Velký třesk v připojištění

29. května 2012, 12:55 - Tomáš Plhoň
29. května 2012, 12:55

Současné penzijní fondy projdou zásadní transformací aneb jak se vyznat v třetím pilíři důchodové reformy

Máte penzijní připojištění? Pokud ano, není to nic zvláštního. V penzijních fondech si v tuto chvíli spoří valná většina Čechů. Jen málokoho z nich ale tyto nastřádané peníze ve stáří zajistí. Ve skutečnosti si úspory v penzijních fondech čerpá k důchodu jen procento všech pojištěnců. Všichni ostatní si peníze vybírají jednorázově. Nejčastěji proto, že částka vystačí tak akorát na novou lednici, v lepším případě na solidní dovolenou u moře. Penzijní připojištění, které vzniklo počátkem devadesátých let, zkrátka neplní původní záměr. To by se však, alespoň podle plánu našich politiků, mělo již brzy změnit. Celé penzijní připojištění projde velkou přeměnou a bude sloužit jako třetí pilíř důchodové reformy. Pro vás tím vyvstane celá řada praktických otázek.

Žádný drahý marketing

„Míra zapojení obyvatelstva v penzijním připojištění převyšuje 70 procent ekonomicky aktivních obyvatel,“ říká Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů ČR. Reforma takzvaného třetího pilíře se tedy týká celé řady lidí, kteří do něj vložili již necelých 220 miliard korun. Především díky tomu, že stát systém dotuje štědrými příspěvky, jsou fondy připojištění stále atraktivní. Loni do nich teklo 1,3 miliardy měsíčně.

Pokud vám dosavadní systém vyhovoval, nemusíte mít nejmenší obavy. Stát vám ponechává možnost zachovat si veškeré současné podmínky penzijního připojištění. O žádné dosud naspořené prostředky přitom tak či onak nepřijdete. Jedinou změnou, které se nevyhnete, je jiná výše státního příspěvku a daňového odpočtu (viz Vyšší příspěvky, vyšší úložky). Ty se mění pro všechny od 1. ledna 2013. Příspěvky a slevy jsou nastaveny, aby motivovaly k vyšším pravidelným úložkám. Stát vám začne přispívat až od tří stovek měsíčně.

Výše zmíněné datum je pro celou reformu klíčové. Tehdy dojde k onomu velkému třesku, kdy všechny penzijní fondy (tedy i ten váš) projdou přeměnou na penzijní společnosti. Z právního hlediska bude hlavní změna spočívat v tom, že se konečně oddělí majetek penzijních společností od prostředků střadatelů. To je skutečně nemalá změna. Tím, že dosud bylo rozdělení majetku nejasné, mohly dosavadní fondy odečítat z majetku účastníků vlastní náklady, například na předražené marketingové kampaně.
Pokud tedy chcete zachovat podmínky své stávající smlouvy, postačí, když nebudete dělat vůbec nic a do konce roku přečkáte onu změnu s rukama v kapsách. Vámi naspořené prostředky se mezitím přesunou do takzvaných transformovaných fondů, které bude spravovat ona nově vzniklá penzijní společnost. Transformované fondy budou nadále disponovat všemi výhodami dosavadního penzijního připojištění.

Jistota nuly

Především bude zachována garance nezáporného výnosu. Transformované fondy budou i nadále investovat většinu svých prostředků do bezpečných aktiv, obvykle v podobě českých vládních dluhopisů. I když nevyděláte žádné velké peníze, rozhodně se nemůže stát, že skončíte v červených číslech. Stabilita vašich úspor zůstane tedy zachována. Zůstanou i pravidla pro výplatu výnosu, který vám i nadále bude připisován jednou ročně. Penzijní společnost si samozřejmě na svou režii bude určitou část peněz ponechávat, ostatně nejde o charitu, ovšem konečně tak bude probíhat dle jasně stanovených pravidel. Ze zisku si vyplatí 15 procent a z celkové bilanční sumy ve správě fondu 0,6 procenta. Tedy výrazně méně než 1,4 procenta, kolik si v průměru penzijní fondy účtovaly ještě v roce 2010. Vzhledem k výčtu výhod se očekává, že velká část populace bude chtít zůstat ve starém systému a peníze si nechá v těchto transformovaných fondech. Především lidé v pokročilejším věku budou patrně chtít využít garance nezáporných vkladů. Pokud patříte mezi necelou třetinu Čechů, kteří penzijní připojištění ještě nemají, a přesto byste výše popsaných výhod chtěli využít, zatím máte čas. Do konce listopadu ještě můžete uzavřít smlouvu na penzijní připojištění za starých podmínek. „Lze předpokládat, že zájem o garantované připojištění zvýší počet nových smluv před koncem listopadu. Nicméně i z penzijního připojištění budou moci klienti později převést prostředky do doplňkového penzijního spoření, tedy nového modelu třetího pilíře,“ říká Jiří Rusnok.
A teď už k tomu, co bude na třetím pilíři nové. Hlavním smyslem existence nově vzniklých penzijních společností budou takzvané účastnické fondy. Ty by měly sloužit jako doplňkové spoření pro druhý pilíř a jako takové by měly být zbaveny některých největších neduhů současného připojištění. Předně zde přestane platit pravidlo garance nezáporného výnosu. Fondy budou volit různou investiční strategii s rozdílnou mírou rizika. > Můžete sice na jednu stranu logicky skončit i v minusu, ale zase máte šanci získat mnohem vyšší zhodnocení.

===== Vy ===== šší riziko, vyšší zhodnocení

„Nově založené smlouvy v roce 2013 již poběží v režimu doplňkového penzijního spoření účastnických fondů a umožní volbu investiční strategie, ale bez garance kladného zhodnocení,“ potvrzuje David Kučera, finanční poradce společnosti Partners. Riziko ztráty je samozřejmě u úspor na penzi na první pohled děsivé, musíte si však uvědomit, že jde o doplňkové spoření. Nikdo do něj tedy vstupovat nemusí. Navíc ztráty v jednom roce bývají dle zahraničních zkušeností obvykle více než vyrovnány zisky v letech příštích. Rozhodnete-li se setrvat v transformovaném fondu (to znamená dle vaší současné smlouvy), můžete v budoucnu kdykoli přejít do fondu účastnického (dle nových podmínek). Nikdo a nic vás do tohoto kroku nebude nutit. Není však možné být v obou fondech současně. Také účastnické fondy si budou ponechávat část prostředků. Dle schválených pravidel půjde o 0,4 až 0,8 procenta z průměrné roční hodnoty celkového kapitálu ve fondu, k tomu navíc deset procent z navýšení investice v daném roce oproti minulému. Do účastnických fondů vám bude i nadále přispívat stát, zůstane i možnost daňového odpočtu. Také vám stejně jako v současném penzijním připojištění bude moci přispívat zaměstnavatel. Fakt, že bude existovat více druhů fondů, samozřejmě postaví případné střadatele před nemalé dilema. Výběr vhodné investiční strategie zatím bohužel stále nepatří k dovednostem, jež by každý Čech získal na základní škole. Lze samozřejmě očekávat záplavu investičních článků, reklamních letáků, a také řadu podomních finančních poradců se zaručeně fungujícími radami. V tuto chvíli je jasné, že všechny penzijní společnosti nabídnou minimálně tři druhy fondů. Jedním z nich bude konzervativní účastnický fond, dále budete moci využít vyváženou a dynamickou investiční strategii. Některé společnosti patrně nabídnou celkem čtyři možnosti – jednu konzervativní, jednu vyváženou a dvě dynamické. Například AXA již oznámila, že dá na výběr mezi třemi strategiemi, Aegon bude zase nabízet čtyři. Konkrétní počet fondů a jejich strategií však budeme znát až po udělení licencí od České národní banky, tedy někdy ve druhé polovině roku 2012.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má…
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Komentář: Řídím rád, ale příchodu autonomního řízení se nemohu dočkat
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek. Designem nepřekvapí
Technologie
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít