burešem. Na schůzce měl údajně probírat i možnosti, za kterých by Sazka zůstala pod vedením Hušáka. Mluvčí soudu Martina Lhotáková schůzku komentovala tak, že se Harmach s Burešem sešli, protože posledně zmíněný je odborník na insolvenční právo. Ani Harmach ale není v insolvenčních záležitostech žádný nýmand. V minulosti rozhodoval kromě jiného i o krachu cestovní kanceláře Tomi Tour či o sporu fotbalových klubů Bohemians 1905 a Bohemians Praha. Žádný z těchto případů ale nebyl o majetek v řádech miliard korun a neprovázel jej boj tolika silných a vlivných finančních skupin, jako jsou PPF, Penta či KKCG.

Král Ječmínek

Pátečnímu jednání u soudce Harmacha předcházela tisková konference Sazky svolaná Hušákem v polovině minulého týdne do prostor O2 areny se symbolickým názvem Síň slávy. V jejím úvodu Hušák s mírně křečovitým úsměvem doporučil přítomným novinářům, aby se namísto situací v Sazce zabývali něčím mnohem závažnějším, tedy penzijní reformou. Pak již tisková konference nabrala očekávaný spád. Hušák se omluvil za nepříjemnosti způsobené sázkařům a obchodním partnerům a současně oznámil, že firma je sice v problémech, ale ve své činnosti pokračuje dál. Není prý pravda, že by nefungovala. Loterijní činnost údajně běží dál a o obnovení té neloterijní se prý jedná. O tom, že minulý týden Sazce klesly příjmy z loterijní činnosti zhruba o devadesát procent a někteří provozovatelé terminálů nechtějí přijímat sázky, natož vyplácet drobné výhry, se ale nikdo nezmínil. Hušákovi se ovšem podařilo najít spoluviníka současného stavu – Romana Ječmínka, místopředsedu představenstva Sazky a šéfa Autoklubu ČR, který měl zneužít Hušákova pobytu v nemocnici k nepřátelskému aktu. Tedy že se o své vlastní vůli připojil k insolvenčnímu návrhu na Sazku. A pak také, opět o své vlastní vůli a bez mandátu představenstva Sazky, podepsal s mobilními operátory dohodu o pozastavení smluv. „Když je někdo patnáct let nevím jestli přítel nebo blízký kamarád, jestli jezdily vaše rodiny na dovolené a víte o sobě skoro všechno, až na maličkosti, velmi dobře si rozumíte s tím člověkem, a snad to nezní pejorativně, máte ho rád, prosím, je to pro mě velmi těžké na veřejnosti hodnotit jeho chování, ani to nechci udělat,“ komentoval Ječmínkovo chování Hušák v deníku E15. A dodal: „Zapomněl bych pak na těch patnáct let. Patnáct let bylo celkem fajn, udělali jsme spolu hodně práce, nebyl bych správný člověk, kdybych na to zapomněl. Řekl jsem mu to do očí.“
Inu, musí to být po těch letech zklamání. A možná přijde i další. V kuloárech se hovoří o tom, že se záchranou Hušáka, respektive Sazky ve vlastní režii již nepočítá ani Martin Ulčák. Lobbista a podnikatel přitom může výrazně zasáhnout do dění kolem Sazky i kvůli svým pohledávkám, které za firmou registruje. Ulčák je zhruba s 300 miliony korun, hned po PPF a KKCG, dalším z velkých věřitelů Sazky. S loterijní společností totiž dlouhodobě spolupracuje. Zhruba 200 milionů korun dluží Sazka firmě Geco, ta provozuje kolem 200 jejích loterijních terminálů a jejím majitelem je právě Ulčák. Dalších 100 milionů korun dluží Sazka i jeho společnosti E-Invest.

Licence v ohrožení

Sazka ale musí kromě problémů s insolvenčním řízením vyřešit i další komplikace. Hrozí jí totiž reálné nebezpečí, že přijde o to nejcennější: o licenci na provozování číselných loterií. Ministerstvo financí totiž minulý týden oznámilo, že s firmou zahájilo správní řízení o dočasném zastavení provozování číselných loterií. Resort financí zdůvodňuje svůj krok skutečností, že Sazka nevyplácí v zákonné lhůtě výhry. Nevyplácení výher podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba nasvědčuje tomu, že Sazka nedodržuje předpisy o provozování loterií a podmínky uložené pro jejich povolení. Sazka má nyní čas na vyjádření do 8. dubna. Krajním řešením správního řízení je odebrání licence Sazce. „Výhry vyplácíme,“ reagoval ovšem mluvčí Sazky Jan Tuna. Současně konstatoval, že firma je to schopna ministerstvu prokázat a učiní tak. „Sazka je přesvědčena, že k zahájení správního řízení neexistují důvody. Nezastíráme ale, že minulý týden došlo k opoždění výplat některých výher z důvodu právních nejasností. Vyplácení výher ale bylo již obnoveno,“ upozornil Tuna. Takové prohlášení se však nevztahuje na výhry nad půl milionu korun. Ty totiž může firma posílat na účet výhercům pouze se souhlasem předběžného insolvenčního správce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít