Vedro zvyšuje agresivitu, ale klimatizaci nemám rád

16. června 2003, 00:00 - admin
16. června 2003, 00:00

Pohled psychologaHorké počasí se projevilo i na policejních statistikách nárůstem drobných dopravních nehod. Fakt, že vedro a dusno má skutečně bezprostřední vliv na chování lidí za volantem, potvrzuje i z vlastní praxe psycholog MUDr. Jan Cimický.* Je přímá souvislost mezi teplým počasím a zvýšenou nehodovostí?

Pohled psychologa

Horké počasí se projevilo i na policejních statistikách nárůstem drobných dopravních nehod. Fakt, že vedro a dusno má skutečně bezprostřední vliv na chování lidí za volantem, potvrzuje i z vlastní praxe psycholog MUDr. Jan Cimický.

* Je přímá souvislost mezi teplým počasím a zvýšenou nehodovostí?

Přes lidskou psychiku ano. Přehřátí organizmu zvyšuje agresivitu a snižuje koncentraci. Dokonce i zúží vnímání. Obecně, nejen u řidičů.

* Čím to je?

Subjektivně je každému trochu nepříjemně. Chce se podvědomě z této situace dostat. A jedním ze způsobů, jak něčemu uniknout, je přirozeně sklon ke spěchu.

* To je jediný efekt vedra?

Provází ho i vyšší riziko dehydratace. Už několik pacientů si mi stěžovalo, že se jim třeba náhle zatočila hlava, že jim krátkodobě poklesl tlak. A to jsou vážné věci.

* Takže víc pít?

Normálně lékaři doporučují konzumovat denně 3 litry tekutin. V takovém počasí, jako bylo v uplynulých dnech a týdnech, doporučuji zvýšit dávku alespoň na čtyři litry. Pro řidiče z toho vyplývá: napít se - třeba jen trochu - při každé zastávce.

* To točení hlavy má za následek právě dehydratace?

Také. Svou roli má ale i hypoglykémie. Zní to učeně, ale není to de facto nic jiného než obyčejný hlad. V horku člověk obecně nepociťuje tolik potřebu jíst. Proto i na to je třeba dávat si pozor. Tudíž když si nedám oběd, tak se snažím sníst alespoň něco malého, osvěživého. Třeba i jablko na chvíli pomůže.

* Pomůže od hladu?

Sníží riziko nedostatku cukru v krvi. Mluvíme o výživě mozku. A ta, pokud není dostatečná, se může projevit třeba i mikrospánkem. A o tom, jak je mikrospánek na silnici rizikový, nemusím snad vůbec mluvit.

* Neřeší situaci klimatizace?

Já - podobně jako hodně jiných lidí - ji moc dobře nesnáším. Hodně zvyšuje riziko, že člověk obyčejně nastydne. A navíc, když usednu do rozpáleného auta, tak podvědomě zapnu klima naplno. To znamená nastavit vnitřní teplotu třeba až na nějakých osmnáct stupňů.

* To je snad přirozená reakce každého uhřátého člověka…

Právě. Jenomže už si málokdo uvědomí, že až vystoupí, bude na slunci třeba i přes čtyřicet stupňů. A to je pro organizmus naprostý šok. Zvlášť při dehydrovaném, hypoglykemickém a unaveném organizmu.

* Takže jíst a nepouštět klimatizaci?

Jíst a klima používat s citem. Jenom si tak trochu pomáhat. Nastavit to třeba jen natolik, aby se řidič tolik nepotil. Zdá se to jako malichernost, ale třeba i jen kapička potu stékající po čele těsně nad okem dokáže nečekaně frustrovat a vést k vyšší agresi.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez…
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít