Velký bratr nemluví pravdu

14. listopadu 2005, 00:00 - Kamil Pokorný
14. listopadu 2005, 00:00

HLASY ČTENÁŘŮ(reakce na článek "Největšími slídily jsou Bublan, Tesco a Praha", zveřejněný v Profitu č. 45/2005) Nemám nic boji proti velkému vlivu státních institucí nebo velkých nadnárodních firem. Přesto jsem z akce Big Brother Awards rozpačitý. Anticeny byly údajně uděleny za porušování soukromí občanů.

HLASY ČTENÁŘŮ (reakce na článek „Největšími slídily jsou Bublan, Tesco a Praha“, zveřejněný v Profitu č. 45/2005)

Nemám nic boji proti velkému vlivu státních institucí nebo velkých nadnárodních firem. Přesto jsem z akce Big Brother Awards rozpačitý. Anticeny byly údajně uděleny za porušování soukromí občanů. Nejméně ve dvou případech se však domnívám, že kritizované jednání směřuje spíše k zajištění většího bezpečí. Největším komerčním slídilem se stala společnost Tesco kvůli možnému zavádění RFID čipů do zboží. Proboha, co je na tom špatného? RFID čipy přispějí k odstranění front u pokladen, protože -na rozdíl od dosavadního čtení čárových kódů - bude stačit pokladnou pouze pomalu projet a „najednou“ se sejmou všechny ceny. Systém dokonce upozorní i na další údaje, které čárové kódy nedokáží rozlišovat, například prošlou dobu spotřeby. A samozřejmě bude lepší i evidence zboží - na skladě totiž půjde „on-line“ sledovat, že zboží z regálů už opustilo prodejnu a je tedy nutné ho doplnit. Organizátoři Big Brother Awards možná považují za porušení soukromí ten fakt, že případný zloděj nebude tušit, že ochrana zboží díky RFID je dokonalejší než díky čárovým kódům. Ale chceme snad chránit zloděje? Každý, kdo se vědomě rozhodne porušit zákon, si nezaslouží toleranci. Naopak. Podobné je to také s udělením anticeny městu Praha za instalaci kamerového systému do pražských ulic. Má firma sídlí v centru města a od té doby, co prostor ulice a parkoviště nonstop sleduje kamera, výrazně klesly počty krádeží a vandalismu (jak u vstupu do prodejny, tak ve vztahu k zaparkovanému autu). Kdo na ulici nedělá nic nezákonného, ten se nemá čeho bát. Vždyť stejně jako kamera ho přece mohou vidět desítky kolemjdoucích lidí. Kamil Pokorný, Praha 2 Společnost Czech Credit Bureau (CCB), která je organizátorem bankovního a nebankovního úvěrového registru, se koncem října stala jedním z „držitelů“ anticeny Big Brother Awards. V odůvodnění, proč CCB jednu z těchto cen získala, uvedli organizátoři zjevné nepravdy, které se objevily i v posledním vydání časopisu Profit. Podle Velkého bratra mají v obou databázích být „snadno dohledatelné citlivé údaje, které lidé poskytli při žádosti o úvěr - například jaké osoby s nimi žijí ve společné domácnosti či výše příjmů“.

Toto tvrzení organizátorů je naprosto nepravdivé! V obou databázích jsou kromě jména, rodného čísla a adresy také základní informace o platební morálce. Je tam počet existujících úvěrových smluv, výše jednotlivých úvěrů a splátek, historie splácení těchto závazků a informace o zajištění závazků. Registr dále obsahuje údaje o tom, zda osoba právě žádá o nějaký úvěrový produkt. Jak by z tohoto někdo dokázal dohledat, jaká je výše vašich příjmů nebo kdo s vámi žije ve společné domácnosti, ví snad jen Velký bratr. Nejostudnější je, že organizátoři i přes veškerou naši snahu o argumentaci odmítají tyto nepravdivé a zavádějící informace uvést na pravou míru.

Pavel Kočiš, Madison PA

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít