Velké nanebevzetí

30. ledna 2008, 12:49 - Benjamin Kuras
30. ledna 2008, 12:49

Expremiér Británie se stal poradcem investiční banky JP Morgan a katolíkem

Šéf investiční banky JP Morgan Jamie Dimon, když oznamoval nástup Tonyho Blaira do funkce poradce na částečný úvazek, řekl: „Jen hrstka lidí má znalosti a známosti jako Blair. Bude pro nás velkým přínosem.“ A Blair, angažovaný za milion dolarů (odhad amerických odborníků), či dokonce čtyři miliony dolarů (informace britského Daily Telegraphu jako dva miliony liber), aniž se kdy bude muset ukázat v kanceláři, se už „těší“, že bude bance „radit, jak přistupovat k těm obrovským politickým a ekonomickým změnám, které přináší globalizace“.
Ne že by měl velké zkušenosti s bankovnictvím, připomněli Blairovi někdejší kolegové v Labouristické straně, vyčítající mu všelijaké nečisté motivy včetně chamtivosti. Ale „já jsem se vždycky o ekonomii zajímal“, ujistil Blair všechny pochybovače, závistivce a nepřejícníky, že bude mužem na pravém místě.

Strmý pád.

Pravda, tolik se o tu ekonomii zajímal, že za jedenáct let svého vládnutí stáhl Británii na žebříčku Heritage Index of Economic Freedom (HIEF) ze čtvrtého místa, kde byla v roce 1997, na dnešní desáté. Ten nejstrmější pád nastal v posledních dvou letech z tehdy ještě místa pátého. Předstihly ji kromě tradičních vůdců USA, Hongkongu a Singapuru nejen Francie, Kanada, Švýcarsko a Austrálie, ale i Chile a Irsko, které se vyhouplo na třetí místo. Shodila ji Blairova (a Brownova) politika vysokého zdaňování, rozšiřování veřejného sektoru, státní výdaje dosahující 45 procent HDP a rozpočtový deficit 5,7 procenta HDP. Podle bodování HIEF, které bere v úvahu širokou škálu klíčových ukazatelů ekonomických a politických, Británie vypadla z první třídy ekonomik „plně svobodných“ do druhé „většinou svobodných“, kde sousedí s Německem, Japonskem, Bahrajnem, Trinidadem a Arménií.

Strategické rady.

Skoro jako by JP Morgan chtěl předat svoje místo na špici jiným a sestoupit z druhého či třetího místa světových investorů na desáté. Jiné ekonomické zkušenosti mu Blair ze svých dosavadních výsledků nabídnout nemůže. Proto také JP Morgan nemluví o angažmá ekonomickém, nýbrž o „strategických radách a vhledu do globálních politických záležitostí a vznikajících trendů“. Dostatečně vágní fráze na to, aby bylo jasné, že se po Blairovi nebude chtít moc více než tu a tam přivést nového klienta s investiční příležitostí.

Zajímavé klientské portfolio.

Blair se stále těší mezinárodní popularitě nejúspěšnějšího politika naší generace (déle než jedenáct let dnes vládnou už jen diktátoři), a přestože vedl jednu z nejlevicověji vládnoucích vlád, mnozí ho řadí mezi politiky pravicové. Jednak proto, že šel s Bushem do Iráku, a jednak proto, že ze soukromého podnikání nic neznárodnil, jen je daňově „zmáčkl, až pecky skřípou“, jak praví anglické úsloví. Velkým korporacím, o jejichž finanční podporu se ucházel, umožnil vesele vydělávat na veřejných zakázkách, takže si mezi nimi nasbíral hodně vlivných přátel, z nichž může Morganu sestavit zajímavé klientské portfolio.
Ostatně nejen Morganu. Už dal také najevo, že JP Morgan je jen jeho první angažmá v soukromém sektoru a že by mohla následovat další „malá hrstka“ podobných. A globalizace je jeho koníček i forte. „Vždy jsem se zajímal o obchod a dopad globalizace. Dnes se politika a ekonomie velmi silně prolínají v různých částech světa včetně vznikajících trhů,“ vysvětlil v interview pro Financial Times.

Široký záběr.

Blairův tematický a profesní záběr po odchodu z funkce premiéra je krkolomně široký a míří k multimilionovým příjmům. Ve své mezinárodněpolitické úloze zvláštního vyslance pro Blízký východ s výší platu nezveřejněnou se už proslavil návrhem, aby se začalo jednat s „umírněnými elementy“ v Hamasu, než ho sám palestinský předák Mahmúd Abbás pokládal za nutné upozornit, že v Hamasu žádné umírněné elementy nejsou. Už také rozjel soukromé přednáškové turné, na němž zatím vydělal za jednu přednášku v Číně půl milionu dolarů, za dalších několik přednášek jinde po dvou stovkách tisíc. Spolupředsedá Ekonomickému fóru v Davosu, to ale prý bezplatně. Uchází se seriózně o šanci stát se prvním prezidentem EU a eurofunkcionáři se už dali slyšet, že z jejich strany „mu nic nestojí v cestě“ a že jeho prezidentství by nevytvářelo konflikt zájmů s jeho funkcemi v soukromém sektoru. Jeho kandidaturu schvaluje i francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Důstojný roční plat.

Za dosud nenapsané memoáry už má od britského nakladatele podepsanou zálohu pěti milionů liber. A proto si Daily Telegraph už troufl spočítat Blairův letošní roční plat takto (v britských librách): pět milionů za memoáry, dva miliony od JP Morganu, dva miliony za další poradní korporační služby, 1,2 milionu z přednášek, 117 500 premiérský a poslanecký důchod, 90 tisíc na provoz kanceláře bývalého premiéra a 200 tisíc plat prezidenta EU. Celkový příjem 10,6 milionu liber čili 360 milionů korun. Akorát tak na důstojné úrovni s bývalým premiérem českým, který se však Blairovi může vysmát, protože už za své peníze nemusí přednášet, psát memoáry ani radit bankám a Blízkému východu, ani prezidentovat Evropské unii. A směšná částka ve srovnání s kapitány českého byznysu.

Konexe ve Vatikánu.

Ale i ty možná ještě stačí dohnat. Jednou z mála užitečných a využitelných konexí, která mu ještě jako anglikánovi chyběla, byl Vatikán. I ten jistě bude potřebovat zkušeného poradce. A proto se Blair hned po odchodu z funkce premiéra stal katolíkem. Nechtěl tím prý předtím zatěžovat veřejnost a komplikovat vládnutí, neboť nepsaná britská ústava pokládá katolictví stále za cizáckou záškodnickou činnost.

Popisek: Další vítaná pomoc. Kandidaturu britského expremiéra Tonyho Blaira (vpravo) na funkci prvního prezidenta EU podporuje i francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale…
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít