Věčně nespokojená střela

24. září 2010, 17:35 - David Kasl
24. září 2010, 17:35

Nejrychlejší elektromobil světa dosahuje rychlosti 515 km/hod.

Jmenuje se Jamais Contente (Věčně nespokojená), je dlouhá jedenáct metrů, má motor o výkonu 800 koní (589 kW) a dokáže svištět po solné hladině Boneville v americkém státě Utah rychlostí až 515 kilometrů v hodině. Potud nic moc, uvážíme-li, že před pár měsíci představený Bloodhound na raketový pohon by měl v roce 2012 překonat rychlost třikrát vyšší (viz EURO 30/2010). Jenže Buckeye Bullet, jak střele z dílny monacké firmy Venturi přezdívají ve Spojených státech, pohánějí pouze lithium-iontové baterie.
Nový oficiální rychlostní rekord v kategorii elektromobilů stanovil koncem srpna americký pilot Roger Schroer na 495 kilometrech v hodině (počítá se průměrná rychlost na kilometrovém úseku v obou směrech). Rekordní pokus proběhl za podpory Státní univerzity v Ohiu v rámci projektu Venturi Global Challenges. Monacká firma Venturi, která se zabývá vývojem alternativních pohonů, drží od loňského září rovněž světový rekord mezi vozy poháněnými vodíkem (487 km/hod.).
„Trvalo přesně 111 let, než se vozidlům na elektrický pohon podařilo zvýšit maximální rychlost ze sta na pět set kilometrů v hodině,“ pochvaloval si technologický pokrok po rekordních jízdách prezident firmy Gildo Pallanca Pastor. Narážel na speciál Belgičana Camilla Jenatzyho, který 29. dubna 1899 na svém elektromobilu Jamais Contente jako vůbec první člověk na světě překročil stokilometrovou rychlost (105,9 km/hod.).
Rekordní střela se představí návštěvníkům nadcházejícího pařížského autosalonu (30. září až 17. října). A zatímco po Praze se od září prohání první sériově vyráběný elektromobil italské značky Tazzari (viz EURO 36/2010), Venturi vyvíjí ještě rychlejšího nástupce Jamais Contente s typovým označením VBB3. Teď ještě dořešit dojezdovou kapacitu baterií a všem posměváčkům, pro které jsou elektrovozítka jen slabým odvarem turby napěchovaných požíračů ropných produktů, sklapne.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít