Velký comeback hrnce se spirálou

10. března 2008, 00:00 - Libuše Frantová
10. března 2008, 00:00

REMOSKA - Pekly v ní úspěšně naše maminky i babičky, v minulosti nechyběla snad v žádné české domácnosti. Načas ji sice vystrnadily nové kuchyňské elektrospotřebiče, ale mnozí se k jednoduchému tradičnímu tuzemskému výrobku znovu vracejí.

Přes padesát let stará remoska nyní sklízí úspěch i ve světě. Je jediným typicky českým kuchyňským výrobkem, který dosáhl takového úspěchu za hranicemi.

Proč tak slavný návrat? Koláče, buchty nebo bábovky připravené v remosce není možné upéct v mikrovlnných nebo horkovzdušných troubách. Remoska navíc umí všechno – nejen péci a zapékat, ale i dusit, smažit, grilovat, ohřívat, rozmrazovat a rozpékat. Navíc je díky nízké spotřebě elektrické energie nejlevnějším spotřebičem pro přípravu všech druhů jídel.

Konkurenci nemá ani v jednoduchosti obsluhy, údržby a dlouhé životnosti. A co je při dnešní oblibě zdravého stravování důležité – jídlo je nejen chutné a šťavnaté, ale zachovává si i biologickou hodnotu.

Historie remosky začala v polovině padesátých let v pražských Vysočanech. Tvůrcem malé elektrické pečicí nádoby, která je vyhřívána topnou spirálou ve víku, byl Oldřich Homuta. Roku 1957 se rozjela sériová výroba remosky v městečku Kostelec nad Černými lesy. Ochrannou známku získala v roce 1964. Nový výrobek si brzy podmanil srdce českých kuchařek. V letech 1957 až 1991 se ho vyrobily a prodaly téměř tři miliony.

Zastvení výroby byl omyl

Když na počátku 90. let český trh ovládly nové kuchyňské elektrospotřebiče – mikrovlnky a horkovzdušné trouby – usoudil tehdejší výrobce – českobrodská Karma – že remoska, v níž pekly tři generace hospodyněk, nemá šanci uspět v konkurenčním prostředí, a výrobu zastavil. Jak se ukázalo, byl to velký omyl!

Licenci na výrobu remosky koupil v roce 1994 Jiří Blažek a o rok později zahájil výrobu. Pomohla prý náhoda.

„Blažek byl vyučený elektrikář. Známý ho požádal, zda by mu opravil rozbitou remosku a ten při shánění náhradních dílů zjistil, že se remoska přestala vyrábět a podnik prodává ochrannou známku,“ popisuje historii Ivo Svoboda z dnešní firmy Remoska, s. r. o., ve Frenštátu pod Radhoštěm. Blažek si vzpomněl, jak jeho maminka nedala na remosku dopustit, a rychle se rozhodl. Většina lidí kolem něj vůbec nevěřila tomu, že by výroba nějakého hliníkového hrnce z dob babiček a maminek mohla mít v nové době úspěch. Ale stejně jako původní výrobce se velmi spletli.

První roky sice nebyly pro podnikatele Blažka jednoduché. Po rozpadu trhu v socialistickém bloku a době, kdy Češi prahli po západním zboží a všechno „staré“ z dob totality zatracovali, bylo třeba znovu najít cestu ke spotřebitelům. „Museli jsme zefektivnit a reorganizovat výrobu. Do společnosti přistoupil nový společník Jaroslav Uličník, který stanovil nové ekonomické podmínky výroby a distribuce,“ uvádí Svoboda. Remoska také dostala nový kabát. V roce 1999 začala firma investovat do nových technologií a získala licenci firmy DuPont na použití nepřilnavého materiálu TeflonRClassic pro povrchovou úpravu mísy a topného víka místo dřívějšího hliníku. „To byl ohromný úspěch. Remoska se tak dostala kvalitou o třídu výš.“

Pečicí hrnec je slavný i v cizině

Firma začala výrobek nabízet i na zahraničních trzích. Nejprve na Slovensku, v Polsku, později ve Velké Británii, Německu, Švédsku, Kanadě, USA a Austrálii. Úspěch v cizině, hlavně ve Velké Británii, byl nečekaný.

Britský magazín Good Housekeeping udělil v roce 2001 remosce z Frenštátu pod Radhoštěm cenu za nejprodávanější kuchyňský elektrospotřebič roku. Společnost Remoska zdvojnásobila svoji dosavadní výrobu a víc než polovinu svých výrobků nyní vyváží. Zdá se, že tradiční česká značka Remoska má budoucnost jistou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít