Velké oči Huawei. Čínské firmě se nadále daří prodávat technologie českému státu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Velké oči Huawei. Čínské firmě se nadále daří prodávat technologie českému státu

,
Velké oči Huawei. Čínské firmě se nadále daří prodávat technologie českému státu
Zdroj: čtk

Ačkoli od varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před softwarem a hardwarem čínského technologického obra Huawei kvůli možné špionáži uplynul více než rok a řada státních institucí ho vzala vážně, společnost Huawei se loni i letos dostala k několika zajímavým veřejným zakázkám.

Česká firma Huatech, která se na dodávky technologií značky Huawei státu specializuje, letos například podepsala smlouvu na dodávku diskového pole Národní agentuře pro komunikační a informační technologie (NAKIT), jejíž hlavní prioritou je přitom „bezpečnost a koncepční rozvoj kritické komunikační infrastruktury státu“. NAKIT sice uznává, že je povinnou osobou ve smyslu zákona o kybernetické bezpečnosti, a měla by proto respektovat varování před čínským zařízením, ale pouze v případě, že je provozovatelem informačních systémů ministerstva vnitra. A v případě zakázky na diskové pole se podle vyjádření NAKIT o tuto „kritickou komunikační infrastrukturu státu“ nejednalo.

„Šlo o dodávku datových úložišť pro interní potřeby, takže jsme postupovali přesně podle zákona a doporučení NÚKIB,“ řekla analytička nákupu v NAKIT Jaroslava Zachová. Zda skutečně v případě interních datových úložišť nehrozí žádné riziko špionáže, však už společnosti NAKIT nevysvětlila. Analýzu rizik, kterou si v souladu s varováním úřadu pro kybernetickou bezpečnosti agentura vypracovala, týdeníku Euro odmítla poskytnout. „Každý zadavatel si sám musí spočítat analýzu rizik, pokud spadá pod zákon o kybernetické bezpečnosti. Pokud dojde k závěru, že jde o dodávku technologií pouze pro interní potřeby, pak tam skutečně žádné nebezpečí nehrozí,“ uvedl tiskový mluvčí NÚKIB Radek Holý s tím, že konkrétní případy komentovat nemůže, jelikož mohou být předmětem zkoumání úřadu.


Další vyostření…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?