Velký mejdan. Navzdory obavám z recese loni akciové trhy mohutně rostly - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Velký mejdan. Navzdory obavám z recese loni akciové trhy mohutně rostly

,
Velký mejdan. Navzdory obavám z recese loni akciové trhy mohutně rostly
Zdroj: Profimedia.cz

Mezi hvězdy roku patří technologické tituly AMD, Avast či Apple. Padaly naopak akcie polských bank, amerických těžařů a také burzovních nováčků Uber či Lyft. Po počáteční euforii opadlo nadšení i z Beyond Meat.

Akciové trhy přinášejí nejedno překvapení. Zatímco v předminulém roce bylo nejmoudřejší nechat peníze na bankovním účtu nebo je rovnou zašít do matrace, loňský rok se na burzách mimořádně vydařil. Hlavní akciové indexy světa rostly zhruba o 20 procent a po mnoha letech bídného zhodnocení začalo znovu dávat smysl investování do zlata a dluhopisů.

Investovali jste v roce 2019 do cenných papírů?

Co se týká akcií, znovu zazářil výrobce mikročipů AMD. Cena akcií za pouhé dva roky narostla čtyřnásobně na 41 dolarů za kus. Ale jinak platí, že předloňský šampion se snadno mohl stát loňským poraženým a naopak. Tak třeba dříve padající akcie strojírenského koncernu GE loni opět začaly růst. Naopak předloni úspěšný TripAdvisor výrazně ztratil na hodnotě.

Několik vycházejících hvězd má i pražská burza. Loni se dalo slušně zbohatnout na investování do akcií Avastu, CME či v malých objemech obchodované Photon Energy. Naopak tradiční držáky pražského trhu – ČEZ, O2 a Komerční banka – své akcionáře zklamaly. A do čeho se vyplatí dát peníze letos? Vedle obligátního doporučení nakoupit ČEZ se sešlo i několik originálnějších tipů.

Praze pomohly Avast a CME

Růst akciových trhů ve světě nakonec překvapil i oslovené analytiky a investory. Ještě v prosinci 2018 mezi nimi převládala skepse. Americké ani západoevropské akcie vesměs k nákupu nedoporučili, za rozumnější řešení považovali zůstat u dluhopisů a akcií obchodovaných na pražské burze. Jenže nebýt silného růstu akcií Avastu, CME či v menší míře Monety, výsledek domácích akcií by byl spíše žalostný.

Skutečnou hvězdou pražské burzy se stal výrobce antivirového softwaru Avast, který za sledovaných dvanáct měsíců posílil o 74 procent. „U Avastu hledejme za růstem opravdu velmi solidní hospodářské výsledky za každý jednotlivý kvartál, vyplacení první dividendy akcionářům a i nadále velmi perspektivní sektor internetové bezpečnosti, který má Avast silně obsazený,“ vysvětluje analytik J&T Bank Michal Semotan. Podobně se vyjádřil analytik ČS Petr Bártek, který upozornil na úctyhodnou 435milionovou zákaznickou bázi Avastu.


Objem obchodů na pražské burze klesl na 120 miliard korun, byl nejnižší od roku 1994

 Burza cenných papírů Praha, ilustrační foto


Vyplatit se mohl i správně načasovaný nákup akcií mediální skupiny CME, na kterých šlo vydělat přes 40 procent za pouhý rok. „Jednak se společnosti dále dařilo snižovat dluh a zlepšovat provozní čísla a současně probíhaly spekulace na odprodej společnosti do cizích rukou, které se nakonec ukázaly jako oprávněné. Obojí mělo nemalý vliv na cenu akcie,“ říká analytik Patria Finance Martin Cakl.

Extrémní růst se loni odehrál v případě společnosti Photon Energy, jejíž akcie vylétly z hodnoty 8,7 na 39 korun za akcii. Tedy o celých 348 procent. Může za tím být pokračující expanze na maďarském a australském trhu, kde Photon Energy staví solární elektrárny, ale i plán vstoupit na hlavní trh některé z evropských burz. Jedná se však o málo likvidní titul, který se obchoduje na volném trhu v řádu pouhých desítek tisíc korun za den.

Tahouni ztrácejí sílu

Investory se zájmem o domácí akcie naopak nepotěšily tradiční opory pražské burzy. Konkrétně ČEZ spadl o osm procent a Komerční banka téměř o deset, menší ztrátu vykázalo také O2 Czech Republic. Jejich pád z velké části souvisí se snížením váhy českých akcií v globálním indexu MSCI, což spustilo prodejní pokyny od správců pasivně řízených fondů.

Pražská burza zkrátka zahraniční investory moc nepřitahuje, důkazem jsou klesající objemy uzavřených obchodů. Jako zklamání hodnotí oslovení investoři a analytici vývoj kurzu akcií ČEZ. Podle všech předpokladů by měly růst, jenže ony klesají. „Akcie ČEZ fakticky nijak nezareagovala na téměř 70procentní růst prodejních cen elektřiny, jež do roku 2021 zajistí 40- až 50procentní růst zisku EBITDA,“ připomíná investor a analytik Michal Šnobr.


Přečtěte si rozhovor se Zdeňkem Tůmou:

Zdeněk Tůma: Zatím se neříká, které země jsou ty špinavé

Zdeněk Tůma


Pražská burza sice v průměru nerostla tak rychle jako americké a západoevropské trhy, ale aspoň dopadla lépe než její varšavská kolegyně. Polské akcie v průměru za loňský rok oslabily o osm procent. „Velkým propadákem byly polské banky. Příčinou bylo především rozhodnutí evropského soudu o hypotékách uzavřených ve švýcarských francích. Evropský soud rozhodl, že dané hypotéky nebyly sjednávány férově a že by banky měly svým klientům kompenzovat vzniklé ztráty,“ upozornil analytik Patria Finance Martin Cakl.

Pokud se rozhlédneme dále po světě, lze nalézt řadu společností s loňským propadem hodnoty o třetinu až jednu polovinu. Mezi ty nejméně úspěšné patří cestovatelský portál TripAdvisor. Jeho akcie však padají s přestávkami již od poloviny roku 2014, dnes jsou na čtvrtině původní hodnoty. Jen loni kurz spadl o téměř 54 procent.

Technická poznámka na okraj: všechny změny kurzů akcií i dalších aktiv jsou uvedeny k datu 16. prosince 2018. Nesouvisí to jen se vznikem tohoto článku v předvánočním období. Též se úmyslně vyhýbáme týdnu od 17. do 24. prosince 2018, kdy ceny amerických i jiných akcií prudce spadly; tuto ztrátu však během první poloviny ledna opět nahnaly zpět.

Americké vzestupy a pády

Jak se zdá, burziáni začali být opatrnější v případě „módních“ technologických společností. Po počátečním nadšení po vstupu na burzu začaly padat akcie Uberu, Lyftu, ale i výrobce náhražky masa pro vegetariány Beyond Meat. „Akcie těchto firem jsou od svého vrcholu níže od 40 do 70 procent,“ dodává portfolio manažer Fio globálního akciového fondu Lukáš Brodníček.

Skepse též zavládla v případě středně velkých producentů ropy a zemního plynu, které tíží vyšší zadlužení. Příkladem může být Occidental Petroleum s meziročním poklesem o více než 40 procent nebo Chesapeake Energy s poklesem o 66 procent. Britský Tullow Oil, zaměřený na vyhledávání a těžbu ropy v Ghaně, Ugandě a dalších afrických státech, přišel taktéž o dvě třetiny své tržní hodnoty. „Jakákoli negativní zpráva o hospodaření či jeho výhledu byla trhem tvrdě trestána,“ dodává investor Jaroslav Šura.

Naopak hlavní hvězdou newyorské burzy je nejspíš výrobce počítačových procesorů a grafických karet Advanced Micro Devices (AMD). Z dnešního pohledu je těžko uvěřitelné, že ještě na počátku roku 2016 se akcie AMD obchodovaly po dvou dolarech za kus; loni v prosinci to bylo již 41 dolarů. Jen za loňský rok bylo zhodnocení 107procentní. Investoři a analytici kladně hodnotí nárůst tržního podílu AMD na úkor konkurentů i technologickou vyspělost jeho produkce.

Jako sázka na (relativní) jistotu se ukázaly být akcie velkých technologických gigantů, mezi něž patří Apple, Microsoft a Alphabet. Například hodnota akcií společnosti Apple narostla o více než 70 procent. Výrobce elektroniky se symbolem nakousnutého jablka byl s tržní kapitalizací 1,24 bilionu dolarů ještě nedávno nejhodnotnější společností světa. Z této pozice jej v prosinci sesadil ropný gigant Saudi Aramco. Na burze se však obchoduje jen pár procent jeho akcií, většinu dál drží saúdskoarabská vláda.

Zlato se opět třpytí

Spolu s optimismem na akciových trzích se vloni vrátilo do hry zlato. Tomu obecně svědčí hlavně čas nejistoty a obav z budoucnosti. Jako v době od poloviny roku 2007 do půlky roku 2011, kdy zájem o zlato i jeho cena prudce rostly. Avšak v dalších osmi letech se stal se zlata „ležák“ a jeho cena padala. Až na jaře loňského roku se situace změnila.

Zatímco v polovině května 2019 bylo možné koupit trojskou unci zlata za zhruba 1280 dolarů, v polovině prosince se jednalo už o 1475 dolarů. Podle odhadu analytiků Goldman Sachs jeho cena letos pokoří 1600 dolarů za unci. Zájem táhnou hlavně masivní nákupy ze strany centrálních bank; k tradičním kupcům (Rusko, Čína, Turecko) se loni překvapivě přidalo Polsko a Maďarsko.

Investice do zlata jsou přitom dostupné nejen pro centrální bankéře a zámožné byznysmeny, ale i pro běžné domácnosti. I Na českém trhu operuje několik prodejců investičního zlata v podobě slitků a mincí, nabízejí je i některé banky. Výhodou investičního zlata je i to, že na rozdíl od stříbra či platiny bývá jeho nákup osvobozen od DPH.


Začíná zelená pětiletka. Při investování bude hrát roli i ekologický aspekt

 Jaderná elektrárna Temelín


Svéráz současného světa financí dokládá i vývoj na trhu s dluhopisy s delší splatností. Jejich cena loni rostla, což se pozitivně projevilo na hodnotě dluhopisových podílových fondů a portfolií. Například v případě podílových fondů se zaměřením na státní dluhopisy nabízených v Česku roční výnos dosahoval 1,2 až 2,4 procenta, v případě podnikových bondů to bylo běžně od čtyř do šesti procent.

Dlužno dodat, že růst ceny dluhopisů je dosahován na úkor budoucích výnosů. Například výnos desetiletých obligací německé vlády už vychází na minus 0,3 procenta za rok. Podle dostupných odhadů již objem dluhopisů, které svým držitelům do data splatnosti přinesou záporný výnos, přesáhl 13 bilionů dolarů. Obligace s negativním výnosem vedle zemí západní Evropy či Japonska vesele emitují už i vlády silně zadluženého Španělska a Portugalska.

Tipy pro tento rok

Do čeho se vyplatí investovat letos? Mezi oslovenými analytiky a investory se nápadně často vyskytuje jméno energetické skupiny ČEZ, jenže jejím akciím věští růst již dva roky. Tedy od chvíle, kdy ceny elektřiny na středoevropském trhu začaly prudce stoupat. Navzdory všem očekáváním je však dopad cen elektřiny do cen akcií ČEZ stále minimální. Uvidíme, zda v letošním roce nastane změna, nebo nikoliv.

Vyplatit se mohou také investice do jiných titulů obchodovaných na pražské burze, konkrétně v anketě padla jména banky Moneta či výrobce nápojů Kofola. Obecně však převládá ohledně roku 2020 skepse. Analytici a investoři se shodují, že zejména americké akcie jsou drahé, a upozorňují na rizika spojená s brexitem, americko-čínskými obchodními spory či ochlazováním ekonomického růstu téměř po celém světě.

Zdá se tedy, že mezi analytiky a burzovními investory převládá podobná skepse jako před rokem. Tehdy jim předpověď vyhnout se americkým a západoevropským titulům nevyšla. Loni se ukázalo, že akcie mohou vesele růst, i když nástup ekonomické recese doslova visí ve vzduchu. Když shrneme minulé zkušenosti, tak se na burzách může letos odehrát téměř cokoli.

Anketa týdeníku Euro: Do čeho se letos vyplatí investovat?
 Graf, ilustrační foto

Přečtěte si o dalších investičních příležitostech:

Investice 2020: pivovare, otřes se

Investice 2020: cesta k milionovému koni

Investice 2020: nejen „erka“, ale už i favority a felicie