Velké plány České zbrojovky v Arkansasu: vedle své továrny chce koupit sousední pozemek - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Velké plány České zbrojovky v Arkansasu: vedle své továrny chce koupit sousední pozemek

, čtk,
Velké plány České zbrojovky v Arkansasu: vedle své továrny chce koupit sousední pozemek
Zdroj: čtk

Uherskobrodský výrobce zbraní Česká zbrojovka, která se přes dceřinou firmu CZ-USA chystá postavit v Arkansasu továrnu, si chce v tamním průmyslovém parku pořídit ještě sousední pozemek. Firma prozatím nový projekt a ani rozšíření toho stávající nechystá, pozemek chce mít ale k dispozici. Správa průmyslové zóny s prodejem souhlasila, CZ-USA má nyní na možný nákup pětiletou opci.

CZ-USA chce v nadcházejících šesti letech v arkansaské metropoli Little Rock investovat až 90 milionů dolarů (dvě miliardy korun) na vybudování svého ústředí a továrny, která zaměstná 565 lidí. Továrna bude stát na parcele o rozloze 73 akrů (295 420 metrů čtverečních). Firma ale nově požádala o opci na nákup dalších 65 akrů (263 045 metrů čtverečních) v sousedství stávajícího pozemku.

Správa průmyslové zóny s opcí ve středu souhlasila. V rámci dohody CZ-USA obratem převede jeden milion dolarů (23 milionů korun) na depozitní účet průmyslového parku. Pokud se pětiletou opci firma nakonec rozhodne nevyužít, dostane peníze zpět, do té doby s nimi ale správa zóny může nakládat.


Česká superzbraň od firmy, kterou nikdo nezná. Pistole Alien má dobýt americký trh

Pistole Alien od Laugo Arms Czechoslovakia z podhledu.


Pokud CZ-USA pozemek koupí, nebude ho smět prodat třetí straně. Firma se rovněž zavázala, že silnici, která obě parcely rozděluje, na své náklady přeloží, pokud to bude nezbytné. Náklady na přeložku silnice, které vede na soukromý pozemek, jsou odhadovány na 500 tisíc dolarů (11,5 milionu dolarů). O zájmu CZ-USA o pozemek informoval portál Northwest Arkansas Democrat Gazette.

CZ-USA se rozhodla zamýšlenou továrnu v USA postavit v Little Rocku, neboť zde podle portálu Arkansas Times dostala sérii pobídek včetně půjček a grantů přesahujících dvacet milionů dolarů (přes 460 milionů korun) či daňových vratek.

Přečtěte si také:

CZ Export: Do armádních zakázek chceme co nejvíce zapojit české firmy

Kdo ohlídá muničáky. Obrana plánuje zakázku na střežení skladů

Až příliš levný armádní nákup. Přilby pro vojáky neprošly testy

Středočeské déjà vu. Potíže Aera připomínají jeho krizi v 90. letech

Metnar: Úspory ministerstva obrany se nedotknou armády, ale civilní části resortu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze