Velká šťára

13. února 2009, 13:50 - Vadim Fojtík
13. února 2009, 13:50

Policie podezřívá podnikatele ze čtvrtmiliardového daňového podvodu

Podnikatel David Beran na minulý týden nebude příliš rád vzpomínat. Desítky policistů totiž při rozsáhlé razii prohledávaly pardubickou centrálu Beranovy společnosti Profi Credit a celkem podnikly šťáru na osmi místech v Praze a ve východních Čechách. Detektivové podezřívají podnikatele, že krácením daní připravil státní pokladnu o čtvrt miliardy korun. Beran, který je od loňského listopadu v zahraničí, označil razii za policejní šikanu a velké divadlo. „Zásahová jednotka přijela k sídlu mé partnerky v Chrudimi spolu s televizním štábem. Policie nečekala ani na příjezd mého právního zástupce, rozmlátila vchodové dveře a vrata od garáže. Přitom jsem přesvědčen, že na mě mají kontakt a do 45 minut bych jim zajistil klíče od objektu,“ sdělil týdeníku EURO Beran. Policie šetří podezření z daňového úniku od srpna loňského roku. „Je docela zvláštní, že mě za tu dobu nekontaktovala, ani nikoho z vedení Profi Creditu. Podezření, že bych měl krátit daně, jsou nesmyslná. Od března 2001 nejsem v žádném ze statutárních orgánů společnosti, tudíž ani nepodepisuji daňové prohlášení. Z výkonného managementu firmy jsem odešel ze zdravotních důvodů,“ konstatoval Beran.

ZBYTEČNÉ DIVADLO? Policii však zajímají především obchodní vztahy společnosti Profi Credit s firmou Solarex. Dle detektivů si totiž Profi Credit půjčoval od Solarexu peníze za nestandardně vysoký úrok. Tím si měl Profi Credit uměle snižovat zisk, a tedy i odvod daně. Policie přitom tvrdí, že Beran vlastní obě společnosti, takže si vlastně půjčoval sám sobě. „Společnost Solarex nevlastním, tudíž k žádnému daňovému podvodu dojít nemohlo,“ brání se podezření Beran. Jenže před několika lety se podnikatel prostřednictvím Solarexu podílel na privatizaci firmy Vítkovice. Skrze stejnou firmu prodával akcie podniků ŽDB a Bonatrans podnikateli Karlu Komárkovi. Policie sice Beranovi nesdělila žádná obvinění, přesto tvrdí, že její podezření jsou velmi závažná, a proto se odhodlala k vlně razií. „Žádný státní zástupce by si nedovolil takovou akci povolit, kdyby k ní nebyly vážné důvody,“ prohlásila Irena Válová z vrchního státního zastupitelství, jež k policejní akci dalo souhlas. Dle Berana detektivové v rozsáhlé razii zabavili především účetní sjetiny. „Všechno, co chtěli, mohli získat i bez takového divadla. Stačilo, kdyby se na mě s takovou žádostí obrátili, a nejpozději do tří dnů bych jim potřebné listiny předal,“ upozornil podnikatel. Beranovi právní zástupci chystají na policii žalobu. „Podám ji hned, jakmile bude dokončená. Budu požadovat od státu satisfakci,“ sdělil Beran bez dalších podrobností. Stejně tak chce od státu proplatit všechny škody, které detektivové při razii způsobili. „Již teď zkoumá znalec rozmlácené vchodové dveře v Chrudimi,“ upozornil.

OD SPOLEČNÝCH PLÁNŮ K SOUDU Beran ještě před několika lety patřil k nejmovitějším českým podnikatelům. Kvůli mnoha soudním sporům s bývalými obchodními partnery se však jeho majetek v posledních letech poněkud smrskl. Vše začalo na začátku století, kdy podnikatel Jan Světlík přivedl do skupiny Vítkovice Holding investora Davida Berana. Ten posléze získal ve firmě 45procentní podíl. Na přelomu let 2004 a 2005 však spolupráce podnikatelů skončila. Beran se rozhodl prodat své akcie společnosti Holding KKCG Industry ze skupiny K&K Capital Group ovládané Karlem Komárkem. Světlík však transakci zpochybnil s tím, že má na akcie předkupní právo. Jeho tvrzení podpořil i výsledek arbitráže, jež určila, že Beran musí 45 procent akcií holdingu Světlíkovi vrátit, za což má dostat 73 milionů korun. Současná hodnota 45procentního podílu Vítkovice Holdingu je odhadována až na sedm miliard korun. Beran však uložil akcie k soudu do zástavy a několika žalobami se snaží rozhodnutí arbitrů zvrátit. Současně s tím však probíhá další spor. Beran totiž od dohodnutého obchodu s Komárkem, tedy prodeje 45 procent akcií firmy Vítkovice Holding, odstoupil. Komárek nelenil a zažaloval Berana u soudu. Oba zmínění podnikatelé se rovněž soudí o podíly ve firmách Bonatrans a ŽDB. Byznysmeni chtěli společně vybudovat obří průmyslový holding z firem Bonatrans a ŽDB, v nichž měl Beran podíly, a z Komárkova Kovosvitu. Rovněž z tohoto projektu však sešlo a nyní po sobě znesvářené strany navzájem požadují mnohamiliardová odškodná. Na otázku, zda policejní akci z minulého týdne nepovažuje za mstu některého z bývalých obchodních partnerů, Beran odpověděl: „Osobně si myslím, že takto nestandardní postup policie není sám od sebe. Když se mě ptáte na konkrétní jména, tak si myslím, že alespoň trochu znalý čtenář si sám odvodí, kdo v prostředí českého byznysu používá tyto metody a má zároveň dobré kontakty na policii a ministerstvo vnitra,“ reagoval Beran.

* BOX Kdo je David Beran (41)** Počátkem devadesátých let se živil jako prodejce počítačových tiskáren a kopírek. Jak sám několikrát přiznal, velice úspěšně. „Tehdy prodávalo kopírky a tiskárny jen několik málo firem v Česku a zájem byl obrovský,“ konstatoval Beran. Prodejem elektroniky získal dostatek finančních zdrojů, aby začal podnikat ve velkém. I přes několik soudních sporů o majetek patří k nejbohatším Čechům. Kromě jiného vlastní i firmy Profireal, Profi Credit a Profidebt. Dle informací týdeníku EURO vede další miliardový soudní spor s velkou zahraniční bankou kvůli neuskutečněnému prodeji firmy Profireal. Beran se svoji partnerkou, bývalou Miss ČR Terezií Dobrovolnou, žije střídavě v Česku, Rakousku a USA.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít