Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

Veřejné až příliš

30. července 2010, 13:42 - Petr Nováček
30. července 2010, 13:42

Přes výhrady Věcí veřejných vláda letošní výdaje o dalších 10,2 miliardy korun zmrazila

Čtrnáct dní před hlasováním sněmovny o důvěře vládě se odehrál první vážný střet. Výnos daní bude letos zhruba o 28 miliard korun nižší, než se předpokládalo, a proto vláda musí začít výrazně šetřit. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) proto předložil návrh zmrazit neboli „zavázat“ ministerstvům jejich letošní výdaje o dalších 10,2 miliardy korun. Šest miliard korun, jež „zavázal“ již počátkem roku jeho předchůdce Eduard Janota, totiž k udržení plánovaného rozpočtového schodku na hranici 5,3 procenta HDP stačit nebude. Dle Kalouska jsme „vzali všechny výdaje, odečetli jsme sociální dávky a evropské dotace a z toho, co zůstalo, se všem krátilo o 2,5 procenta. Nelze se řídit absolutními čísly. Resortům, které mají nejvyšší výdaje, vyšly logicky nejvyšší částky.“ S jeho vysvětlením však byly značně nespokojené Věci veřejné (VV) a své výhrady, dříve než je sdělily koaličním partnerům, „rozmázly“ na veřejnosti. To by se teoreticky v koalici dělat nemělo, i když prakticky třeba za druhé Klausovy vlády na sebe ODA, KDU-ČSL a ODS veřejně žalovaly. Ta vláda však už byla v rozkladu.
Ne že by VV neměly k reptání důvod! Ve vládě spravují čtyři ministerstva, zatímco TOP 09 pět a ODS šest, ale z celkem 10,2 miliardy korun mělo být 5,9 „zavázáno“ právě „véčkařským“ resortům. Tři miliardy korun má ušetřit ministerstvo školství, jehož šéf Josef Dobeš (VV) slíbil 180tisícový stabilizační příspěvek začínajícím kantorům. Kalouskův „výměr“ ho musel zaskočit, pohrozil-li v televizi vetem, jež by mohly VV ve vládě uplatnit. Předseda VV, vicepremiér a ministr vnitra Radek John, který má v resortu se 70 tisíci zaměstnanci uspořit 1,2 miliardy korun, zašel ještě dál. „Tímto způsobem navrhovaná úspora je v rozporu s koaliční smlouvou,“ prohlásil. Vláda nebude vládou boje proti korupci, nýbrž „vládou masakru na ministerstvu vnitra“. A kdo ví, zda je nechce Kalousek svým návrhem rovnou rozvrátit. „Jasně, šetřit musí všichni bratříčci i sestřičky, a ne že ti z ODS nebudou tak postiženi a sestřička z topky je v pohodě,“ připojil ještě osobní „pozdrav“ ministru Kalouskovi. Ten, přirovnávaje stát k rodině, řekl, že je-li to třeba, rodina své výdaje o 2,5 procenta omezit dokáže. Kalouskovu ujištění, že „nikdo není zvýhodněn kvůli své stranické příslušnosti“, nicméně VV neuvěřily. Ještě v předvečer zasedání vlády totiž pohrozilo vetem přímo jejich vedení.
Navzdory tomu vláda minulou středu sice po čtyřhodinové masáži, nicméně přece jen „vázání výdajů kapitol v celkové výši 10,2 miliardy korun“ schválila. „Vážím si podpory předsedy vlády, díky které tento návrh byl nakonec jednomyslně schválen,“ prohlásil poté před novináři na Nečasovu adresu Kalousek. Jejich vzájemné vztahy nejsou vřelé, ale zdá se, že mohou být korektní a konstruktivní. Ostatně, jeden druhého bude ještě mnohokrát potřebovat. Nejdříve až budou ve vládě, a pak ve sněmovně prosazovat státní rozpočet na příští rok. Kalouskova pochvala, jež Nečase zřetelně potěšila, sice možná byla i trochu taktická, především však zasloužená. Petr Nečas se bil ve vládě za škrty jako lev! Ano, jde o škrty, i když Kalousek hovoří zásadně o „vázání“ výdajů. Pokud se totiž vývoj rozpočtových příjmů zlepší, část z „vázaných“ 10,2 miliardy korun bude moci být koncem roku ministerstvům uvolněna k použití. Kalousek sice natolik pozitivní vývoj inkasa nepředpokládá, leč naděje, jak známo, umírá poslední.
Pro „véčkaře“ spočívá v nenápadné formulaci, jíž byl návrh usnesení vlády doplněn až ve finále. Na Nečasovo vyzvání ji nabídl Kalousek jako kompromis s „véčkaři“. Jde o závazek ministerstva financí nejpozději s projednáváním rozpočtu na příští rok připravit „analýzu přijatého opatření a aktualizaci příjmové a výdajové stránky rozpočtu na příští rok“. John teď může tvrdit, že jeho strana neustoupila a že jsme to „schválili podmíněně a v podstatě si vzali oddechový čas na vyřešení sporu“ a že „vše bude ještě záviset na analýzách, které si v příštím měsíci nechá vláda vypracovat“. Představme si to. Je konec srpna, analýzy jsou hotové a ukazují, že Kalousek odkudsi vydoluje něco přes miliardu korun, a proto platy učitelů, policistů a hasičů nebudou v ohrožení. O učitelích, policistech a hasičích se VV domnívají, že jsou často jejich příznivci a že v podzimních volbách Johnovu stranu opět podpoří, bude-li jim mít co nabídnout. Bude mít, pokud škrty v Johnově a Dobešově resortu budou nakonec vlídnější! Zbývající dva ministři VV – dopravy Vít Bárta a pro místní rozvoj Kamil Jankovský – přitom nutné „vázání“ výdajů loajálně akceptovali. Že by podnikatelská zkušenost, která se nezapře?


Čtěte také

Pivovar Budějovický Budvar

Budvar si kvůli brexitu vyjednal zvláštní celní režim. V Británii navyšuje zásoby ve skladech

Budějovický Budvar si kvůli brexitu vyjednal zvláštní celní režim. Dceřiná společnost…

15. prosince 2019

 Jaderná elektrárna Temelín

Brexit oslabí jaderný blok v EU, varuje ČEZ

Odchod Velké Británie z Evropské unie oslabí podle společnosti ČEZ jaderný blok, tedy…

15. prosince 2019

 Suezský průplav, ilustrace

Svatba dvou oceánů. Před 150 lety „zkrátil“ Suezský průplav svět

Suezský průplav postavili Francouzi, ovšem nakonec ho ovládli Britové a Egypt kvůli němu…

15. prosince 2019

 Andrej Babiš

Babiš je podle bookmakerů favoritem na prezidenta, Fischer těsně druhý

Největšími favority na budoucího prezidenta České republiky jsou podle bookmakerů Fortuny…

15. prosince 2019

 Madridská konference o změnách klimatu skončila bez výsledku

Madridská konference o klimatu skončila bez shody. Rozpor panoval kolem emisních povolenek

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu dnes skončila bez shody o…

15. prosince 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Vypočítejte si výši rodičovského příspěvku v tomto a příštím roce
Zvyšování nájemného má svá pravidla. Znáte je?
I na České hory se vyplatí pojistit. Jak?
Jak ochránit kryptoměny?
Vstupenky jako dárek? Pozor na překupníky
Auta
Vojenská cisterna Henschel je pýchou správných chlapů
Továrna v Düsseldorfu začala výrobu eSprinterů
Video: Nový VW Passat Variant (ne)prošel losím testem. Vykázal až příliš velkou chuť k přetáčivosti
Škoda Fabia R5 evo odchází z MS. Na rozloučenou nás v ní svezl šampion Kalle Rovanperä
BMW konečně nabídne také Android Auto. Hned to ale nebude
Hry pro příležitostné hráče