Venkovní sportování v Praze?

15. září 2003, 00:00 - JAKUB TUREK, www.horydoly.cz
15. září 2003, 00:00

HLAVNÍ MĚSTO PRAHA JE JAKO JEDNA Z MÁLA EVROPSKÝCH METROPOLÍ IDEÁLNÍM HŘIŠTĚM PRO SPORTY V PŘÍRODĚ, KTERÝM SE MÓDNĚ ŘÍKÁ OUTDOOR.

Svého koníčku si užije horolezec i raftingový nadšenec

HLAVNÍ MĚSTO PRAHA JE JAKO JEDNA Z MÁLA EVROPSKÝCH METROPOLÍ IDEÁLNÍM HŘIŠTĚM PRO SPORTY V PŘÍRODĚ, KTERÝM SE MÓDNĚ ŘÍKÁ OUTDOOR.

Snad nejlepší možnosti mají v Praze horolezci. Několik velkých tréningových umělých stěn v halách doplňují desítky menších stěnek ve školních tělocvičnách. Venku se dá lézt na hladkých a dobře zajištěných vápencových plotnách, které se zdvíhají nad Hlubočepy na konci Prokopského údolí. Oblíbené jsou členité buližníkové skály nad koupalištěm v Divoké Šárce. Podobné lze najít i v Tiché Šárce na Holém vrchu a Kozích hřbetech. Malá skalka na odpolední lezení vystupuje ve svahu pod Hostivařskou přehradou. Z opěrné zdi automobilového sjezdu z brněnské dálnice na Chodov se stala díky vysekaným dírkám v betonu legendární Opatov wall. Sem všude přijedeme metrem, tramvají nebo autobusem. Pár kilometrů za Prahou na frekventovaných železničních tratích najdeme Řež s dobrodružnými a místy i nebezpečnými výstupy, černolické Čertovy skály se stoletou lezeckou historií a nejlepší české vápencové útesy v Srbsku. O něco horší je doprava do méně navštěvovaných oblastí Svatý Jan pod Skálou s dlouhými výstupy na vápenci a do pískovcového Kokořínska s proměnlivou kvalitou skály od silně lámavé po superpevnou. Hluboko v brdských lesích se skrývají skály Babka a Plešivec.

NA DVOU KOLECH

N a kole do práce se sice v metropoli těžko kdo dostane, protože cyklostezky téměř neexistují, ale o rekreační trasy není nouze. Výletníci se vydávají do Šárky, na Okoř, podél Botiče, do Prokopského údolí a podél Vltavy směrem na sever. S dětmi je možné vyrazit na Letnou nebo do Stromovky. Bikeři na horských kolech se vyžívají v Brdech a členitém zalesněném terénu vymezeném trojúhelníkem stékající se Vltavy a Sázavy.

PRO MILOVNÍKY VODY

Kupodivu i divoké vody si v rovinaté Praze sportovec užije. Trénovat se dá na kajaku i raftu za poplatek na umělém kanále v Tróji. Jeden z nejkrásnějších úseků českých řek - dolní tok Sázavy z Týnce do Píkovic, je dostupný během půl hodiny vlakem. Na jaře se splouvá Mastník, tekoucí do Zbraslavi a na podzim populární Botič. Nejbližší plavba betonovým korytem a třemi tunely se koná 19. října. Samotná Vltava je pro turistické lodě nesjízdná, protože na ní platí přísné plavební předpisy. Na vodních lyžích se jezdí na přehradě u V raného proti Měchenicím. Místní klub provozuje lyžování i pro amatéry. Velmi populární se tam stal v posledních letech i tak zvaný wakeboarding čili jízda na desce podobné zimnímu snowboardu.

PARAGLIDING, BRUSLE A SKATEBOARD

Paraglideři, letci na svahových padácích, se obvykle vyžívají na horách stovky kilometrů od Prahy, ale létá se i z Cukráku od televizního vysílače a ze Staňkovky nad údolím Berounky. Obě startoviště jsou však v lese a vyžadují zkušenější piloty. Jízda na inline bruslích nemá v Praze ustláno na růžích stejně jako cyklistika, ale přesto je zde několik často ježděných tras. Nejlepší hladký asfalt je ve Stromovce. Výhodou zdejších tras jsou oddělené pruhy pro bruslaře, výškové rozdíly (a tedy mírné kopečky nahoru a dolů) a jízda ve stínu vysokých stromů. Naopak krásnou vyhlídku mají bruslaři na trasách po chodníku podél Vltavy od Palackého mostu, pod Vyšehradem až do Bráníka, anebo od zoologické zahrady k mostu Barikádníků v Tróji. Sportovněji založení jedinci míří spolu se skateboardisty do skateparků. Kromě spousty malých plácků jsou známé dva velké parky na Štvanici a na stanici metra Strašnická. Oba jsou vybavené překážkami pro skoky a triky. Ale nejen adrenalinové sporty jsou pražskou doménou. Rekreační běhání (neboli módně řečeno jogging) se provádí všude možně. Tradiční lokality pro trénink jsou obora Hvězda, Milíčovský les, Stromovka a Krčský les. V „Krčáku“ se v polovině listopadu běhá jeden z nejtěžších „krosů“ v Česku zvaný Velká kunratická se třemi kopci, do kterých se vybíhá po čtyřech.

INTERNETOVÉ PRŮVODCE

Horolezectví www.lezec.cz

Cyklistika www.cykloserver.cz

Divoká voda www.raft.cz

Paragliding www.skyfly.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít