Menu Zavřít

Ventilátory a ochranné masky místo vysavačů a telefonů. Firmy kvůli koronaviru upravují produkci

6. 4. 2020
Autor: Profimedia

Stále více firem ve světě upravuje montážní linky, aby mohly vyrábět zdravotnické pomůcky pro boj s koronavirem. Zapojí se i výrobce počítačů a chytrých telefonů Apple, který začne s výrobou obličejových masek pro zdravotníky, nebo zbrojařská firma Babcock - ta chce vyrobit 10 tisíc plicních ventilátorů, které pomáhají dýchat pacientům s nemocí covid-19. Některé firmy se chystají měnit výrobu dobrovolně, jiné o to žádá stát.

Už před dvěma týdny dostal objednávku od britské vlády na 10 tisíc ventilátorů britský výrobce vysavačů Dyson. Koncem března pak americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s připraveností výrobce aut General Motors dodat rychle plicní ventilátory.

"Řekli, že nám velmi rychle dodají 40 tisíc ventilátorů, které opravdu nutně potřebujeme. Nyní mluví o tom, že jich bude jen 6000, že budou koncem dubna a že za ně chtějí balík," napsal na twitteru americký prezident. Ventilátory vhánějí do plic nemocných kyslík a odvádějí z něj oxid uhličitý.


Komentář: Generál zatím bitvu o Hrad nevyhlásil. Zahájil ale bojovou přípravu

Ondřej Stratilík
Ondřej Stratilík

Apple se chystá vyrábět více než milion obličejových masek týdně. Určeny budou prvotně americkým zdravotníkům a posléze je firma nabídne do celého světa. Už dříve se jí podařilo sehnat na 20 milionů masek, které chce rozdat potřebným.

V Británii se podle serveru BBC zavázalo na 1400 majitelů 3D tiskáren, že s jejich pomocí budou vyrábět obličejovou ochranu pro britské zdravotníky. Na 3D tiskárnách se vyrábějí ochranné štíty na obličej i v České republice.

"Tisky na 3D tiskárnách jsou drahé a pomalejší, výrobní linka udělá redukcí víc a rychleji," řekl Jiří Drašnar, majitel firmy IMS-Drašnar z České Třebové na Orlickoústecku. Jeho společnost se zapojila do pomoci při výrobě celoobličejových masek pro zdravotníky, které zaručují téměř stoprocentní ochranu. Vývoj formy trval asi týden. Malé díly už lisovna vyrábí rychle, jeden kus za 45 sekund. Upravené masky pak dostávají zdravotníci.

Výrobu plicního ventilátoru CoroVent pak chystá třebíčská firma Dawell ze skupiny MICo, která se jinak specializuje na vývoj a výrobu mobilních odporových a indukčních ohřevů. Jí sestavený přístroj podle předběžných výsledků funguje a stojí zlomek ceny než profesionální zařízení. Vyrábět by jich mohla desítky týdně.

Havlíčkobrodský výrobce prádla Pleas zase dostal na konci března od státu zakázku na 300 tisíc ochranných roušek. Jejich šití zaměstná asi polovinu z 650 zaměstnanců závodu přibližně do konce tohoto měsíce. Zbývající budou zatím doma, protože o zakázky na prádlo Pleas přišel kvůli zastavení obchodů za hranicemi i v tuzemsku v souvislosti s šířením koronaviru.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?