Veřejné finance: Na úspory zapomeňte!

12. září 2005, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
12. září 2005, 00:00

Jakým tempem by asi musela ekonomika růst, aby se moloch ČSSD začal řídit vlastní ideologií? Vládní reforma veřejných financí byla podvod. Podobný jako Potěmkinova vesnice. Nic jiného se nedá říci při pohledu na její výsledky, respektive na konkrétní kroky, kterými celou „reformu“ vláda provázela.

Jakým tempem by asi musela ekonomika růst, aby se moloch ČSSD začal řídit vlastní ideologií?

Vládní reforma veřejných financí byla podvod. Podobný jako Potěmkinova vesnice. Nic jiného se nedá říci při pohledu na její výsledky, respektive na konkrétní kroky, kterými celou „reformu“ vláda provázela. Zkušenosti ze států, v nichž reforma veřejných financí probíhala a kde byla úspěšně dotažena do konce, ukazují, že dvě třetiny ze všech opatření se mají obracet na stranu výdajů, a jen třetina na příjmy. Vyplývá to nejen ze zkušeností starých zemí Unie - Švédska, Nizozemí či Portugalska -, ale i našeho slovenského souseda.

Koaliční vláda se však vydala zcela jiným směrem. Takzvaná „velká dvanáctka“, tedy dvanáct zákonů první fáze reformy, byla postavena vesměs na zvýšení daňových výnosů, které nejvíce postihly malé podnikatele. Ať již to byl zákon o minimální dani, zvýšení pojistného, snížení limitu pro vedení podvojného účetnictví a další. Jediným pozitivem přitom bylo postupné, byť nepříliš výrazné snížení korporátních daní.

Ve druhé fázi pak vláda z našich kapes vytáhla zhruba dvacet až třicet miliard navíc na DPH, což jí spolu se zvýšením spotřebních daní na alkohol, benzin a cigarety přineslo další desítky miliard ročně. Společné zdanění manželů a snížení daně fyzických osob celkové příjmy státního rozpočtu příliš neohrozilo.

Ještě letos na jaře přitom chodil ministr Sobotka do vlády s návrhem na výdajové úspory dané Konvergenčním programem s Evropskou unií. Nakonec mu tuto alespoň jakous takous snahu zatrhl nový premiér, a Sobotka sklopil uši. A to i přes to, že nedodržení výdajových limitů může vést k sankcím až po pozastavení čerpání peněz z unijních fondů EU.

Snahou financí bylo i vypracování rezortních auditů, na jejichž základě by bylo možné kvantifikovat přínos jednotlivých programů a efektivitu personálních nákladů. Ministři však hodili Sobotkovi audity na hlavu, takže je nakonec provedl pouze ve svém rezortu. Použil přitom slovenských zkušeností, ale zatímco Mikloš (i díky rovné dani) ušetřil třetinu mančaftu, Sobotka pouhou sedminu. Personální čistka vyjádřená v programovém prohlášení vlády dvouprocentním poklesem úřednického aparátu ročně skončila slavným Paroubkovým výrokem, že rok před volbami by k propouštění přistoupil pouze politický analfabet.

Největší rozpočtovou pijavicí je bezesporu rezort Zdeňka Škromacha, který dokáže vysát šedesát haléřů z každé koruny. Přesto právě zákony, s nimiž míří Škromach do sněmovny, znamenají další nárůst o několik desítek miliard korun. Socialisté se stále zaklínají keynesiánským pravidlem že v době recese může být schodek, který se v době růstu smaže. Jakým tempem by asi musela česká ekonomika růst, aby se nenasytný moloch ČSSD začal skutečně řídit, když ne zdravým rozumem, tak alespoň svou vlastní ideologií.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít