Velký hon naftařů na talenty

19. prosince 2007, 14:03 - Moira Herbst
19. prosince 2007, 14:03

Ropný průmysl vzkvétá...

Ropný průmysl vzkvétá, ale jeho pracovní síly stárnou. Naftové společnosti musejí hledat pomoc na neobvyklých místech.

Společnost ConocoPhilips má velké plány. Kvůli růstu poptávky po ropě společnost 7. prosince oznámila, že zvýší svůj těžební a produkční rozpočet o osm procent, tedy na jedenáct miliard dolarů. Bojový plán spočívá v masivní podpoře projektů - od Kanady přes Čínu až po Kaspické moře.
Je tu však problém, jenž brání naplnění vize společnosti: nedostatek lidí, kteří by pro ni pracovali. Polovina zaměstnanců Conoco bude mít během pěti let nárok odejít do důchodu. Nejde jen o nahrazení starších pracovníků - expanze by pro Conoco mohla být dražší a pomalejší, než plánuje. Generální ředitel James J. Mulva v rozhovoru pro BusinessWeek řekl, že nedostatek talentů je jedním z nejnebezpečnějších neduhů v dlouhodobém zdraví společnosti. „Lidé jsou velkým důvodem ke znepokojení,“ řekl Mulva.
Mulva není jediným generálním ředitelem ropného průmyslu, který se bojí. Růst těžby ropy na celém světě a dobývání nerostů znamenají větší potřebu pracovníků na všech úrovních - od konstrukčních dělníků a projektových manažerů přes ropné inženýry až po geology. Téměř všech je však nedostatek. Proto se Conoco a další společnosti začaly poohlížet po pomoci z dosud neobvyklých míst včetně automobilového průmyslu a akademického prostředí.
V současnosti nabídka neodpovídá poptávce - a to se nějakou dobu nezmění. Studie vypracovaná v říjnu společností Cambridge Energy Research Associates (CERA) z Cambridge v Massachusetts, zabývající se především výzkumy v energetice, zjistila, že může do roku 2010 globálně nastat deseti až patnáctiprocentní „deficit lidí“.
Pokud se tyto předpoklady potvrdí, může to celosvětově vést ke zpoždění projektů, ke krácení dodávek a potenciálně k růstu cen ropy. Jeden obří projekt je již v současné době kvůli nedostatku dělníků ohrožen - ropné pole v Kašganu v Kazachstánu, které společně vlastní konsorcium ENI, ExxonMobil, Total, Royal Dutch/Shell. Jde o jedno z největších ropných nalezišť na světě - zásoby se odhadují na třináct miliard barelů. Především kvůli nedostatku dělníků se však posunuje datum dokončení projektu z roku 2008 na rok 2010 až 2011.
Průmysl trpí masivními odchody lidí, které se odehrály během ropné krize. Více než 500 tisíc pracovních míst souvisejících s ropou bylo v USA ztraceno v letech 1982 až 2000. V tomto období se mladí lidé domnívali, že tento průmysl je profesní slepou uličkou. Nábor do vysokoškolských programů spojených s ropou klesl v letech 1982 až 2003 na 85 procent. „Přeskočili jsme celou generaci dělníků,“ říká Michael Killalea, viceprezident Mezinárodní asociace těžebních podnikatelů.
Dnes má téměř 40 procent naftařských inženýrů v USA přes padesát let, říká Margaret Watsonová, mluvčí Svazu naftových inženýrů. Na rozdíl od pouhých 30 procent v roce 1997. „Profesionálové stárnou a my nejsme připraveni na přechod,“ říká Watsonová.
Pro doplnění šiků dělají společnosti vše, co je obvyklé. Platy rostou a benefity se zlepšují. Od května 2003 do května 2006 se ropným inženýrům zvýšily platy o sedmnáct procent, elektrotechnickým však jen o devět a těm ostatním o jedenáct, uvádí Statistický pracovní úřad.
V honbě za talenty však společnosti začaly hledat pomoc na nekonvenčních místech. Jedním z nich je automobilový průmysl. Osmého června se poprvé spojila Mezinárodní asociace těžebních podnikatelů se společností Ford Motor. Uspořádaly společně v sídle odborů United Auto Workers v Brook Park v Ohiu trh práce. Zaměřil se především na zaměstnance, u kterých hrozilo převzetí jejich firem. Asi 400 inženýrů a kvalifikovaných obchodníků včetně svářečů, elektrikářů a opravářů navštívilo akci, aby se dozvěděli o práci pro Transocean, Noble Energy, Ensco a Pride Oil. Nejméně pět jich podepsalo smlouvu a další přicházejí v úvahu.
Devon Energy vyzkoušela jiné netradiční prostředí: akademické. Nositel titulu BS, MA a PhD z geologie Erik Kvale devatenáct let pracoval na Indianské univerzitě jako badatel a pomocný profesor. Svou práci měl rád, ale v ropném průmyslu uviděl příležitost kvůli jeho oživení v posledních několika letech. „Potřeboval jsem novou intelektuální výzvu,“ říká Kvale (51), který v červenci 2006 začal pracovat pro společnost z Oklahomy jako geolog. „Plat byl také lákavý, chtěl jsem mít možnost v určitou chvíli odejít do důchodu.“ Kvale říká, že jeho plat 60 tisíc dolarů, který pobíral na Indianské univerzitě, se zvýšil o více než 50 procent. Společnost Devon získala také inženýry z papíren v Kanadě, aby pro ni pracovali na jejím ropném zařízení ve východní Albertě.
Tito lidé sice nedostatek pracovních sil okamžitě neodstraní, ale vzkříšení zájmu o ropné inženýrství nastalo. Jedním z důvodů je růst platů. Ropné inženýrství patřilo v minulém roce mezi nejlépe placená průmyslová odvětví pro graduované absolventy, průměrný plat činil 68 tisíc dolarů ročně. Téměř 3700 vysokoškoláků po celé zemi se v akademickém roce 2007 až 2008 zapsalo do programů ropného inženýrství, což je nejvíce od roku 1986. Pravdou však je, že od vrcholu v roce 1983, kdy se jich přihlásilo více než jedenáct tisíc, je to stále velmi daleko. Na Technické univerzitě v Texasu se zápis zvýšil z 60 studentů v roce 1991 na dnešních 406, říká Lloyd Heinze, vedoucí katedry ropného inženýrství. Průměrný plat absolventů této Technické univerzity činil v roce 2007 více než sto tisíc dolarů. „Měli nejvyšší nástupní platy ze všech studentů z kampusu za posledních pět let,“ říká Heinze.

Souvislosti Navzdory tomu, co se děje v oblasti ropy, říjnová zpráva Urban Institute odhaluje, že v USA je dostatek kvalifikovaných pracovníků. Zpráva připomíná, že v letech 1985 až 2000 zajistily školy v USA 435 tisíc titulů bakalářů, masters a doktorů studentů věd a inženýrství - ve stejném období se také ztrojnásobil počet vědeckých a inženýrských pracovních míst.

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít