Vepřové ovlivnilo vývoz piva - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vepřové ovlivnilo vývoz piva

, Jan Melichar, Varšava,
Vepřové ovlivnilo vývoz piva
Zdroj: Euro.cz

Šance na zvýšení vývozu snad vzrostou po rozšíření unie

Obchodní zájmy českých pivovarů v Polsku mohou padnout za oběť boje české vlády proti údajně nadměrnému dovozu vepřového masa od severních sousedů. Přestože polští farmáři o český trh dlouhodobě nejevili větší zájem, kabinet premiéra Špidly zatížil 12. března letošního roku polské vepřové clem 88,5 procenta. Odpověď Varšavy přišla rychle. Jako první citelně zasáhla české pivo, které přišlo o zvýhodněnou celní sazbu a na cestě k polskému spotřebiteli nyní musí překonat bariéru 38 procent místo dosavadních 21. Bude to znamenat praktické zastavení prodeje, shodli se polští importéři českého piva. Další protiopatření polské strany mohou ještě následovat.

Spor o půlky.

Radikální zvýšení celních sazeb, k němuž se česká vláda rozhodla v březnu, mělo uklidnit obavy českých zemědělců před dotovaným exportem téměř 50 tisíc tun polských vepřových půlek. Jak ale v rozhovoru pro týdeník EURO upozornil Pawel Pytlarczyk z tiskového oddělení polského ministerstva hospodářství, statistici po letech první pohyb vepřového směrem z Polska do Česka zaznamenali teprve v letošním prvním čtvrtletí, kdy ho v českých masokombinátech skončilo 99 tun. Varšava proto soudí, že nadměrný dovoz se nekonal, naopak Praha prý drastickým zvýšením celní sazby narušila své závazky vyplývající z dohod CEFTA. „Impulsem k likvidaci protiopatření… bude návrat české strany ke zvýhodněné celní sazbě pro export vepřového z Polska,“ zdůraznil mluvčí. Do té doby tedy české pivovary nemohou počítat s opětovným větším pootevřením dveří vedoucích od pádu komunistického režimu v roce 1989 na stabilně rostoucí polský pivní trh.

Jsme předzásobeni.

Přes krajně nepříznivé informace o vývoji polsko-české celní války, dovozci českého piva do Polska zatím zachovávají chladnou hlavu. Zásoby začali vytvářet ihned po českém rozhodnutí o ochraně trhu před polským vepřovým. „Sklady máme naplněné, vydržíme dva až tři měsíce,“ řekl týdeníku EURO představitel Pražských pivovarů v Polsku Martin Hanus. Další jsou v podobné situaci. Shodují se však, že pokud cla v krátkém čase opět rychle nespadnou alespoň na dřívější úroveň, české pivo může mít cestu do Polska zcela zablokovanou až do rozšíření Evropské unie, tedy do poloviny příštího roku. „Znamenalo by to ztrátu pozice, kterou budujeme po řadu let, po rozšíření unie bude opětovný start výrazně obtížnější,“ doplnil Hanus.
Jedinou výjimkou mezi českými pivními značkami na polském trhu je Plzeňský Prazdroj. Ten v licenci od konce loňského roku v jihopolských Tychách vaří Kompania Piwowarska, jeden z hlavních hráčů na polském pivním trhu. „Změny celních sazeb nebudou mít na prodej piva Pilsner Urquell v Polsku nejmenší vliv,“ potvrdil mluvčí firmy Pawel Kwiatkowski. Naopak říká, že firma letos stejně jako v minulých letech očekává další přírůstek prodeje, v případě v Tychách vařené „Plzně“ o několik desítek procent. „Cítíme se poctěni, že můžeme jako jediní na světě vařit Pilsner Urquell mimo Plzeň,“ doplnil. Nezávislé výzkumy přitom uvádějí, že spotřebitelé nerozeznávají žádné rozdíly mezi plzeňským originálem a jeho polskou licenční kopií.

Investice do budoucnosti.

Údaje Českého svazu pivovarů a sladoven říkají, že české pivovary loni do Polska vyvezly přes 144 tisíc hektolitrů piva, o necelých 200 hektolitrů více než v předcházejícím roce. Představuje to sice na celkové spotřebě, která loni dosáhla 26,6 milionu hektolitrů, nepříliš významný podíl, české pivovary ale svoji současnou účast v Polsku vnímají spíše jako investici do budoucnosti. „Po rozšíření unie zmizí veškeré celní bariéry, které zatím obchod mezi Českem a Polskem omezují,“ připomněl obchodní rada českého velvyslanectví ve Varšavě Jindřich Jirásek. Jak se shodují dovozci, teprve po těchto změnách se česká piva mohou v Polsku dostat do skutečně konkurenční pozice s nejprestižnějšími polskými značkami. Ty dnes mají proti české konkurenci výhodu od 0,5 do téměř jednoho zlotého, tedy zhruba od čtyř do deseti korun.
Pokud se Praha s Varšavou nedohodnou na celním smíru, cenové rozdíly se ještě výrazně prohloubí. „Rozhodnutí ministra hospodářství (o zvýšení celní bariéry pro dovoz českých piv) by mělo potěšit majitele domácích pivovarů,“ uvedlo nepřímo v této souvislosti na svých internetových stránkách polské resortní ministerstvo, které v důsledku změn očekává dodatečné příjmy do rozpočtu 1,44 milionu zlotého (zhruba 11 milionů korun).