Velká čínská iluze

09. srpna 2011, 09:25 - Jaroslav Čech
09. srpna 2011, 09:25

Západní země, které se potýkají s neduživým růstem, vidí velkou naději v rozšíření objemu čínského domácího trhu. Tato naděje je však živena především iluzemi, domnívá se ekonomka Francoise Lemoine z pařížského Centra pro studium moderní a současné Číny (EHESS).

Foto: Profimedia.cz

Tváří v tvář pomalému oživení v Evropě a ve Spojených státech, kde probíhá zápas s veřejnými dluhy a nezaměstnanost se drží na vysoké úrovni, se všechny pohledy upínají k Číně. Není přece možné, aby Čína měla neustále jen obchodní přebytky a sama nevstoupila do éry masového konzumu, aby netěžila z exportu západních zemí a nestala se motorem světového růstu také na tomto osvědčeném základě.

Čína pro Ameriku

V letech před krizí 2008 zaznamenala globální ekonomika mimořádný růst, průměrně pět procent ročně mezi roky 2004 až 2007. Tento růst však vedl k prohloubení globální nerovnováhy s velkými přebytky nebo schodky platebních bilancí řady významných zemí. Jinými slovy: řada států – a mezi nimi především Čína – stále více půjčovala ostatním pro uspokojení jejich spotřeby, zejména Spojeným státům.

Tato vzájemná provázanost byla jádrem světového růstu před šokem v září 2008. USA v té době vykázaly 40 procent všech světových deficitů z úhrnu světové platební bilance, Čína 25 procent celosvětových přebytků, což představovalo mnohem větší podíl než aktivní salda jiných velkých vývozců zboží či surovin – Německa, Japonska, Saúdské Arábie a Ruska.

Čínsko-americký tandem „Chinamerica“ se tak ocitl v epicentru globální nerovnováhy. Čína se stala největším vývozcem kapitálu ve světě, Spojené státy jeho největším dovozcem. USA dosáhly největšího deficitu s Čínou i přesto, že v letech 2005 až 2008 došlo ke zhodnocení jüanu vůči americkému dolaru o 20 procent. Obchodní přebytek Číny se Spojenými státy, ale také s Evropou (ta se v roce 2008 stala pro Čínu prvním exportním trhem), vedl k tomu, že Říše středu nashromáždila značné devizové rezervy: 2,4 mi-

liardy dolarů v polovině roku 2010.  V drtivé většině šlo o americká aktiva (až 70 procent, to je 1,8 miliardy, z toho 1,2 miliardy státní pokladničních poukázek), přestože Peking vyvíjí úsilí tyto rezervy diverzifikovat nákupem dluhopisů v eurech a jenech.

Krize 2008 tyto poměry poněkud narušila. Poptávka v USA, Evropě i Japonsku poklesla, mezinárodní obchod zeštíhlel, a tím i komerční nerovnováha. Deficit platební bilance USA, který v roce 2006 dosáhl šest procent, poklesl na tři procenta v roce 2009. Současně přebytek Číny, vrcholící 11 procenty v roce 2007, poklesl o dva roky později na šest procent.

Je toto „srovnávání hran“ udržitelné? Experti MMF se domnívají, že je spíše nejisté a že návrat k masivním přebytkům je pravděpodobnější, pokud jüan nebude dále revalvován a pokud reformy stimulující poptávku čínských domácností nebudou postupovat rychleji. Průměrný roční růst HDP v Číně v letech 2004 až 2007 dosáhl 10 procent, ale především díky poptávce amerických i evropských spotřebitelů, za nimiž domácí poptávka výrazně zaostávala. Protikrizový čínský „plán obnovy“ (2009-2010) preferoval investice před spotřebou, která se v Číně podílí na HDP 35 procenty (HDP Spojených států táhne spotřeba ze 70 procent).

Asie pro Čínu

Příjmové nerovnosti, rostoucí nezaměstnanost, nedostatečný systém sociálního zabezpečení a nízké sociální výdaje státu nutí obyvatelstvo k preventivním úsporám. Průměrný Číňan uspoří až 40 procent svých příjmů! Vláda sice odstartovala ambiciózní programy sociální ochrany, ale do praxe jsou uváděny velmi pomalu. Překážky nevězí v nedostatku peněz, ale v institucionálních problémech. Za sociální výdaje zodpovídají místní úřady, ale ty před spotřebou preferují investice. Jsou totiž hodnoceny „nahoře“ podle ukazatelů růstu a podnikatelské aktivity jsou pro ně významným zdrojem příjmů (třeba z pronájmu půdy firmám).

Je pravda, že různé faktory tlačí Čínu, aby v budoucnu více spotřebovávala. Předně jde o stárnutí populace, které hraje do karet vyšším mzdám zaměstnanců. Čína se nemůže spoléhat na nevyčerpatelné zásoby levné práce, protože v roce 2015 již započne pokles počtu obyvatel v aktivním věku. Loňská vlna bojovných – a zpravidla úspěšných – mzdových požadavků naznačuje změnu v poměru sil ve prospěch dělníků. Bude dále probíhat urbanizační proces a v roce 2030 bude žít ve městech 60 procent Číňanů (dnes je to jen 45 procent). A městská úroveň spotřeby je, byla a vždycky bude mnohem vyšší.

Větší část smetany z tohoto nepochybného trendu však zrovna Západ slíznout nemusí. Vlastně už dnes také nelíže. Asijské země si již urvaly lví podíl z exportu na čínský trh. Jen v letech 1997 až 2007 vzrostly asijské dovozy do Číny z 38 na 52 procent, zatímco „vývozní želízko“ Evropy stagnovalo (27 procent) a export USA dokonce dramaticky poklesl (z 21 na 12 procent).

Čínská ekonomika jistě funguje jako motor světového růstu. Ale očekávat od této – stále ještě se rozvíjející – země za Velkou čínskou zdí rozsáhlejší trh, než jaký nám může poskytnout, je asi jen velká západní iluze.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít