Veřejné zakázky se stěhují na internet

21. července 2009, 00:00 - jbn, ČTK
21. července 2009, 00:00

Středočeský kraj zavádí do ostrého provozu portál pro elektronickézadávání veřejných zakázek Procure. Výrazně by měl zjednodušit a zlevnitvýběrová řízení.

Autor: Profit

Rozpočet projektu je zhruba 1,5 milionu korun. Z toho 85 procent pokrylaevropská dotace a zbytek kraj, sdělila mluvčí krajského úřadu BerillMascheková. Středočeský kraj byl jedním ze sedmi evropských regionů, kterésystém testovaly v rámci mezinárodního projektu Procure. „Ukázalo se, žestředočeské firmy mají velký zájem o účast ve výběrových řízeníprostřednictvím internetu, což jim ušetří spoustu času i peněz,“ uvedlnáměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek.

Zkušební provoz probíhal od letošního ledna. Protože se osvědčil, rozhodlse kraj systém převzít a prostřednictvím externího dodavatele ho budeprovozovat a nabízet zdarma dalším veřejným subjektům ve Středočeskémkraji. Do budoucna by ho měly využívat také středočeská města, obce apříspěvkové organizace. Kraj podporuje i jeho šíření mezi podnikateli.Pro uchazeče o veřejné zakázky, zejména malé a střední podniky, nabízíportál široké spektrum služeb s přidanou hodnotou. Jedná se například opřístup k výzvám zveřejněných zadavateli Středočeského kraje a Prahy,stahování oznámení a kompletní zadávací dokumentace, automatickéupozornění e-mailem registrovaným uchazečům na nově zveřejněné výzvy,automatické rozesílání odpovědí na dotazy k veřejné zakázce nebo podávánínabídky elektronicky.

PROCURE

Procure je projektem mezinárodní spolupráce spolufinancovaným Evropskou komisí v rámci komunitárního programu podpory veřejně prospěšných informačních a elektronických služeb eTEN. Trval od 1. července 2007 do letošního 31. března. Cílem bylo otestovat zkušební provoz upravené elektronické služby.

Veřejní zadavatelé mohou prostřednictvím portálu zveřejnit kompletnízadávací dokumentaci, mají přístup k databázi zaregistrovaných firem podlerůzných kritérií. Mohou přijímat nabídky podané elektronicky a otevíratobálky přímo na internetu, na takto podané nabídky je automaticky upozorníe-mail. Portál zajistí ochranu údajů i nastavení uživatelských práv podlehierarchie v organizaci.

Elektronické zadávání veřejných zakázek vede ke zrychlení celého procesu,zjednodušení administrativy, úspoře finančních prostředků a zvýšeníkonkurenceschopnosti celého kraje. Středočeský kraj vycházel ze zkušenostípartnerského francouzského regionu Burgundsko, kde je tato službavyužívána již od roku 2005.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít