Velký emisní třesk. Pandemie urychluje odklon od skleníkových plynů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Velký emisní třesk. Pandemie urychluje odklon od skleníkových plynů

,
Velký emisní třesk. Pandemie urychluje odklon od skleníkových plynů
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

I přes utahování šroubů ze strany bank i Bruselu je bezemisní budoucnost tuzemské ekonomiky stála daleko.

Investovali byste dnes do akcií automobilky, která vyrábí diesely? Nebo do těžaře uhlí? Těžko. Výroba uhlí není lukrativní, zisky těžařů se tenčí, nebo dokonce nejsou žádné a spousta uhlí, ze kterého by mohli mít v příštích letech zisk, zůstane v zemi.

Sokolovská uhelná, nejmenší těžař v Česku, prodělal loni téměř 331 milionů korun. Sice převážně kvůli odpisům, ale i tak by byl zisk mnohem nižší než v minulých letech. Sokolovská zavírá elektrárnu ve Vřesové, respektive místo plynu z uhlí v ní bude vyrábět elektřinu ze zemního plynu. O práci přijdou stovky horníků.

Kvůli vysokým cenám emisních povolenek se nedařilo ani skupině Sev.en Energy Pavla Tykače, která provozuje například elektrárnu ve Chvaleticích. Právě uhelné regiony budou patřit k největším poraženým současného evropského tažení za bezemisní ekonomiku.

\"\"

Šrouby se utahují

Elektrárny jako Počerady (kterou brzy uhlobaron Tykač získá), Prunéřov (vlastní ČEZ) nebo teplárny patří k největším emitentům skleníkových plynů a budou postupně utlumovány. Kvůli pandemii, která srazila spotřebu i ceny elektřiny, k tomu zřejmě dojde mnohem dřív, než byl původní plán.

Výrazně na to tlačí i Evropská komise, která v polovině září vyhlásila, že současné tempo snižování množství skleníkových plynů je pomalé a abychom zabránili dopadům globálního oteplování, musíme do roku 2030 na kontinentu omezit skleníkové plyny o 55 procent (ve srovnání s rokem 1990). Doposud se počítalo se 40procentním snížením.

Pro Česko je to obrovská výzva, protože elektřina je téměř z poloviny…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?