Ve znamení úspor a oprav

30. dubna 2007, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
30. dubna 2007, 00:00

STAVEBNÍ VELETRH Letošním Stavebním veletrhům na brněnském Výstavišti dominovaly alternativní zdroje energie. Ale také systémy snižující energetickou náročnost staveb či opravy bytového fondu. Česká, moravská a slezská města, která mají potíže s financováním oprav svých chátrajících částí, se mohou těšit na finanční injekci z fondů Evropské unie.

STAVEBNÍ VELETRH Letošním Stavebním veletrhům na brněnském Výstavišti dominovaly alternativní zdroje energie. Ale také systémy snižující energetickou náročnost staveb či opravy bytového fondu.

Česká, moravská a slezská města, která mají potíže s financováním oprav svých chátrajících částí, se mohou těšit na finanční injekci z fondů Evropské unie. Česká republika může v letech 2007 až 2013 získat z unijních fondů až 770 milionů korun ročně na opravu problémových částí měst, včetně panelových sídlišť. Dohromady to dělá až 5,4 miliardy korun.

Další peníze, zejména na opravu panelových domů, lze získat z českých programů jako je například hojně využívaný program Panel. Bohuslav Švamberk, šéf poradenské agentury, která se zabývá komplexním projektovým financováním a poradenstvím v oblasti regenerace bytového fondu, ale varuje před omezením celého problému jen na otázku peněz.

Jak prohlásil na brněnském Stavebním veletrhu, v první řadě je nutné upozornit na vlastnickou strukturu bytového fondu. „Diametrálně jiné možnosti má bytové družstvo a společenství vlastníků, jiný přístup je u domů v podílovém spoluvlastnictví, jiný je u bytových domů ve vlastnictví obcí, fyzických osob,“ říká.

Vlastnické vztahy určují další pravidla hry při řešení všech dalších postupů. V rámci technických záležitostí souvisejících s opravami bytového fondu je nutné vyřešit, jaký rozsah oprav a jakým způsobem by měl být proveden. „Je samozřejmě nezbytné posoudit statiku jednotlivých domů, zrekonstruovat vnitřní rozvody, opravit střechy a udělat spoustu energetických opatření ke snížení energetické náročnosti domu,“ pokračuje Švamberk.

MAXIMUM OPRAV IHNED

Vlastníci domů mají možnost opravovat postupně. „V praxi to znamená, že dům je rozkopán na desetiletí a lidé musejí platit do fondů oprav vysoké částky. Ženou se za něčím, co se postupně rozrůstá, rostou ceny, daně, a navíc spousta lidí se konečného efektu ani nedočká,“ vysvětluje poradce. Jeho doporučení je tedy provést maximum oprav hned.

Odkládáním oprav prý vlastníci nemohou získat nic jiného než zvýšení cen stavebních prací, materiálů, odklad čerpání úspor energií a v budoucnu i vyšší daň z přidané hodnoty. Problémem je ale najít způsob financování oprav takového rozsahu. Klienti mají tři základní možnosti financování - postupně, tedy vždy když našetří, dále individuálními jednorázovými vklady do fondů oprav, případně úvěrem na právnickou osobu. Schůdnější bývají poslední dvě varianty.

HITEM NÍZKOENERGETICKÉ DOMY

V době prudkého růstu cen prakticky všech energií roste zájem nejen o alternativní zdroje energie, ale také o systémy, které energii ušetří. Pro nové stavby se hodí projekty nízkoenergetických domů. Ty mají oproti „obyčejným“ domům, postaveným podle platných norem, zhruba třetinovou energetickou náročnost na vytápění. V současné době se tento typ domů prosazuje u nás jen pozvolna, ale do budoucna lze očekávat dynamický rozvoj této výstavby.

Členství v Evropské unii si totiž vyžádalo, aby Česko spolu s ostatními členskými zeměmi zapracovalo do právního řádu novou směrnici. Ta stanoví nutná opatření k zabezpečení co nejnižší spotřeby tepla a energie na provozování budov, a to v návaznosti na místní klimatické podmínky, při respektování ostatních základních požadavků na budovy.

EKOLOGICKY I EKONOMICKY

Poptávka po alternativních zdrojích energie jde v současné době dvěma směry. Někteří lidé se vracejí k používání kotlů na pevná paliva, mnohem ekologičtější a z dlouhodobého hlediska ekonomičtější variantou je pořídit si tepelné čerpadlo. Průměrně velký dům se spotřebou 28 tisíc kilowatthodin ročně může díky tepelnému čerpadlu ušetřit až 60 procent spotřeby. „Čerpadla jsou vhodná takřka pro jakoukoli stavbu a jsou plnohodnotným zdrojem tepla, zatímco solární energie může být v našich klimatických podmínkách pouze doplňkovým tepelným zdrojem,“ říká David Behner, technický zástupce filmy Sol, která prodává podobná čerpadla.

Tepelná čerpadla využívají k výrobě energie teplo z okolního prostředí. To je přítomno neustále a zdarma, a pomáhá proto významně snižovat náklady na vytápění objektu. Ani s tepelným čerpadlem není vytápění zcela zdarma, protože čerpadlo potřebuje k provozu elektrickou energii. Principem tepelných čerpadel však je, že topný výkon je mnohem vyšší než příkon elektrický.

VYTÁPĚCÍ TECHNIKA BUDOUCNOSTI

Klasické kotle na pevná paliva to zkrátka už nemají lehké. V návalu dnešních možností vytápěcí techniky se obyčejný smrtelník ztrácí. Na výběr jsou klasické plynové a elektrické kotle, krby, kamna či krbová kamna. Všechny typy se neustále vyvíjejí, přichází nová technika a na trh pronikají stále důmyslnější novinky. Vedle klasických plynových a elektrických kotlů určených pro běžného spotřebitele se vyrábějí i kotle kondenzační, jež výrazně šetří energii díky nižšímu teplotnímu spádu.

Běžně se také vyrábějí takzvané turbokotle, které k provozu nepotřebují komín. „U kondenzačních kotlů je zapotřebí větší plocha radiátorů, ideální je pro ně proto kombinace podlahových a klasických radiátorů,“ vysvětluje Aleš Blaha ze společnosti Protherm. Oblíbeným druhem vytápění je také krbová vložka s výměníkem, která funguje v podstatě na stejném principu jako klasické kotle, tedy ohřívání vody a její rozvod v celém topném systému. „Nejlepším způsobem vytápění je dnes kombinace plynového či elektrického kotle a krbové vložky. Topením v krbu si místnost vytopíte a kotel už jen reguluje teplotu a podle potřeby dotápí,“ dodává Blaha.

ÚSPORY PŘINESOU I DŘEVĚNÉ STAVBY

Další úspory energie může přinést vhodný materiál, ze kterého je daný objekt postaven. V poslední době roste v tomto směru hodně opět poptávka po dřevěných stavbách. Důvody tohoto trendu lze spatřovat v příznivých mechanických a konstrukčních vlastnostech dřeva či v uplatňování nových typů spojů a materiálů na bázi dřeva. A zejména v tom, že dřevo je přírodním, ekologickým a obnovitelným materiálem. Podstatný je rovněž zvýšený zájem architektů a investorů o realizaci dřevěných konstrukcí, který bude zřejmě narůstat.

Velký rozvoj ve stavebnictví zaznamenává oblast dřevěných staveb pro účely bydlení. Jedná se o různé typy rodinných a bytových domů, které jsou navrhovány architektonickými ateliéry a realizovány řadou specializovaných firem. V Česku se zatím příliš nechytají například domy ze slámy, které ale mají také velkou budoucnost. Například v sousedním Rakousku je ze slámy postavena i tělocvična. Základem těchto domů je samozřejmě také dřevo, sláma slouží jen jako izolace.

ENERGII USPOŘÍ INTELIGENCE

Uspořit energii ve stavebnictví dokáží i nové technologie. Jejich využívání také zvýší komfort obyvatel podobně vybavených domů. Ve velkých objektech se moderní technologie stávají téměř nezbytností provozu. Velmi často se používají ve velkých správních budovách, v divadlech, výrobních závodech nebo na letištích. Mezi budovy vybavené inteligentními technologiemi patří například hala Sazka Areny.

Integrace nových technologií pro ekonomičtější hospodaření s energiemi však není jen záležitostí pro velké budovy. Stále častěji o ni jeví zájem i majitelé rodinných domů. „Zatím jsou energie u nás ještě relativně levné, ale zcela jistě tomu v budoucnu bude jinak. Každý z nás pak bude muset přemýšlet, jak energie co nejvíce ušetřit,“ popisuje poradce v oblasti inteligentních budov Jaroslav Hrouda. Kromě úspory v rodinném rozpočtu však obyvatelům domu přispěje investice do technologií k zvýšení komfortu a usnadnění běžného života.

|OPĚT REKORDNÍ ROČNÍK** Podle předběžných výsledků byl letošní ročník Stavebních veletrhů Brno opět rekordní. Ve zcela zaplněných pavilonech výstaviště i na volných plochách se představilo téměř 1400 vystavovatelů z 24 zemí. Nejsilnější zahraniční zastoupení měly Německo, Slovensko, Polsko a Rakousko, silná byla rovněž oficiální účast Španělska. Potvrzuje se stále se zvyšující internacionalizace, podíl zahraničních firem dosáhl 16 procent. Celková návštěvnost se opět pohybovala nad 90 tisíci lidí. |

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít