Menu Zavřít

Veleskok

28. 6. 2007
Autor: Euro.cz

Zelenobílý zázrak pokračuje sčítáním nejistot

Velmi dvojaké pocity: „Sportovním úspěchem jsme předběhli své ekonomické plány,“ pravil předseda představenstva Bohemians 1905 Emil Kristek poté, co tým postoupil do první fotbalové ligy. „Když jsme před rokem a půl do Bohemky přišli, měli jsme pro vstup do první ligy pětiletou strategii…“ Pověstná tribuna pod tabulí byla při posledním utkání proti Viktorii Žižkov našlapaná šesti tisíci fanoušky v euforii, v níž docela zapadlo, že od srpna už se jich tam tolik nevejde.
Příběh dobré vůle, bojovnosti a solidarity, který sledovala fotbalová veřejnost jako napínavý seriál, vyvrcholil typickým koncem takových hrdinských příběhů: Jeho vítězům zůstalo v dlaních mnoho nejistot.

Nejistota první: Stadion.

Parametry Dolíčku zrekonstruovaného v roce 1971 prvoligovým standardům neodpovídají. Licenční manažer Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Stanislav Rýznar upozornil na tři nedostatky: neodpovídající sportovně-technické zázemí, chybějící umělé osvětlení a tribunu s místy k stání. Na osvětlení dostali Bohemians výjimku do začátku jarní části soutěže a vyřešení zázemí nepovažuje vedení klubu za zásadní problém, verdikt v otázce bohemáckého „kotle“ je však jednoznačný: osázet sedačkami.
V současnosti se na stadion vměstná asi devět a půl tisíce lidí. „Namontováním sedaček přijdeme zhruba o tři tisíce diváků,“ odhaduje Kristek. Což klub, který má po Spartě nejvyšší průměrnou návštěvnost na domácích zápasech (6,5 tisíce diváků v sezoně 2006/2007), pocítí i na příjmech ze vstupného. „Blížíme se standardu evropských klubů, asi třicet procent příjmů pochází ze vstupného a merchandisingu,“ říká Kristek. Aktuálně to vypadá na osázení sklopnými sedačkami. Diváci tedy budou moci stát. Snížená kapacita se ale odrazí především na atmosféře při zápasech. V dubnu letošního roku koupila stoprocentní podíl ve společnosti Bohemians Real, která stadion vlastní, společnost CTY Vršovická. Ředitel její matky, CTY Group, Martin Frelich podotýká: „Slyšel jsem, že investice podobného rozsahu proběhla vloni v Mostě asi za patnáct milionů. Myslím si, že jsme to schopni udělat levněji. Mnoho se dá vyřešit například různými barterovými dohodami.“

Nejistota druhá: Nový stadion.

Z dlouhodobého hlediska se však znovu vynořuje otázka stadionu nového. „Jednáme i s městskou částí Prahy 10, která vedle stadionu vlastní pozemek, kde je parkoviště využívané při zápasech,“ tvrdí Frelich. Zájem nového vlastníka stadionu vybudovat moderní stánek na místě současného Dolíčku potvrzuje i člen Rady městské části Praha 10 a předseda Komise územního rozvoje Tomáš Hrdlička: „Nový majitel v současnosti zpracovává ověřovací studii. Není to ale úplně jednoduché, lokalita je omezená prostorově, na jedné straně domy, na druhé potok Botič. Pokud se ověřovací studií zjistí, že to není uskutečnitelné, diskuse se povede na téma, kde jinde.“ Podle Hrdličky je volba jednoduchá: „Nejblíže Dolíčku je nově budovaný stadion Slavie…“
„Úvahy o Slavii padaly již v minulosti, ale my jsme o této variantě nikdy neuvažovali a ani jsme se Slavií nejednali,“ upozorňuje Frelich. „Nyní se bavíme čistě o rekonstrukci Dolíčku.“
Pro financování nového stadionu Frelich rozhodně počítá s diverzifikací zdrojů: „Nabízejí se evropské i české fondy, budeme se snažit najít partnery, kteří by byli ochotni s námi do projektu vstoupit. Určitě bychom ho nechtěli financovat pouze z peněz našich.“ Stadion si podle jeho slov sám na sebe nájmy pro fotbalový klub nevydělá, takže bude potřeba na něm pořádat i další akce.
„Když se začalo mluvit o potřebě investovat do stadionu, začali jsme v Družstvu fanoušků Bohemians znovu uvažovat, jak do toho příznivce vtáhnout,“ doplňuje předseda představenstva Družstva fanoušků Bohemians Antonín Jílek. Ti ale samozřejmě již dnes vnímají, že Bohemians má silného partnera. „Až ve chvíli, kdy budeme mít v rukou konkrétní plán,“ míní Frelich, „potom můžete jít a ukázat ho i fanouškům a říct: Koukněte, my tady pro vás chceme vybudovat takovýto stánek, pokud máte zájem se podílet, pojďte s námi, zorganizujte ještě jednu sbírku. Podobně jako Národní divadlo by tu mohl vzniknout váš stadion.“

Nejistota třetí: Rozpočet.

Předseda představenstva Bohemians 1905 Kristek uvádí, že za uplynulou sezonu rozpočet nepřesáhl 25 milionů. „Troufnu si odhadnout, že v příští sezoně bychom se měli dostat do 40 milionů.“
Bohemians hrál druhou ligu za podobné peníze jako třetí, nyní nechce jít cestou rapidního zvyšování platů hráčům. „Odvažuji se tipnout, že do mužstva půjde mezi patnácti a dvaceti miliony,“ odhaduje Kristek, „rozhodně však nebudeme chtít, aby tady měl hráč tři nebo pět milionů. A částka vyhrazená na nákup posil se bude pohybovat kolem pěti milionů korun.“
Podíl CTY Group na rozpočtu bude podle Frelicha souviset i s tím, jak se podaří budget naplnit příspěvky ostatních sponzorů. Firmy ze sponzorského poolu Bohemians, čítajícího v současnosti přes osmdesát partnerů (dlouhodobým generálním partnerem Bohemians 1905 je společnost Barvy laky Hostivař, patřící do investiční a holdingové společnosti CTY Group), podle Frelichových slov samy cítí, že dosavadní výše příspěvků na první ligu stačit nebude: „Firem, které se dnes hlásí a jsou ochotné dávat víc, je ale podstatně více, než bylo před rokem.“

Nejistota čtvrtá: Nástupnictví.

Po vyhlášení konkurzu na Bohemians Praha v únoru 2005 postoupil správce konkurzní podstaty práva na tehdy třetiligovou soutěž klubu AFK Vršovice. Již 30. června 2005 výkonný výbor ČMFS mimořádným usnesením schválil přejmenování AFK Vršovice na Bohemians 1905 a potvrdil, že tento klub považuje za jediného nástupce klubu FC Bohemians Praha a že na něj byla převedena práva k soutěžím a členská práva a povinnosti ČMFS, jak tehdy uvedl ředitel legislativně-právního oddělení svazu Petr Doležal.
Koncem letošního května však Michal Vejsada, vlastník zkrachovalého FC Bohemians Praha, znovu rozvířil vodu. Podle Vejsady Bohemians 1905 startoval ve druhé lize pod stejným registračním číslem, jaké měl v té době jeho klub FC Bohemians Praha. Za další problém označil skutečnost, že nikdy nebylo oficiálně uznáno, že Bohemians 1905 je nástupce jeho Bohemians Praha.
Právní zástupce Bohemians 1905 Jiří Dienstbier považuje za významný signál výsledek jednání arbitrážní komise ČMFS z pondělí 18. června ve věci pohledávky FC Bohemians Praha za částkou získanou přestupem útočníka Michala Polodny do Blšan. „Arbitráž na naši námitku zkoumala, zda vůbec může FC Bohemians Praha v konkurzu žalovat kohokoliv v rámci arbitráže. V souladu s naším tvrzením komise konstatovala, že převedením práv na nás automaticky podle předpisů ČMFS zaniklo členství FC Bohemians Praha ve fotbalovém svazu,“ vysvětluje Dienstbier. Na základě toho se arbitráž odmítla žalobou FC Bohemians Praha zabývat.
Michal Vejsada však trvá na svém. Pro týdeník EURO minulý týden uvedl: „Arbitrážní komise pochybila, protože jí toto rozhodnutí nepřísluší. Podniknu veškeré právní kroky, aby arbitrážní komise respektovala členství FC Bohemians Praha v ČMFS. Mám řádné potvrzení od výkonného výboru ČMFS, že FC Bohemians Praha nikdy nebyla vyškrtnuta a je řádným členem ČMFS. Arbitrážní komise ve složení pan Pikna, Jelínek a Bernard bude muset nést veškeré z toho plynoucí důsledky. Zástupce Bohemians 1905 jakožto předseda věřitelského výboru má hájit zájmy všech věřitelů, a nikoliv pouze své. Je otázkou, zda tím neporušuje zákon o konkurzu a vyrovnání.“

CONTENT24

Dvanáctý hráč Jak fanoušci vzkřísili umírající klub

  • 1. února 2005: Vyhlášen konkurz na a. s. FC Bohemians Praha Michala Vejsady.
  • 3. února 2005: Vznikla iniciativa SOS Klokan vyzývající všechny fanoušky Bohemians k záchraně klubu.
  • 28. února: Licenční komise ČMFS rozhodla o odebrání profesionální licence FC Bohemians Praha. Klub byl vyloučen z probíhajícího ročníku druhé ligy a jeho výsledky v celé sezóně byly anulovány.
  • 24. března 2005: Fanoušci kolem neoficiálních internetových stránek klubu Virtuální Ďolíček založili Družstvo fanoušků Bohemians (DFB). Minimální členský vklad činil tisíc korun, zakládajícím členem byl herec Ivan Trojan. „Za dobu existence DFB jsme vybrali celkem asi čtyři miliony korun,“ říká předseda představenstva DFB Antonín Jílek.
  • 5. srpna 2005: Klub představil nové zelenobílé dresy s novým znakem Bohemians 1905.
  • 6. června 2006: Bohemians 1905 koupil druholigovou licenci od Xaverova.
  • Duben 2007: Více než 51 procent akcií Bohemians 1905 získala společnost CTY Group. Ta zároveň prostřednictvím své dceřiné firmy CTY Vršovická koupila stoprocentní podíl ve společnosti Bohemians Real, která je majitelem vršovického Ďolíčku. „Hlavním důvodem bylo, že Barvy laky, patřící do skupiny CTY Group, byly s Bohemkou spjaty skoro od počátků,“ říká předseda představenstva CTY Group Martin Frelich,.
  • 11. června 2007: Vítězstvím 1:3 na hřišti HFK Olomouc si Bohemians 1905 zajistil postup do nejvyšší fotbalové soutěže.

Hlavní akcionáři Bohemians 1905

  • CTY Group 51,2 %
  • CU Bohemians Praha 34 %
  • Družstvo fanoušků Bohemians 10,2 %
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).