Věci veřejné viděly do účtů ČSSD a ODS

22. dubna 2011, 20:04 - Adam Junek
22. dubna 2011, 20:04

Babák se čím dál více zaplétá do vysvětlování, kde vzal peníze na sponzorský dar

Když během jedné z nočních schůzek K12 viditelně unavený ministr Kalousek vtipkoval na téma „Nejslabší, máte Babáka“, nešlo jen o ironický bonmot. Babák se totiž čím dál více zaplétá do vysvětlování, kde vzal peníze na sponzorský dar své vlastní straně ve výši šesti milionů. Pozadí Babákova podnikání tak může být véčkařský „sud střelného prachu“, jak zjistil týdeník EURO. Mladý poslanec a mimochodem kandidát na předsedu strany nedávno sdělil serveru Aktuálně.cz, že si „650 tisíc vzal z vlastních úspor, 1,6 milionu si vypůjčil z vlastní účetní firmy MxB a 3,5 milionu od společnosti WCM CZ“. Babák je obklopen dluhy i v soukromém životě, takže otázka, jak hodlá všechny pohledávky splatit, je poměrně logická. Na ni Babák odpovídá, že vlastní akcie auditorské společnosti Bene Factum v ceně 30 až 40 milionů korun, které hodlá brzy prodat. Jenže toto „vysvětlení“, které je podivným spletencem několika lidí, firem a finančních transakcí, zavdává příčinu k několika seriózním podezřením.

Podivný podíl

Začněme se společností Bene Factum, kde by měl Babák podle svého tvrzení mít patnáctiprocentní podíl. Jak už ovšem upozornila řada lidí včetně Jiřího Paroubka, podle obchodního rejstříku to není pravda. Společnost je po padesáti procentech rozdělena mezi auditory Petra Šrámka a Miloše Havránka. „Společnost jsem zakládal a pomáhal budovat. Obchodní podíl ve společnosti Bene Factum jsem zakoupil na opci,“ vysvětluje Babák týdeníku EURO. Samotní majitelé společnosti nebyli v uplynulém týdnu k zastižení ani neodpovídali na telefonáty. Ovšem i v případě, že by Babák patnáct procent vlastnil, je velmi nepravděpodobné, že by měly hodnotu 30 až 40 milionů korun. Firma Bene Factum měla totiž ještě v roce 2009 zisk pouhých 65 tisíc a obrat osmnáct milionů. Podle dostupných údajů navíc firma vydala sto akcií v ceně 20 tisíc korun za kus. Shrnutí Babákovy verze tedy zní – počátkem loňského roku jsem nakoupil akcie v ceně 300 tisíc, které teď mají hodnotu více než stonásobku. Warren Buffett by pukl závistí. „Pro mě je důležité, že můj podíl ve firmě tuto hodnotu má,“ tvrdí suverénně Babák. Skryté vlastnictví podílu na auditorských firmách mohlo mít svůj důvod, který je zároveň potenciální politickou rozbuškou. Tyto společnosti mají totiž absolutní přehled o veškerém hospodaření dvou největších politických stran, ČSSD a ODS. Pod prohlášením auditora účetní uzávěrky ČSSD z roku 2010, kterou má týdeník EURO k dispozici, najdeme podpis Petra Šrámka a razítko Bene Factum. Pod hospodařením ODS ze stejného roku je zase podpis Miloše Havránka, který prováděl audit za HZConsult, společnost přímo propojenou s Bene Factum. To znamená jediné – pokud Michal Babák skutečně byl spolumajitelem této firmy, mohl mít a s ním i vedení Věcí veřejných dokonalý přehled o veškerém účetnictví svých politických konkurentů. „Vzhledem k obchodnímu tajemství vám bohužel tyto údaje nemohu potvrdit, ani vyvrátit. Jedná se o obchodní záležitosti z doby, kdy jsem ještě nebyl veřejně činnou osobou,“ říká Babák. My můžeme jen odhadovat, jak se na tento fakt oni „političtí dinosauři“, proti kterým před volbami bojoval, dnes tváří.

Babákovo Blansko

Tím se podivná mlha obklopující Michala Babáka ani zdaleka nerozptyluje. Nikoli nevýznamný opar se s ním totiž táhne z místa jeho bydliště, totiž z Blanska. Vraťme se ale ještě na chvíli zpátky k jeho vlastní argumentaci, když prohlásil, že si 3,5 milionu půjčil od firmy WCM CZ, patřící údajně novozélandskému podnikateli Peteru Cliffordovi. „Jelikož jsem se staral o vše, pan Cliford mi řekl, dělej si s penězi, co chceš. Až je budu potřebovat, tak ti rok dopředu řeknu a ty mi je vrátíš,“ řekl Babák deníku Právo. Kromě toho, že takový příběh je sám o sobě podivný, je podivná i sama společnost WCM CZ. Babák, aniž by měl ve firmě jakýkoli podíl, je v ní veden jako jediný jednatel. Kromě něj má společnost ještě prokuristku, jeho ženu Petru. Coby majitel je skutečně uveden jakýsi Peter Clifford (s bydlištěm nikoli na Novém Zélandu, ale ve Velké Británii), ten ovšem do firmy s kapitálem přesahujícím deset milionů vložil pouze dvě stě tisíc korun. Zbytek financoval podnikatel Josef Liška. V Praze možná nejde o příliš známé jméno, ale v Babákově Blansku je jméno Liška spojeno s podnikáním v první lize. Rodina Liškových, ovládající poměrně silnou developerskou skupinu Liška Group, figuruje v řadě dalších společností, z nichž v několika najdeme i poslance Babáka. Zajímavá je například LBL Trade, která před časem velmi výhodně odkoupila od tamní radnice desetipatrovou kancelářskou budovu za pouhé tři miliony korun. Jde o nejvyšší stavbu jihomoravského městečka, na které jen tak mimochodem během voleb a několik měsíců po nich visel obří billboard Věcí veřejných. Zajímavá je také společnost OD Praha, kde kromě Babáka a Liškových figuruje Josef Endl, velmi vlivný provozovatel heren a kasin z Olomouce. Všechny tyto vazby by pochopitelně nemusely vůbec nic znamenat nebýt Babákova štědrého šestimilionového daru. Pokud dárcem není on, ale například rodina Liškových, nejenže jde o obcházení zákona o sponzoringu politických stran, ale nutí nás ptát se, za jakým účelem zůstal autor této finanční injekce skrytý. Jaké jsou jeho zájmy a nakolik za ně kope sám Babák?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít